Evropský parlament ve středu schválil kompromisní návrh rozpočtu EU na rok 2016. S částkou 155 miliard eur (4,2 bilionu Kč) v závazcích a 143,9 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) v platbách, je dosud největší, jaký Evropská unie měla. Více peněz má putovat hlavně na bezpečnost a na problémy související s migrační krizí. Členské státy podobu rozpočtu odsouhlasily v úterý, středeční hlasování europoslanců bylo závěrečným krokem schvalovacího procesu.

Pro rozpočet zvedla ruku drtivá většina poslanců. Pro jich bylo ze 703 přítomných 516, proti hlasovalo 179 poslanců a zbývajících osm se zdrželo. Po hlasování rozpočet podepsal předseda Evropského parlamentu, čímž jeho odsouhlasení formálně dokončil.

Místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za rozpočet Kristalina Georgievová přijetí rozpočtu ocenila. Na twitteru krátce po hlasování napsala, že takřka polovina peněz bude určena na podporu hospodářského růstu, zaměstnanosti a konkurenceschopnosti.

Český europoslanec Jiří Pospíšil po hlasování řekl, že rozpočet podpořil především z toho důvodu, že se v něm zvyšují výdaje na bezpečnost. Zmínil také, že rozpočet podporuje vědu a vzdělávací projekty, jako je například výměnný studentský program Erasmus+.

Oproti letošnímu rozpočtu plánuje EU vydat v platbách o 2,7 miliardy eur více, v závazcích je to o takřka deset miliard eur více. Závazky představují odhodlání financovat budoucí výdaje, platby pak vyjadřují očekávání, kolik bude daný rok skutečně potřeba vydat peněz.

Vyjednávání o rozpočtu byla náročná a na kompromisu se europoslanci s unijními státy dohodli před necelými dvěma týdny. Zatímco Evropský parlament žádal v závazcích takřka 157,5 miliardy eur a v platbách 146,5 miliardy, státy usilovaly o úspory a navrhovaly 142 miliard eur v platbách a 153 miliard eur v závazcích.

Odsouhlasený rozpočet porušuje schválené limity víceletého finančního rámce na léta 2014 až 2020. Více peněz je určeno především na bezpečnost, zvládání uprchlické krize a také na podporu tvorby nových pracovních míst. Dodatečné finance, které umožní rozšířit početní stavy, poputují například do agentur, jako jsou Europol, Frontex či Evropský podpůrný azylový úřad (EASO).

Na pomoc unijním i nečlenským státům nejvíce postižených migrační krizí byly v závazcích vyčleněny více než čtyři miliardy eur. Více peněz je určeno i pro vědu a výzkum a také na výměnný studentský program Erasmus+.