Skupina šesti bank, které vytváří důležitou úrokovou sazbu PRIBOR, málem přišla o člena. Raiffeisenbank už byla na odchodu, nakonec se ale nechala přemluvit představiteli České bankovní asociace, aby zůstala. Přitom pokud by tento finanční ústav opustil skupinu takzvaných referenčních bank, mohlo by to způsobit pokles této klíčové sazby, na kterou jsou navázány například výnosy některých státních dluhopisů či úroky hypoték s variabilní úrokovou sazbou.

"Mohu potvrdit, že naše banka skutečně zvažovala odchod a že jsme i formálně zahájili proces vystoupení ze skupiny referenčních bank. Avšak na základě rozhovorů s Českou bankovní asociací jsme se nakonec rozhodli pomoct trhu, zůstat ve skupině referenčních bank a vyčkat na další vývoj regulace v oblasti referenčních sazeb," sdělil tiskový mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

Česká bankovní asociace podle svého výkonného ředitele Pavla Štěpánka přesvědčila banku tím, že pokud by vystoupila z panelu referenčních bank, utrpěla by tím kvalita sazby PRIBOR. "Vystoupení jakékoliv banky z panelu by znamenalo, že PRIBOR bude počítán jako průměr všech kotací a nebude již možno jako dosud při výpočtu vylučovat jednu nejvyšší a jednu nejnižší kotovanou sazbu. PRIBOR by tedy byl méně robustní než dosud. Oceňuji, že Raiffeisenbank tuto argumentaci přijala,“ říká Štěpánek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.