Největší polská elektrárenská společnost PGE zahájila provoz své první solární elektrárny, která je součástí jejího plánu na zvýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. PGE je jedním z největších majitelů nejvíce znečišťujících hnědouhelných elektráren v Evropě, uvedla agentura Reuters.

Elektrárna se nachází v jižním Polsku na hoře Žar, nedaleko města Bielsko-Biala a měla by být schopna ročně vyrobit 550 megawattů elektřiny. Celkové náklady na výstavbu činily 2,8 milionu zlotých (18 milionů Kč). Elektrárnu tvoří 2400 fotovoltaických panelů, které pokrývají 3500 metrů čtverečních.

Kellner a Křetínský se opět spojují. Chtějí spolu koupit doly a elektrárny v Německu - čtěte ZDE

PGE také rozšiřuje své větrné elektrárny, jejichž kapacita je nyní 351 megawattů. Šéf PGE Marek Woszczyk uvedl, že obnovitelné zdroje se nyní na celkové produkci elektřiny skupiny podílejí 12 procenty.

Polsko má celkovou instalovanou kapacitu 39 gigawattů. Většina elektřiny však pochází z uhelných elektráren. Instalovaná kapacita solárních elektráren do konce června podle údajů energetického regulátora URE činila 35 megawattů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Někteří analytici uvádějí, že fotovoltaické elektrárny jsou nejlevnějším a nejrychlejším způsobem, jak vytvořit alternativu k uhlí. Pomohou také vyhnout se nedostatkům elektřiny v případě, že extrémní teploty způsobí problémy s ochlazováním elektráren na uhlí.