Energetická společnost ČEZ podle analytiků sníží celoroční cíl provozního zisku (EBITDA) za letošní rok. Oznámit by to měli její zástupci na úterní tiskové konferenci konané k výsledkům za 3. čtvrtletí. Důvodem je dlouhodobá neplánovaná odstávka bloků jaderné elektrárny Dukovany. Shodli se na tom analytici. ČEZ už jednou letos výhled upravil, když ho srpnu snížil ze 70 na 68 miliard korun. Nový cíl by podle analytiků mohl být stanoven na 65 miliard korun.

Neměnný by naopak měl podle nich zůstat cíl celoročního čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy, který společnost očekává ve výši 27 miliard korun. Podle analytiků by totiž mělo firmě pomoct navrácení části darovací daně z emisních povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. Skupina ČEZ by díky tomu měla zpětně od státu dostat celkem 3,8 miliardy korun.

"Možné snížení celoročního cíle na EBITDA je jasně negativní zprávou. Z našeho pohledu je ale eliminováno faktem, že ČEZ vnímáme jako dividendový titul. A právě dividenda se bude počítat z čistého zisku, jehož projekce je beze změn," uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Očekává proto, že firma i v příštím roce vyplatí dividendu ve výši 40 korun za akcii, stejnou jako letos a v předešlých dvou letech.

Neplánované odstávky v Dukovanech začaly ve druhé polovině září. Blok číslo dvě byl kvůli kontrolám svárů odstaven v noci na 18. září a o den později se ze stejného důvodu zastavil i blok třetí. Kvůli kontrolám svárů se rovněž protáhla odstávka prvního bloku, který byl podle plánu zastaven 28. srpna. V současnosti je tak na elektrárně v provozu pouze jeden ze čtyř bloků. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v pátečním rozhovoru pro deník Právo uvedl, že společnost by ráda zprovoznila všechny bloky elektrárny do konce roku.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz upozornil, že dukovanské problémy logicky ovlivnily i celkový čtvrtletní objem výroby elektrické energie společnosti. "Výpadky výroby musely být patrně nemalou měrou zajištěny z nákupů elektřiny na trhu, výroba v uhelných elektrárnách asi nemohla postačit. Ovšem naštěstí pro ČEZ mohly nákupy elektřiny probíhat za nízkých tržních cen," řekl Hlinomaz.

Očekávaný výsledek třetího čtvrtletí by proto měl být o něco slabší v ziscích, tržby by mohly být relativně zachovány. Výraznější důsledky stavu bude zřejmě možné sledovat až ve výsledcích za čtvrté čtvrtletí, dodal. V loňském třetím čtvrtletí vykázal ČEZ čistý zisk 2,4 miliardy korun. Tržby činily 45,3 miliardy. Podle analytičky skupiny Roklen Lenky Dvořákové Švejdové si ale ČEZ v obou ukazatelích navzdory Dukovanům meziročně polepšil. "Očekáváme, že čistý zisk ve 3. čtvrtletí dosáhne 2,8 miliardy korun a tržby meziročně vzrostou o 2,1 procenta na 46,3 miliardy korun," řekla.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist