Navrhované omezení otevírací doby obchodních řetězců o některých svátcích by znamenalo denní propad tržeb zhruba 700 milionů korun včetně propadu odvodů DPH, vyplývá ze zprávy Svazu obchodu a cestovního ruchu. Státní rozpočet by tak podle svazu přišel ročně o stovky milionů korun.

Podle mluvčí supermarketů Billa Lucie Borovičkové by norma měla největší dopad na zákazníky, kteří byli zvyklí nakoupit i ve dnech pracovního volna. "Očekáváme, že se sváteční nákupy přesunou na dny před svátky a prodeje jako takové to výrazněji neovlivní," uvedla Borovičková. Billa také očekává růst tržeb svých obchodů stop&shop na čerpacích stanicích, kterých se omezení nedotkne.

Nábytkářský řetězec IKEA vychází ze svých zkušeností v Maďarsku, kde zákaz nedělního prodeje měl na tržby částečný vliv, ale menší, než řetězec původně očekával. "Nicméně (zákon) měl zásadní dopad na zákazníky a jejich komfort nakupování, jelikož se jejich zájem přesunul především na sobotu, čímž se v Maďarsku v tento den výrazně zvýšil počet zákazníků v našich obchodních domech," uvedl mluvčí IKEA Tomáš Kubík.

Podle mluvčího obchodů COOP Lukáše Němčíka může návrh dopadnout na tržby některých obchodníků. "Pro zahraniční řetězce může být vliv na tržby výrazný a naopak pro vietnamské večerky by to mohla být podpora. Stát by měl spíše podporovat tuzemské prodejce potravin," dodal Němčík. Vliv novely na počty zaměstnanců COOP neočekává.

S omezením otevírací doby počítá senátní návrh zákona, který v úterý Sněmovna před odpor pravice podpořila v prvním kole schvalování. Normu, o jejíž přijetí usilují odbory, nyní projednají sněmovní výbory.

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno do 12:00. Většina obchodníků ale má už nyní na Nový rok, 25. prosince či na Štědrý den odpoledne zavřeno z vlastního rozhodnutí.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží. V Česku funguje asi 350 nákupních center.

Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. Nyní prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

Zákaz se snaží odbory prosadit několik let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru