Čtyři z pěti firem, které byly osloveny v průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků, spotřebu energií pouze monitorují, avšak neřídí. Obvykle kontrolují výpisy, jen přibližně polovina podniků si stav spotřeby i zapisuje. Většina rozpočítává náklady na energii až na úrovni hospodářského výsledku.
Zpravidla jen větší subjekty věnují pozornost alokaci nákladů na energie na jednotlivé výrobky. "Výsledky odpovídají nákladovému řízení malých a středních firem, kdy náklady jsou většinou sledovány ex post, a to na bázi výsledovky. S velikostí firmy roste nicméně potřeba řídit kalkulace na bázi výrobkových a úsekových nákladů," uvádí předseda představenstva AMSP ČR Karel Havlíček.
V rámci průzkumu bylo dotazováno celkem 501 malých a středních podniků ze všech regionů ČR s 5 - 250 zaměstnanci z oborů výroba (135), obchod (125), řemesla (115) a služby (126).
Realizaci sběru dat (telefonické dotazování) a jejich analýzu provedla výzkumná agentura IPSOS.
Firmy často nemají jasno v nabídce, ani v konečné efektivitě úsporných opatření. Odhadují, že by efektivním řízením spotřeby mohly uspořit kolem 10 procent nákladů na energie. Největší potenciál úspor energií vidí podniky v nových technologiích. S investicemi do nich jsou ale opatrné. Efektivní hospodaření s energiemi pro ně není prioritou, a proto stále platí víc, než by musely.
LED (r)evoluce
Aby firmy vůbec nějakou energii uspořily, osvojily si některé nové technologie. Nejčastěji využívají termoregulace a LED osvětlení. Přitom by se mohly zaměřit i na účinnost kotle, optimalizaci tepelných rozvodů nebo instalaci kogenerační jednotky a další. Do těchto energeticky úsporných opatření mají tendenci investovat spíše řemeslné podniky a firmy, které utratí za energii více než 4 miliony korun ročně. Ty se už orientují i v sofistikovanějších řešeních, jako jsou například on-line měření spotřeby energií.
"Menší firmy obvykle šetří na nejsnáze rozpoznatelných položkách, přičemž vlastní úsporná opatření jsou nákladově přijatelná a rychle rozpoznatelná. Překvapivým zjištěním však je, že skoro pětina firem má k dispozici on-line měření spotřeby energií," komentuje Havlíček.
"Výsledky průzkumu nás nepřekvapily. Pro většinu našich zákazníků v daném segmentu není efektivní pokrývat problematiku energetické efektivnosti vlastními zdroji. Přitom v ekonomicky i ekologicky efektivní produkci vidíme významný faktor dalšího rozvoje podniků. Nově proto nabízíme celý soubor opatření v rámci svého systému Energetického managementu," říká Tomáš Varcop, CEO společnosti RWE Energie.
Šetří hlavně technologie
Potenciál úspor je podle firem hlavně v aplikaci nových technologií. "Je zajímavé, že na prvním místě potenciálních úspor není ani chování zaměstnanců ani cenové ústupky dodavatele, ale aplikace nových technologií," upozorňuje Havlíček.
Odhadovaná výše možné úspory se nejčastěji pohybuje do 10 procent a předpokládaná investice do energeticky úsporných opatření se pohybuje kolem 1 milionu korun. Nejčastěji tuto investici plánují firmy s dvousměnným provozem a firmy nad 50 zaměstnanců.
Konkrétní nabídku na úsporu už dostala přibližně polovina oslovených firem. Většina z nich ji však odmítla. Hlavním důvodem je hlavně pořizovací cena, ale i nízká prokazatelnost dopadů na úsporu a nevhodnost konkrétního řešení pro danou firmu. "Stav tak koresponduje s tím, že firmy směřují své kapacity primárně do jiných oblastí a podobně jako v bankovních službách důvěřují současným poskytovatelům služeb, v nichž vidí i poradce pro řešení situace," uzavírá Havlíček.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.