Vláda v pondělí schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Materiál by měl Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů (OZE) pro příští rok. Má jít až o 42 miliard korun.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka o tom, zda úřad podporu na základě nařízení vypíše, spekulovat nechtěl. Uvedl jen, že úřad si musí přijaté nařízení nejprve podrobně zanalyzovat.

"Vláda odsouhlasila nařízení, které by mělo umožnit ERÚ vydat rozhodnutí, které by umožnilo 15. února financovat obnovitelné zdroje, tak jak to očekávají," řekl dnes novinářům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Přijatý dokument podle něj umožňuje vypsat podporu bez takzvané notifikace od Evropské komise. Dodal, že je určitá naděje, že místo předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové, která je na dlouhodobé dovolené v zahraničí, podporu vypíše její statutární náměstek. Tím je Jan Nehoda.

"Musíme finální text zanalyzovat. Až ho zanalyzujeme, tak se rozhodneme, zda přijetí spoluzodpovědnosti vládou je dostatečné na to, abychom i my přijali spoluzodpovědnost za krok, který není úplně standardní," řekl v pondělí Chvojka.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na Twitteru uvedl, že doufá, že nařízení přiměje předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou konat.

ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro příští rok vyplacena podpora nebude, protože by tím překročil zákon. Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Mládka mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku.

Vláda se už jednou situací kolem výplaty podpory OZE na příští rok zabývala, 2. prosince schválila vládní usnesení, které mělo výplatu umožnit. ERÚ to ale tehdy odmítl učinit s tím, že materiál situaci vůbec neřeší. Mládek tehdy v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde.

"Vítáme vstřícný postoj vlády, teď je řada na ERÚ, aby se zachoval konstruktivně a vydal chybějící cenové rozhodnutí," řekl v pondělí ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. Podle Veroniky Hamáčkové z České fotovoltaické průmyslové asociace vláda nařízením splnila stupňované požadavky předsedkyně Vitáskové. "Vypsání podpory pro obnovitelné zdroje nic nebrání. Cenové rozhodnutí je třeba urychleně vydat před koncem roku, nebo dojde ke škodám, které zasáhnou nejen obnovitelné zdroje, ale také banky nebo zemědělství," uvedla Hamáčková.

Martin Mikeska z Hnutí Duha míní, že přijaté nařízení Vitáskovou zbavuje odpovědnosti za vypsání podpory. "Stáváme se svědky bezprecedentního útoku na jeden z progresivních a rozvíjejících se sektorů české energetiky," dodal.