Řecká vláda v pondělí podepsala dohodu o dlouhodobém pronájmu regionálních letišť s německou letištní společností Fraport. Šéf řecké privatizační agentury HRADF Stergios Pitsiorlas to řekl agentuře Reuters.

Smlouva v hodnotě 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy korun) je podle ní prvním významným privatizačním kontraktem dokončeným za vlád levicového premiéra Alexise Tsiprase. "Dnes jsme podepsali dohodu," řekl šéf HRADF Pitsiorlas.

Smlouva o čtyřicetiletém pronájmu a správě se týká 14 letišť na turisticky vytížených ostrovech, jako jsou Korfu nebo Santorini. Fraport a jeho řecký partner, energetická společnost Copelouzos, budou platit roční poplatky za pronájem zhruba ve výši 23 milionů eur (621 milionů korun).

Konsorcium uvedlo, že letiště připadnou pod její správu příští rok na podzim, kdy také zaplatí dohodnutou sumu. Do roku 2020 chtějí do modernizace vzdušných přístavů investovat zhruba 330 milionů eur.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Řecko se na prodeji práv na provoz 14 letišť se společností Fraport předběžně dohodlo už loni. Transakce však byla pozastavena poté, co se v lednu dostala k moci nová řecká vláda vedená premiérem Tsiprasem.

Pitsiorlas v září Reuters sdělil, že Řecko kvůli průtahům kolem tohoto prodeje letos nedosáhne plánovaných příjmů z prodeje. Atény se v rámci dohody o novém záchranném programu od mezinárodních věřitelů zavázaly, že letos privatizací získají 1,4 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru