Růst ekonomiky se i nadále pozitivně odráží na trhu práce. Podle pondělních údajů statistického úřadu se v červenci snížila míra nezaměstnanosti v meziročním srovnání o osm desetin procentního bodu. Dosáhla tak hodnoty 5,2 procenta. To ve srovnání s předchozím měsícem představuje mírné zvýšení o jednu desetinu procentního bodu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Česko v posledních měsících dosahuje nejlepších výsledků za posledních šest let – takto nízkou mírou nezaměstnanosti se mohlo tuzemsko chlubit naposledy na počátku roku 2009.

A v evropském srovnání je na tom Česká republika spolu s Německem, podle tohoto ukazatele, nejlépe. Data za červenec vydá sice Eurostat až prvního září, nicméně podle posledních dostupných údajů za červen má Česko stále druhou nejnižší míru nezaměstnanosti, hned po Německu. To v červnu hlásilo podíl nezaměstnaných ve výši 4,7 procenta.

Že to s pracovním trhem v červenci vypadalo dobře, hlásil už před několika týdny Úřad práce. Ten nabízel přes 98 tisíc volných pracovních míst, což bylo nejvíce od prosince 2008. A oproti stejnému měsíci předchozího roku jich přibylo téměř 47 tisíc.

Klesající podíl nezaměstnaných a růst počtu volných pracovních míst musí kromě samotných lidí hledajících práci těšit i Českou národní banku. Ta usiluje o to, aby ceny v ekonomice opět rostly o dvě procenta ročně. K tomu jí má pomoc rychlejší růst mezd, protože ten zase tlačí na růst cen – tedy vyšší inflaci.

"Míra nezaměstnanosti se již začíná postupně dostávat k takovým úrovním, které budou v ekonomice působit z důvodu nedostatku vhodné pracovní síly na silnější růst mezd," myslí si Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Banky.

Tempo růstu mezd bylo zatím pro ČNB spíše zklamáním – za první čtvrtletí se meziročně zvedly pouze o 2,2 procenta. Za celý letošní rok počítají ekonomové z centrální banky s růstem mezd o necelá tři procenta. Pro příští rok ale ČNB očekává výrazné zrychlení růstu platů na více než čtyři procenta.

A že by růst mezd mohl takto akcelerovat, naznačuje i vývoj takzvané přirozené míry nezaměstnanosti (označuje se jako NAIRU, tedy míra nezaměstnanosti, která nezrychluje inflaci – pozn. red.), kterou počítá centrální banka. Ta na konci roku 2014 činila 5,4 procenta. Statistický úřad přitom tehdy hlásil míru nezaměstnanosti na úrovni 5,9 procenta. 

"Vlivem oživení trhu práce došlo k výraznému sblížení obecné míry nezaměstnanosti a NAIRU, což naznačuje, že do budoucna by mělo dojít k urychlení dynamiky mezd," píše se v poslední Zprávě o finanční stabilitě ČNB. 

Nyní je míra nezaměstnanosti o sedm desetin procentního bodu nižší, než byla na konci loňského roku. A protože situace na trhu práce již naznačuje, že firmy nemají kde hledat volné pracovníky, které potřebují, dá se čekat růst mezd. 

Určitě toho využijí odbory – jejich hlavní ekonom Martin Fassmann již před časem pro HN uvedl, že i v letošním roce bude Českomoravská konfederace odborových svazů doporučovat svým členům, aby pro příští rok požadovali navýšení svých platů o pět procent.