Kapacita výroby elektřiny z jádra by mohla po celém světě v příštích 20 letech vzrůst o více než 45 procent. Vyplývá to z odhadů, který zveřejnil Světový jaderný svaz. Mnoho zemí plánuje výstavbu nových jaderných elektráren v rámci snah zajistit si dostatek elektřiny a snížit emise skleníkových plynů. Svaz však upozornil, že i růst o 45 procent bude pomalejší než je potřeba ke snížení emisí v rámci současného boje se změnami klimatu.
Podle odhadu svazu se zvýší do roku 2035 kapacita jaderných elektráren na 552 gigawattů (GW) ze současných 379 GW. Podle Mezinárodního úřadu pro energii by však bylo potřeba zvýšit do roku 2030 kapacitu na 660 GW a do roku 2050 na 900 GW, aby se podařilo udržet růst globální teploty v tomto století na dvou stupních Celsia. To by však v letech 2014 až 2040 vyžadovalo roční investice do nových jaderných elektráren ve výši 81 miliard USD (1,9 bilionu Kč).
Kvůli růstu jaderných elektráren bude svět také do roku 2035 potřebovat až 103 tisíc tun elementárního uranu (tU). Nyní činí spotřeba 62 tisíc tU. Produkce uranu se však v poslední době pozastavila kvůli nízkým cenám, které omezily průzkumnou činnost a otevírání nových dolů. Pokud se spustí plánované projekty, měl by mít trh za současných podmínek dostatek uranu do roku 2025, po tomto roce však bude nutné zajistit dodatečné dodávky, napsala agentura Reuters.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist