Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev zvýšila nabídku na převzetí konkurenta SABMiller na zhruba 68 miliard liber (2,5 bilionu korun). Oznámila to ve středu firma. Dodala, že SABMiller její předchozí dvě nabídky na převzetí odmítlPodle vedení SABMilleru také nejnovější nabídka zaostává za skutečnou hodnotou podniku.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

SABMiller, jehož součástí je rovněž Plzeňský Prazdroj, již v polovině září oznámil, že AB InBev má o jeho převzetí zájem. Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by bylo dosud největší transakcí v pivovarnickém odvětví.

AB InBev nyní za každou akcii SABMilleru nabízí 42,15 libry. Předchozí nabídka přitom činila 40 liber za akcii, píše agentura Reuters. Společnost AB InBev vyjádřila přesvědčení, že nová nabídka bude pro akcionáře SABMilleru atraktivní.

SABMiller uvedl, že jeho vedení se v nejbližším možném termínu sejde, aby nabídku posoudilo. Upozornil však, že nový návrh je pouze o zlomek vyšší než neoficiální nabídka ve výši 42 liber za akcii, kterou prý vedení v pondělí odmítlo. "AB InBev velmi výrazně podhodnocuje SABMiller," prohlásil předseda správní rady SABMilleru Jan du Plessis. 

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny. Loni skupina koupila budějovický pivovar Samson.

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě, pokračoval koupí nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing a v roce 2011 převzal velký australský pivovar Foster's. Nyní má asi 70 000 zaměstnanců ve více než 80 zemích světa.

Největší fúze a akvizice:

Oznámeno Kupující Cíl akvizice Hodnota (mld. USD) Sektor
Listopad 1999 Mannesmann  (Německo) Vodafone AirTouch  (Velká Británie) 180 Telekomunikace
Říjen 2000 Time Warner (USA) America Online  (USA) 165 Média
Únor 2013 Verizon Wireless  (USA) Verizon Communications  (USA) 128 Telekomunikace
Březen 2008 Philip Morris Intl  (Švýcarsko) Altria 108 Tabákový průmysl
Září 2015 AB InBev (Belgie) SABMiller (Velká Británie) 104 Pivovarnictví
Duben 2007 ABN-AMRO Holding  (Nizozemsko) RFS Holdings BV (Nizozemsko) 98 Bankovnictví
Duben 1999 Warner-Lambert Co (USA) Warner-Lambert Co (USA) 89 Farmaceutický průmysl
Leden 1998 Mobil Corp (USA) Exxon Corp (USA) 79

Ropný průmysl

Leden 2000 SmithKline Beecham  (Velká Británie) Glaxo Wellcome  (Velká Británie) 76 Farmaceutický průmysl
Říjen 2004 Shell Transport & Trading  (Velká Británie) Royal Dutch Petroleum  (Nizozemsko) 75 Ropný průmysl

Zdroj: Reuters

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist