Navrhované omezení otevírací doby obchodních řetězců o některých svátcích by znamenalo denní propad tržeb zhruba 700 milionů korun včetně propadu odvodů DPH, vyplývá ze zprávy Svazu obchodu a cestovního ruchu. Státní rozpočet by tak podle svazu přišel ročně o stovky milionů korun.
Podle mluvčí supermarketů Billa Lucie Borovičkové by norma měla největší dopad na zákazníky, kteří byli zvyklí nakoupit i ve dnech pracovního volna. "Očekáváme, že se sváteční nákupy přesunou na dny před svátky a prodeje jako takové to výrazněji neovlivní," uvedla Borovičková. Billa také očekává růst tržeb svých obchodů stop&shop na čerpacích stanicích, kterých se omezení nedotkne.
Nábytkářský řetězec IKEA vychází ze svých zkušeností v Maďarsku, kde zákaz nedělního prodeje měl na tržby částečný vliv, ale menší, než řetězec původně očekával. "Nicméně (zákon) měl zásadní dopad na zákazníky a jejich komfort nakupování, jelikož se jejich zájem přesunul především na sobotu, čímž se v Maďarsku v tento den výrazně zvýšil počet zákazníků v našich obchodních domech," uvedl mluvčí IKEA Tomáš Kubík.
Podle mluvčího obchodů COOP Lukáše Němčíka může návrh dopadnout na tržby některých obchodníků. "Pro zahraniční řetězce může být vliv na tržby výrazný a naopak pro vietnamské večerky by to mohla být podpora. Stát by měl spíše podporovat tuzemské prodejce potravin," dodal Němčík. Vliv novely na počty zaměstnanců COOP neočekává.
S omezením otevírací doby počítá senátní návrh zákona, který v úterý Sněmovna před odpor pravice podpořila v prvním kole schvalování. Normu, o jejíž přijetí usilují odbory, nyní projednají sněmovní výbory.
Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno do 12:00. Většina obchodníků ale má už nyní na Nový rok, 25. prosince či na Štědrý den odpoledne zavřeno z vlastního rozhodnutí.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží. V Česku funguje asi 350 nákupních center.
Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. Nyní prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.
Zákaz se snaží odbory prosadit několik let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist