Horší dopravní infrastruktura je podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) jedním z limitujících faktorů, který brzdí jinak velmi vysoký růst ekonomiky. Vláda tak chce v příštích letech urychlit dostavbu dlouho odkládaných dálnic D8, D3 a R35. Dále chce zvyšovat rozdíl mezi minimální mzdou a dávkami, aby byl co nejvíc motivační a ještě více klesala nezaměstnanost, řekl premiér v Brně na sněmu Svazu průmyslu a dopravy.

"Snažíme se co nejvíce urychlit přípravu staveb a především výkup pozemků, za které platíme vlastníkům více. Věřím, že se také podařilo personálně stabilizovat Ředitelství silnic a dálnic. Dálnici D8 už chceme otevřít příští rok na podzim," řekl Sobotka.

Za další brzdu rozvoje ekonomiky označil digitalizaci státní správy a digitalizaci průmyslu, v níž jsou výrazně napřed například pobaltské státy. "Ujel nám vlak a je potřeba toto zpoždění dohnat. Pro digitalizaci průmyslu je potřeba nastavit podmínky, tedy zavedení dostatečně rychlého internetu na celém území státu," poznamenal Sobotka.

Pokud se podaří vládě tyto resty postupně plnit, může podle premiéra růst ještě lépe než dosud. A to i přesto, že v prvním pololetí patřila ke třem nejrychleji rostoucím v Evropské unii. Jedním z tahounů růstu HDP je podle Sobotky export.

"Povedl se pragmatický obrat a už nerušíme ambasády, ale naopak posilujeme ty, kde cítíme exportní potenciál. Výrazně jsme posílili ekonomickou diplomacii," řekl Sobotka. Podle něj také Česko postupně dohání pozici v Číně. "Nevsázíme všechno na Čínu, ale jen doháníme pozice, které tam dávno mají jiné evropské státy," uvedl Sobotka.

K růstu podle něj může dále přispět to, že se podaří ve druhém programovacím období Evropské unie efektivně vyčerpat balík 660 miliard korun, který má Česko k dispozici.

"Už jsou schválené operační programy a vypsané některé výzvy," dodal Sobotka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist