Americký Google zareagoval na časté dotazy ve svém vyhledávači na téma výhodnosti solárních panelů. Představil aplikaci nazvanou Project Sunroof, která spočítá, zda se na konkrétní střechu domu vyplatí panely nainstalovat.

Aplikace spojí data z map Googlu s dalšími informacemi o okolí domu, jako je počasí. Podle těchto informací je pak schopna zjistit, kolik slunečních paprsků na střechu domu dopadá, případně jestli není příliš ve stínu.

Do systému stačí zadat adresu domu a údaje o tom, kolik majitel platí za elektřinu. Project Sunroof pak spočítá optimální velikost panelů a na kolik vyjde jejich koupě. Přes aplikaci navíc bude možné panely rovnou i objednat u prodejců. Za odkazy ale budou muset zahrnuté firmy Googlu samozřejmě platit.

Projekt zatím funguje v amerických městech San Francisco, Fresno a Boston. Ambicí Googlu je ale aplikaci rozšířit po celých Spojených státech a následně expandovat i za hranice.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru