Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR připravila seznam deseti hlavních změn v podnikatelském prostředí příštího roku, na které se musí malé a střední firmy připravit. Ke změnám, které malí a střední podnikatelé vnímají pozitivně, patří určitě kategorizace účetních jednotek. Ta rozděluje nově podniky do čtyřech skupin: mikro, malé, střední a velké, přičemž zejména mikro a malé firmy budou nově osvobozeny od řady povinností spojených s vykazováním jejich účetních závěrek.
Osoby samostatně výdělečně činné zase přivítají vyšší daňové zvýhodnění, ovšem jen pokud mají dvě a více vyživovaných dětí. Roční zvýhodnění na druhé dítě by mělo ze současných 15 804 korun stoupnout na 17 004 korun a u třetího a dalšího dítěte by se zvýhodnění mělo vyšplhat na 20 000 korun.
Pozitivně lze rovněž hodnotit krok ministerstva spravedlnosti, které zjednodušuje režim ověřených podpisů notářem. Pro většinu úředních aktů spojených se zakládáním společností, zvyšováním jejich základního kapitálu a dalších činností bude nově vyžadován pouze běžně úředně ověřený podpis. Dobrou zprávou je i to, že dohody o provedení práce by měly být pružnější, neboť nově jsou jednostranně vypověditelné.
Vše má své plusy i mínusy
Neutrálně jsou hodnoceny změny v dotační podpoře, které firmy neminou při aplikaci nepoužívanějšího programu podpory OPPIK, který definitivně nahrazuje původní OPPI. Na jednu stranu je pozitivně vnímán celkově vyšší objem podpory a větší akcent na malé a střední firmy. Na straně druhé firmy nejsou nadšeny ze zatím diskutabilního informačního systému MS2014+, z nižší podpory na jednotlivé žadatele a všeobecně přísnějších podmínek realizace.
Stejně tak chystaná elektronická evidence tržeb vzbuzuje jak kladné, tak záporné reakce a její vyhodnocení se očekává až po prvních skupinách podnikatelů vykazujících hotovostní prodeje v novém režimu. Zvýšení minimální mzdy na 9 900 korun zatím s ohledem na růst výkonnosti a tím i mezd probíhá u malých a středních firem bez větších emocí. Od samotných podnikatelů ale zaznívá, že její další navýšení nesmí být výsledkem politického handlování, ale musí být navázáno na ekonomické ukazatele země.
Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info
Bez větší kritiky zůstává i rozšíření reverse charge o prodej nemovitostí. Zatím spíše s otazníky je očekáván dlouho diskutovaný zákon o veřejných zakázkách, jehož reálné dopady prokáže praxe. Bez protestů berou živnostníci i nárůsty záloh, které jsou v řádu desetikorun měsíčně a navazují na vyšší průměrné mzdy.
Nevítané změny
Veskrze negativně zatím vnímají malé a střední firmy měsíční kontrolní hlášení DPH. Částečně kvůli režimu samotnému, v nemalé míře ale i kvůli vysokým sankcím, které mohou dopadat za banální prohřešky na jinak seriózní subjekty. "Zbytečné sankce za pochybení u měsíčních kontrolních hlášení DPH považuji za nepřijatelné. Obecně kontrolní hlášení a zákon o veřejných zakázkách vnímám jako největší změny v podnikatelském prostředí příštího roku. I proto budeme v asociaci okamžitě po jejich aktivaci vyhodnocovat reálné dopady na firmy," říká předseda AMSP Karel Havlíček.
Nadšení nepanuje ani z toho, že dohody o provedení práce budou podléhat i exekučním srážkám a účetní malých firem tedy budou muset zjišťovat dluhovou situaci zaměstnance, a to i v případě, že jej zaměstnají na jediný den.
S mírnými obavami vstupují do příštího roku i OSVČ, které doposud nevyužívaly elektronických daňových podání, ačkoliv disponovaly datovou schránkou. Doba jejich hájení končí, platí ale i nadále, že kdo nemá datovou schránku a není právnickou osobou, nemusí na nový režim najíždět. "Pozitivně se stavíme i k postupné digitalizaci vztahu podnikatele a státu, ovšem jen za předpokladu, že stát samotný bude s daty zaslanými podnikateli pracovat na elektronické bázi, sníží počet kontrol a firmy skutečně ušetří čas a peníze," uzavírá Havlíček.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist