Skupina Home Credit za tři čtvrtletí letošního roku snížila ztrátu na 61 milionů eur (1,65 miliardy korun), když ve stejném období loni vykázala ztrátu 67 milionů eur. V samotném třetím čtvrtletí už vykázala zisk 30 milionů eur (813 milionů korun). Skupina dále roste v Asii, naopak klesá v Rusku.

Své hospodaření za tři čtvrtletí firma zveřejnila na svém webu v pátek. Home Credit je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry ve střední a východní Evropě a Asii.

"Zisk za třetí čtvrtletí je dvakrát lepší výsledek v porovnání se stejným čtvrtletím roku 2014. Stojí za ním podstatné zlepšení v Rusku a robustní výkon firem v Asii, zejména v Číně. Čína poprvé předehnala Rusko v celkovém objemu nově poskytnutých úvěrů. Podíl Ruska na nově poskytnutých úvěrech naopak dále podstatně klesá. Nadále očekáváme razantní růst asijského byznysu, který bude hrát stále větší roli v dalším vývoji skupiny," uvedl ředitel Home Creditu Jiří Šmejc.

Skupina poskytla za letošních devět měsíců nové úvěry za 4,333 miliardy eur (117,4 miliardy korun), což je meziroční pokles o 16,3 procenta. Za poklesem je opatrnější úvěrování v Rusku. Počet aktivních klientů skupiny vzrostl meziročně takřka o pětinu na rekordních 10,8 milionu. Čisté úvěrové portfolio dosáhlo k 30. září 5,5 miliardy.

Na asijských trzích rostla úvěrová aktivita Home Creditu mimořádně silně. V Číně poskytl od ledna do konce září o 70 procent více spotřebitelských půjček než ve stejném období loni. Příznivý vývoj vykázaly rovněž trhy, kde Home Credit prochází teprve investiční fází.

Na Filipínách ve druhém roce své existence obsloužil 100 tisíc zákazníků a půjčil klientům peníze na koupi 75 000 chytrých telefonů. V Indii pokračuje expanze za metropolitní hranice Dillí. Home Credit India je už přítomen ve 30 městech, zaměstnává víc než 5500 lidí a provozuje přes 3000 prodejních míst.

Kvalita úvěrového portfolia skupiny se zlepšila. K 30. září 2015 podíl špatných úvěrů (půjček, které nebyly spláceny po dobu delší než 90 dní) na celkovém portfoliu dále klesal až na 12,6 procenta, když koncem roku 2014 to bylo 15,3 procenta.

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a rozvíjí aktivity na Filipínách.

Majoritním vlastníkem (86,6 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je podnikatel Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (13,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Šmejcem.