Americká ekonomika v srpnu zpomalila tempo vytváření nových pracovních míst na 173 tisíc příležitostí, což bylo méně, než se čekalo, a zároveň nejméně za pět měsíců. Míra nezaměstnanosti ale klesla na více než sedmileté minimum 5,1 procenta, a zrychlil se i růst mezd. Páteční údaje ministerstva práce USA ovlivní nadcházející rozhodování americké centrální banky (Fed) o úrokových sazbách. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Výsledek ale zaostal za očekáváním analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters v průměru odhadovali, že vznikne asi 220 tisíc pracovních příležitostí. Analytici ale podotýkají, že údaj za srpen se obvykle po revizi zvyšuje. Odhad tvorby míst za červenec statistici zvýšili o 30 tisíc na 245 tisíc a za červen o dalších 14 tisíc.

Míra nezaměstnanosti klesla z červencové úrovně 5,3 procenta a dostala se nejníže od dubna 2008. Hodinové výdělky stouply proti předešlému měsíci o 0,3 procenta a prodloužila se průměrná týdenní odpracovaná doba.

Vývoj trhu práce je klíčovým ukazatelem pro centrální banku, jejíž měnový výbor se bude 16. a 17. září rozhodovat, zda začne se zvyšováním klíčových úrokových sazeb. Ty jsou od konce roku 2008 na nynější takřka nulové úrovni.

Páteční zpráva sice nemění celkový obraz rostoucí ekonomiky a trhu práce, zpomalení růstu počtu pracovních míst spolu s nedávnými otřesy na globálních finančních trzích a zpomalováním čínské ekonomiky ale může Fed vést k odkladu zvýšení sazeb na další měsíce. Návrat k normalizaci měnové politiky Fed podmiňuje trvalým zlepšováním trhu práce a jasnými známkami zvyšování inflace.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo celoročně přepočteného růstu na 3,7 procenta po růstu o 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Zaznamenala tak nejvýraznější nárůst od loňského léta.