Zisk světového odvětví letecké dopravy příští rok vzroste o deset procent na rekordních 36,3 miliardy dolarů (895 miliard korun). Přispějí k tomu nízké ceny ropy spolu s vysokou poptávkou, předpovědělo ve čtvrtek Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Organizace se sídlem v Ženevě zlepšila předpověď letošního úhrnného zisku leteckých společností na 33 miliard dolarů. Dosud předpovídala, že zisky aerolinek naopak letos klesnou pod 30 miliard USD.

Generální ředitel IATA Tony Tyler uvedl, že poptávka po letecké přepravě letos díky ekonomickému oživení ve světě a poklesu cen pohonných hmot nečekaně výrazně narůstá. "Je to dobrá zpráva," uvedl Tyler podle agentury Reuters.

IATA zastupuje asi 260 přepravců. Ti se na světovém objemu letecké přepravy podílejí zhruba 83 procenty.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru