Roční výroba elektřiny v Jaderné elektrárně Dukovany minulý rok klesla o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Novinářům to v pondělí sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Elektrárně Temelín se naopak dařilo a loni tak dodala čtvrté největší množství elektřiny v historii.

Dukovany vloni dodaly do sítě nejméně proudu za posledních 17 let. Propad způsobily neplánované odstávky ve druhé polovině roku vyvolané kontrolami svarů. Přes tři měsíce kvůli tomu v Dukovanech vyráběl jen jeden ze čtyř reaktorů.

To, že byly najednou odstaveny tři bloky, se za 30 let provozování dukovanské elektrárny stalo poprvé. Dvě odstávky se protáhly do letošního roku a dodávky elektřiny z Dukovan jsou tak nyní na poloviční úrovni. Svary začali odborníci v dukovanských blocích kontrolovat proto, že při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky.

Dukovany mají instalovaný výkon 2040 megawattů. Při plném provozu pokrývají zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. V roce 2014 elektrárna vyrobila 15,4 TWh proudu, druhé největší množství v její existenci. Nejvíc elektřiny zatím vyprodukovala v roce 2013, kdy do sítě plynulo 15,7 TWh proudu.

Kvůli kontrolám svarů také firma ČEZ loni v prosinci požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o přerušení správního řízení k vydání nového povolení pro provoz prvního bloku Dukovan. Desetileté povolení u něj mělo původně skončit 31. prosince, ale na žádost energetické firmy státní úřad jeho platnost prodloužil o tři měsíce, tedy do 31. března 2016.

Temelín loni vyrobil čtvrté nejvyšší množství elektřiny v historii

Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila více než 14 milionů megawatthodin (MWh) elektřiny. Českým domácnostem by toto množství vystačilo na celý rok. Pro elektrárnu jde o čtvrté nejvyšší množství vyrobené za patnáct let provozu.

Od zahájení výroby v prosinci 2000 vyprodukovala největší česká elektrárna 179,3 milionu MWh elektřiny, což by celé České republice stačilo na dva roky. Novinářům to řekl Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín, která patří společnosti ČEZ.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Elektrárna podle Svitáka zaznamenala rekordní hodnoty pro výrobu produkovanou jedním blokem. Loni temelínský první blok do přenosové soustavy dodal 7,99 milionu MWh. "O 240 tisíc MWh překonal nejvyšší jednoblokovou výrobu z roku 2012," uvedl Sviták. Rozdíl odpovídá provozu jednoho bloku po dobu devíti dnů. O lepší výsledky připravily elektrárnu tři vložené odstávky související především s modernizací turbín a neplánované prodloužení odstávky druhého bloku.

Právě dokončení rozsáhlé modernizace temelínských turbín bylo klíčovou investicí společnosti ČEZ v jihočeské elektrárně. Modernizace stála 3,2 miliardy korun a Temelín díky ní zvýšil výkon o dvě procenta při stejné spotřebě paliva. 

Rokem 2015 skončila i padesátka opatření ze zátěžových testů, které EU přijala v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, vyvolané silným zemětřesením. ČEZ do nich za tři roky investoval 750 milionů korun.

"Rozšířili jsme způsoby chlazení reaktoru, doplnili další nezávislé zdroje elektřiny pro klíčové bezpečnostní systémy nebo zlepšili vybavení a zázemí vlastní hasičské jednotky," uvedl Sviták. Další posilování bezpečnosti bude elektrárnu provázet po celou dobu provozu, doplnil.

Dosud nejvíce elektřiny Temelín vyrobil v roce 2012, kdy do sítě dodal 15,3 miliardy kWh elektřiny. Svojí produkcí oba temelínské bloky již několik let kryjí pětinu české spotřeby. Například jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely 4,5 roku, jihočeským domácnostem by stačila na 12 let.