Zařízením kanceláří můžete výrazně ovlivnit pracovní výkon i psychické nastavení vašich zaměstnanců. Díky vhodnému výběru barev, materiálů i nábytku vytvoříte příjemné pracovní prostředí a navodíte tu správnou atmosféru potřebnou pro danou činnost.
Představíme vám tipy, jak vybavit kancelářský prostor tak, abyste zaměstnance správně stimulovali. Poradíme vám také, jak navrhnout zasedací místnost pro svižné mítinky i kreativní brainstormingy.
1. Světlé a zemité barvy do kanceláří, pestré do zasedaček
Významnou roli při stimulaci myšlení a tvořivosti hrají barvy. Zaměstnavatelé by měli být především opatrní s používáním tmavých barev, které pohlcují světlo.
"Některé společnosti mají temné barvy v logu a snaží se je co nejvíce ´prodat´ i ve svých kancelářích. Vhodnější jsou ale světlé barvy, které dostávají do prostoru více světla a vytvářejí prostředí příjemnější na práci," uvádí projektový manažer ze společnosti CBRE Filip Muška.
Výběrem světlých barev se dá zároveň ušetřit na osvětlení, protože v kanceláři je tak potřeba svítit kratší dobu během dne. S tím souvisí i psychologický pocit čistoty a svěžesti, jenž se pojí s odstíny bílé. Ta je navíc nadčasovou barvou, která se ´neokouká´.
Spolu s bílou by měly dominovat zemité barvy jako šedá, béžová či hnědá. "Až na některé odstíny hnědé jsou to většinou studené barvy, které obecně zklidňují. Zemité odstíny pomáhají navodit atmosféru a zaměstnance podvědomě nedráždí," popisuje Muška.
Veškeré ostatní barvy stimulují lidskou psychiku a je potřeba zvolit je tak, aby působily na pracovníky tím správným, požadovaným způsobem. Pokud chcete zaměstnance nabudit, můžete využít například žlutou barvu. Uklidňující vliv mají zase některé odstíny zelené.
Pestřejší barvy se dají použít do zasedacích místností, brainstormingových prostor nebo třeba do jídelny. "V tomto ohledu bych ale nedoporučoval například červenou, která působí velmi agresivně. Opatrně je třeba zacházet i s ´jedovatými´ barvami jako zářivě modrou či zelenou, které zase vyvolávají zneklidňující dojem," upozorňuje Muška.
2. Méně komfortu pro rychlý mítink, více pro kreativní úkoly
Hlasujte pro nejatraktivnější české kancelářské prostory na webu Kancelář snů. Udělit svůj hlas interiérům firem, které se přihlásily do soutěže CBRE Zasedačka roku, můžete až do 31. ledna 2016. Kompletní fotogalerii všech přihlášených firem naleznete na webu Zasedačka roku.
Jednou z hlavních technik, která má přímý dopad na způsob práce, je úroveň komfortu. Trendem je například řešit velkou část mítinků vestoje.
"Když stojíte, není vám to tak pohodlné, jako když sedíte, a máte tudíž tendenci být stručnější a věcnější. Veškeré porady se tak odehrají rychleji," vysvětluje Muška. Některé firmy za tímto účelem zřizují dokonce i stand-up videokonferenční místnosti. Svižnost podpoří i židle bez opěradla, na kterých lidé nevydrží tak dlouho sedět.
Kreativní zasedací místnost by naopak měla poskytovat větší komfort. Může být vybavena například malým barovým sezením, klasickými židlemi a doplněna třeba fatboyem. "Dáte tím zaměstnancům prostor, aby si sami zvolili, co jim nejvíc vyhovuje. Otevřete tak prostor kreativitě a svobodnému myšlení. Samozřejmě dámy v kostýmu si asi nesednou do fatboye, ale kreativci si ho klidně vyberou," líčí Muška.
Rozdílné typy zasedacích místností má ve svých pražských kancelářích mimo jiné společnost Philips. Firma využívá jednak klasický typ zasedačky s obdélníkovým stolem, konzervativním barevným kódem a chladnějším tónem světla, která slouží k setkání s klienty a formální komunikaci.
Brainstorming, týmová práce a kreativní porady se zase odehrávají v méně formálním prostředí druhého typu zasedačky. Tu charakterizuje zakřivený tvar, kulatý stůl, dřevěná podlaha, teplý barevný kód a hřejivá barva světla.
"Je vidět podstatný rozdíl v chování zaměstnanců, když jsou na poradě v prvním, nebo druhém typu zasedací místnosti. V kreativní zasedačce je jejich angažovanost mnohem vyšší, atmosféra uvolněnější, a přesto stále velmi produktivní," popisuje marketingový ředitel společnosti Philips Boris Zupančič.
3. Útulné zasedací místnosti, střídmější kanceláře
Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info
Zaměstnanci by se v pracovním prostředí měli cítit pohodlně a příjemně. Dalším z nástrojů ke stimulaci psychiky je tak míra útulnosti kanceláře.
Především v zasedacích místnostech se dá poměrně snadno vytvořit domácká atmosféra. Docílit se jí dá například výběrem měkkých materiálů a nábytku obývákového stylu, jako jsou polstrovaná křesla, nábytková stěna ze dřeva či nízké skříňky.
"Prostor je možné zútulnit i kobercem s vysokým vlasem či závěsnými svítidly. Vhodné jsou také závěsy, které poskytují soukromí při zachování dostatku světla a zároveň mají dobrý dopad na akustiku," říká Muška.
Podobným způsobem se dá upravit i kancelářský prostor. Vzhledem k tomu, že v něm pracuje větší množství lidí s rozdílným vkusem, by ale měl být zařízen střídměji než zasedací místnosti. "Čím jednodušší a čistší formu zvolíte, tím širšímu okruhu lidí se zalíbíte. Musíte si ale dát pozor na sterilitu, aby se kancelář nestala příliš studenou," upozorňuje Muška.
Zútulnění otevřené kanceláře dosáhnete například rozdělením prostoru do různých zón. K tomu je možné využít odlišné typy koberce, různé barvy nábytku nebo třeba závěsy. Open space je možné členit i pomocí měkkých sezení typu gaučů, pohovek či křesel.
K ´polidštění´ kanceláří přispívají i prvky jako polstrované bočnice a zadní strany skříní či nástěnky, které zároveň pomohou akustice. Ani s útulností se to však nesmí přehánět, protože příliš pohodlné prostředí vede zaměstnance k tomu, že nechávají prostor neuspořádaný a v nepořádku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist