Prezident Miloš Zeman se setkal se slovenským miliardářem a majitelem společnosti Arca Capital Pavolem Krúpou. Podpořil ho v jeho snaze pomoct nájemníkům bytů OKD, řekl v úterý na tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman se večer kvůli záležitosti bytů OKD setkal také s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem. Ten novinářům po setkání řekl, že antimonopolní úřad v tomto případě zatím neučinil žádné kroky.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Pan prezident přijal na jeho žádost majitele společnosti Arca Capital Pavola Krúpu, který ho informoval o své snaze pomoct nájemníkům bytů OKD. Pan prezident mu v této snaze vyjádřil podporu a popřál mu úspěch," řekl mluvčí.

Před dvěma týdny získala stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty společnost Round Hill Capital. RPG Byty vlastní přes 43 tisíc bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji, v nichž měl podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Firma RPG Byty získala byty od své mateřské firmy RPG Industries, taktéž spoluvlastněné Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu se těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo.

Arca Capital podala kvůli prodeji hornických bytů podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rafaj po večerním setkání se Zemanem uvedl, že o podnětu zatím neví. Dodal, že o problematice bývalých bytů OKD nyní nemá žádné informace.

Pokud by prodej firmy RPG Byty měl charakter fúze, mohl by ho podle Rafaje antimonopolní úřad v určitých případech zkoumat. Úřadu by to ovšem nepříslušelo, pokud by šlo čistě o prodej.

Krúpa také minulý týden kvůli privatizaci OKD poslal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a vyzval ho k nápravě škody, která byla v souvislosti s privatizací OKD způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků. Sobotka byl v době prodeje zbylého podílu státu v OKD ministrem financí a jeho resort privatizaci schválil.

Současná aktivita společnosti Arca Capital může mít souvislost s její investicí do akcií těžařské společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní. Podle dřívějších informací HN se Krúpa plánoval z pozice aktivistického akcionáře firmy dožadovat odškodnění za údajné prohřešky managementu.

Otevřeným dopisem a stížností nyní Krúpa může tlačit na Bakalu, aby od ní akcie NWR odkoupil. Bakalovi totiž stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 procenta akcií NWR vlastní. Bakala nicméně na dubnové valné hromadě opustil vedení NWR a podle některých analytiků hodlá možná NWR opustit úplně.

Zdeněk Bakala je také majitelem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru