Německo na řecké dluhové krizi vydělá i v případě, že mu Atény nevrátí žádné peníze. Pokles úroků u německých státních dluhopisů, k němuž krize výrazně přispěla, totiž podle zprávy německého institutu IWH v německém rozpočtu od roku 2010 ušetřil více než 100 miliard eur (přes 2,7 bilionu korun). Řecko přitom dluží Německu zhruba 90 miliard eur. Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Úspory převyšují náklady krize, a to dokonce i tehdy, když Řecko své dluhy přestane zcela splácet," uvedl institut. "Německo tedy bude z řecké krize v každém případě profitovat," dodal.
Řecká dluhová krize přiměla investory z celého světa k přesunu peněz do bezpečných aktiv, mezi která patří i dluhopisy německé vlády. Vysoká poptávka vedla k výraznému poklesu úroků u těchto dluhopisů, což umožnilo Německu snížit náklady na správu dluhu. "Špatné zprávy v Řecku byly dobrými zprávami v Německu," píše se ve studii.
Studie nicméně nezohledňuje dopad řecké krize na hospodářský vývoj v Německu. Nejistota spojená s krizí může mít například negativní vliv na zahraniční poptávku po německém zboží, oslabení eura v důsledku krize však může německý export naopak podporovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist