Do průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku míří evropský výrobce leteckých součástek, který tam zaměstná až 300 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Stavba nové továrny vyjde firmu na 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun).

Před středeční konferencí Invest More, která v Praze představila investiční potenciál Moravskoslezského kraje, to řekl hejtman Miroslav Novák. Další rozjednaná investice má vyústit ve výstavbu závodu na montáž letadel. V té by mělo pracovat dokonce až 400 lidí, řekl HN hejtman.

"Jméno společnosti zatím nemůžeme sdělit. Doufáme ale, že rámcovou smlouvu s novým investorem podepíšeme do konce tohoto roku," uvedl k první zmíněné investici Novák. Hejtman nepotvrdil ani nevyvrátil informace ČTK, že jde o společnost z Ukrajiny. Uvedl pouze, že jde o evropskou společnost. Bližší detaily už ale neřekl.

Generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera potvrzuje, že téměř dojednaná výroba leteckých součástek nebude jedinou investicí v oblasti leteckého průmyslu: "Mohu potvrdit, že v rámci výroby leteckých komponentů vznikne v Moravskoslezském kraji v dalších letech celkem 600 až 700 nových pracovních míst."

Jednání s další společností potvrdil i hejtman Novák. "V tomto případě jsou jednání na samém začátku," řekl s tím, že v kraji by mohla vzniknout nová továrna na výrobu malých dopravních letadel. Má jít o srovnatelnou investici a vzniknout by měly až čtyři stovky pracovních míst.

Letecký průmysl na vzestupu

V souvislosti s tímto oborem navíc Hospodářské noviny minulý týden informovaly o tom, že do Česka může zamířit i obří desetimiliardová investice. Americký konglomerát General Electric, jeden z největších výrobců leteckých motorů na světě, plánuje vyrábět jeden druh svých motorů v Evropě. Favoritem na výstavbu továrny je přitom Česko. Američané už na okraji Prahy mají jednu továrnu na turbovrtulové motory. Práci v chystaném závodě by mohlo dostat 500 až 1000 technicky zaměřených zaměstnanců.

V samotném Mošnově už letos investici oznámila také korejská společnost Hyundai Mobis, která vyrábí autodíly. Průmyslový areál nedaleko Ostravy láká zahraniční firmy hlavně výbornou dopravní dostupností. Místo je křižovatkou letecké, železniční i automobilové dopravy s napojením na dálnici D1. V kraji je také dostatek technicky orientovaných pracovníků.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Až tři sta nových pracovních míst slíbil v kraji vytvořit také švédský výrobce zdravotnického materiálu Mölnlicke. Dalších 200 lidí plánuje zase v následujících dvou letech přijmout výrobce automobilových světel Varroc Lighting Systems do svého závodu v Šenově.

"Moravskoslezský kraj je v současnosti lídrem v přijímání zahraničních i domácích investic. Může za to jednak naše průmyslová tradice a jednak hlavně dobrá připravenost nových průmyslových zón, o jejichž tvorbu jsme v uplynulých letech usilovali. Teď se nám to začíná vracet," dodal Novák.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist