Odboráři České rafinérské v pondělí v 8.00 vyhlásili stávkovou pohotovost na podporu svých požadavků zvýšení tarifů a smluvních mezd o 2000 korun. Oznámil to předseda odborové organizace Martin Machačný. Odbory nyní vyzvou ministerstvo práce a sociálních věcí, aby určilo zprostředkovatele, s nímž budou dále jednat. Vlastník rafinerie, společnost Unipetrol, uvedl, že situace se běžného provozu nedotkne.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

O uzavření dodatku k platné kolektivní smlouvě odboráři zatím bez výsledku jednali od letošního května. "Jednání dál poběží přes zprostředkovatele," řekl Machačný. "Jsme otevřeni každému jednání v případě, že by se společnost chtěla domluvit na nějakém konsenzu nebo kompromisu," dodal s tím, že pohotovost se týká všech zaměstnanců, tedy zhruba 600 lidí.

"Ze strany odborů jsme byli informováni o vyhlášení stávkové pohotovosti ve společnosti Česká rafinérská. Kolektivní smlouva pro letošní rok je podepsaná, na běžný provoz České rafinérské aktuální situace nemá vliv. O požadavcích odborů budeme jednat," uvedl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Česká rafinérská provozuje dvě největší ropné rafinerie v Česku, situované v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Litvínov, větší z obou rafinerií, má kapacitu zpracování pět milionů tun ropy ročně, Kralupy mají kapacitu zpracování tři miliony tun ročně. Společnost získává ropu z ropovodu Družba v Rusku a ropovodu Ingolstadt (IKL) v západní Evropě.

Vlastníkem České rafinérské je petrochemický holding Unipetrol. V letošním roce dokončil akvizici zbylého, zhruba třetinového podílu v rafinerii od italské společnosti Eni.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru