Zatímco se Wall Street ještě vzpamatovává z úterní devalvace, čínský jüan ve středu pokračoval v poklesu a vůči americkému dolaru sestoupil až na čtyřleté minimum. Čínská centrální banka přikročila k devalvaci o dalších 1,6 procenta. Oslabování měny vyvolává obavy z eskalace měnové války a vede k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům.
V úterý zaznamenala čínská měna nejvýraznější propad za více než dvě desetiletí poté, co čínská centrální banka překvapivě devalvovala její oficiální kurz o téměř dvě procenta. Ve středu pak kurz vystoupil na 6,45 jüanu za dolar, tedy nejvýše od srpna 2011. Čínská měna za poslední dva dny klesla na domácím trhu o 3,5 procenta a na světových trzích ztratila téměř pět procent, napsala agentura Reuters.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Čínská centrální banka v úterý snížila střední kurz, od nějž se může tržní kurz každý den odchýlit o maximálně dvě procenta, na 6,2298 jüanu za dolar z pondělní úrovně 6,1162 jüanu. Ve středu střední kurz stanovila na 6,3306 jüanu za dolar.
"Pohyby čínské měny sníží mezi investory zájem o investice do rizikovějších aktiv, jakými jsou akcie a komodity," Uvedl Rajeev De Mello ze singapurské finanční instituce Schroders. "Je sice příliš brzy na to říci, zda znamená zásah čínské centrální banky nástup trvalého oslabování čínské měny. Každopádně by to mohlo vyvolat lavinu intervencí dalších rozvojových zemí," dodává.
Dolů v důsledku oslabování jüanu zamířily také další asijské měny. Indická rupie se vůči dolaru například propadla na nejslabší úroveň od roku 2013 a indická centrální banka podle obchodníků zahájila devizové intervence na její podporu.
Ruská centrální banka uvedla, že na ruskou měnu a finanční trhy nebude mít devalvace jüanu přímý dopad. "Objem transakcí v jüanech je na domácím devizovém trhu extrémně nízký ve srovnání s transakcemi v dolarech či eurech," upozornila.
Devalvace čínské měny nicméně tlačí dolů kurz amerického dolaru vůči euru, protože vyvolává nejistotu ohledně termínu zvýšení úrokových sazeb v USA. V důsledku devalvace rovněž rostou obavy ohledně vyhlídek světové ekonomiky, což má negativní dopad na světové akciové trhy.
Panevropský akciový index FTSEurofirst 300 dnes například ztrácí zhruba dvě procenta poté, co v úterý uzavřel s poklesem o 1,7 procenta. Americké akcie v úterý odepsaly více než procento. Pod tlak se dostaly zejména firmy s významnými aktivitami v Číně.
Měnový fond tleská. Spojené státy naopak protestují
Čína devalvaci prezentuje jako tržně orientovanou reformu. Do úterý byl střední kurz jüanu zcela v rukou centrální banky, nyní se však při jeho stanovování zohledňuje vývoj na devizovém trhu v předchozím dnu, píše server BBC.
Někteří analytici upozorňují, že hodnota jüanu by při volnějším měnovém kurzu v posledních měsících klesala, protože růst čínské ekonomiky zpomaluje a Peking musí využívat svých devizových rezerv, aby kompenzoval odliv kapitálu.
Objevila se však podezření, že devalvace by mohla být začátkem dlouhodobého znehodnocování čínské měny zaměřeného na podporu exportu. Čínské ministerstvo obchodu ve středu připustilo, že devalvace bude mít na čínský vývoz příznivý vliv. Čínská centrální banka se nicméně snažila ujistit finanční trhy, že nemá v plánu trvalejší oslabování domácí měny.
Mezinárodní měnový fond (MMF) označil snahu Číny poskytnout tržním silám větší roli při tvorbě kurzu domácí měny za vítaný krok. "Větší flexibilita měnového kurzu je pro Čínu důležitá v době, kdy se země snaží zajistit tržním silám rozhodující roli v ekonomice a kdy se rychle začleňuje do globálních finančních trhů," uvedl MMF.
Devalvaci čínské měny nicméně odsoudili američtí zákonodárci z řad republikánů i demokratů. Řada amerických politiků a podniků si dlouhodobě stěžuje, že Čína svou měnu úmyslně podhodnocuje, aby zajistila domácím výrobcům konkurenční výhodu na mezinárodních trzích.
Vývoj kurzu dolaru vůči čínskému jüanu |
Komentář: Dolar ve středu vystoupil na 6,43 jüanu za dolar. Čínská centrální banka ve středu střední kurz stanovila na 6,3306 jüanu za dolar, od nějž se může tržní kurz každý den odchýlit o maximálně dvě procenta. |
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist