Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat převzetí přední tuzemské pekárenské skupiny United Bakeries Lucemburčany. O tom, že velkou síť pekáren ovládne podnikatel Edmond Müller, psaly Hospodářské noviny v září.

"Je to záležitost, která teď dorazila na ÚOHS, jinak to bylo domluvené už dříve," potvrdil HN Ivan Flek, generální ředitel United Bakeries.

Pekárny dosud ovládali z většiny bratři Paříkové, zhruba třetinový podíl pak připadal na lucemburskou firmu podnikatele Müllera, která vlastní v Lucembursku velké pekárny. Jeden z bratrů Paříkových − Jaroslav – ale loni zemřel a jeho bratr Marko se letos dohodl s Lucemburčany na odkupu jeho podílu.

"Edmond Müller a jeho rodina jsou našimi partnery už 20 let. Můj bratr loni zemřel a mně je sedmdesát, tak toho mám plné zuby a předal jsem to mladší generaci. V Lucembursku mají tým pěti mladších manažerů, kteří to dobře vedou a mají ostré lokty. Jsou to pekaři a mlynáři, žádné jiné obory jako chemie je neživí," řekl v nedávném rozhovoru pro HN Marko Pařík.

Podle Paříka současný management United Bakeries zůstane. "Já tady budu působit jako poradce. Otevřou se nám větší možnosti investovat do věcí, které budou mít budoucnost," uvedl Pařík. Jednou z cest, kterými se United Bakeries vydá, je rozpékané pečivo, do kterého silně investují i další hráči na trhu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Pařík chtěl spolu se svým bratrem United Bakeries prodat už v roce 2010. Zájem měl zejména Andrej Babiš, který chtěl podnik spojit se svými pekárnami Penam. Fúze pokračovala do července 2012, kdy slovenský antimonopolní úřad transakci odmítl posvětit, přestože český ÚOHS tak o měsíc dříve učinil. Babiš pak odmítl zaplatit původně dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil.

United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S.A. se sídlem v Lucembursku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru