Česká národní banka v červenci nabrala do svých devizových rezerv dalších 213 milionů eur. Aktuálně tak drží 51,2 miliardy eur, a to převážně v cenných papírech. V korunovém vyjádření se hodnota rezerv ale snížila, ČNB je nyní oceňuje na 1,38 bilionu korun. Kvůli posílení koruny vůči euru se tak hodnota devizových rezerv v korunách oproti červnu "uměle" snížila o pět miliard korun.
Ekonomové upozorňují, že z těchto údajů zatím nelze přesně vyčíst, kolik centrální banka utratila od 17. července za intervence na obranu posilující koruny. "Hodnota devizových rezerv je ovlivněna i přeceněním na tržní hodnotu, takže menší než očekávaný nárůst v eurovém vyjádření může být způsobem právě tržním vývojem," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
"Na základě vývoje celkového objemu korun bankovního sektoru se pořád jeví náš odhad intervencí za červenec kolem 20 mld. Kč jako reálný. Přesné číslo o velikosti intervencích se od ČNB dozvíme však až v září," dodává Seidler. Česká národní banka zveřejní přesná čísla o intervencích za červenec 8. září.
Koruna se v pátek 7. srpna obchodovala na úrovních 27,03 koruny za euro. Včerejší slovní intervence centrální banky, kdy bankovní rada varovala, že posilování koruny oddaluje dosažení dvouprocentního růstu cen, neměla na trh žádný trvalý účinek.
ČNB oslabila korunu o necelých pět procent z 25,8 koruny za euro 7. listopadu 2013. Obávala se totiž, že české ekonomice hrozí pokles cen a vleklá recese.
Podle včerejšího prohlášení bankovní rady ČNB bude slabou korunu držet minimálně do poloviny příštího roku. Guvernér ČNB Miroslav Singer na tiskové konferenci mimo jiné uvedl, že než bude ČNB moct opustit svůj kurzový závazek, budou muset ceny opět začít růst. "Nyní tedy není třeba debatovat o zrušení stropu pro kurz koruny," řekl Singer.
Kurz koruny 7. 8. 2015
Zdroj: Reuters
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist