- Vystudoval Strojní fakultu ČVUT.
- V roce 1979 nastoupil jako konstruktér do podniku Kovosvit MAS Sezimovo Ústí, kde působil do roku 1995, například jako technický ředitel a obchodní ředitel.
- Dále pracoval například v TOS Čelákovice jako obchodní ředitel.
- V roce 2013 se vrátil do Kovosvitu jako manažer projektů, od roku 2014 je ředitelem Svazu strojírenské technologie.
- Je ženatý a má dvě dcery.
Jak si stojí česká produkce obráběcích a tvářecích strojů?
Již v loňském roce jsme - vyjádřeno v eurech - dosáhli předkrizových hodnot, tedy rekordního roku 2008. Odhadujeme, že letos dojde zhruba k pětiprocentnímu meziročnímu růstu. Byla by to nejvyšší hodnota v historii České republiky.
Pomohly v tom zásahy České národní banky?
Depreciace kurzu koruny pomáhá exportu, ale zároveň zhoršuje finanční výsledky některých podniků. Řada našich firem je totiž závislá na dovozu komponent, zejména špičkových technologií, a ne všechny zvýšily vývoz o tolik procent, o kolik oslabila koruna.
V letošním roce klesá vývoz českých tvářecích a obráběcích strojů do Ruska, což se vzhledem k politické situaci očekávalo. Zhruba stejným tempem se však snížil i export do Německa. Čím je to způsobeno?
České firmy často vystupují jako subdodavatelé, kdy německý partner kompletuje zařízení různých výrobců. Německo je přitom absolutně nejdůležitějším importérem tvářecích a obráběcích strojů do Ruské federace. Sankční opatření letos již plně ovlivňují německý export do Ruska a tím jsou nepřímo zasaženy i české firmy. Nicméně za pokles českého strojírenského vývozu do Německa v prvním pololetí možná mohou i jiné faktory. Dodávky nejsou rovnoměrně rozložené a očekáváme, že v druhém pololetí by se situace mohla trochu zlepšit. A to i proto, že Německo není zas až tolik závislé na exportu do Ruska a dokáže výpadek ruského trhu nahradit jinde.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist