Česká národní banka v listopadu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu zhruba 10 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB ke konci listopadu, které ve čtvrtek banka zveřejnila.
Hlavní ekonom ING Jakub Seidler odhadl na základě statistiky devizových rezerv, že v prosinci se intervence pohybovaly kolem 20 miliard korun. "Celkově tak suma intervencí ČNB v roce 2015 činila kolem 220 miliard korun, což překonalo i původní intenzivní intervence z listopadu 2013, kdy byl kurzový závazek zahájen," uvedl.
Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 korun za euro. Od té doby do konce loňského roku tak ČNB intervenovala zhruba za 420 miliard.
V letošním roce přitom lze podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy očekávat, že ČNB bude nadále intervenovat kvůli spekulacím devizových obchodníků ohledně změny na postu guvernéra ČNB a ohledně potenciálního ukončení intervenčního režimu. "V letošním roce tak může objem prostředků akumulovaných v souvislosti s oslabováním koruny snadno převýšit loňský objem," uvedl.
V polovině prosince bankovní rada ČNB zopakovala, že pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí se nachází okolo konce roku 2016. Samotná prognóza ČNB počítá s intervenčním režimem do konce roku 2016. Inflace totiž bude většinu příštího roku nízká a až v roce 2017 se bude pohybovat mírně nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Podle některých ekonomů ovšem může centrální banka prodloužit kurzový závazek až do jara 2017.
Tuto možnost v rozhovoru pro týdeník Ekonom připustil i Jiří Rusnok, člen bankovní rady ČNB a pravděpodobný nástupce současného guvernéra Miroslava Singera (eho madát vyprší letos v červnu). "V tuto chvíli se zdá, že se spíše zvýšila pravděpodobnost pozdějšího opouštění kurzového závazku, tedy zhruba na počátek roku 2017," uvedl.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Takový vývoj by byl v souladu s mým očekáváním. Pro zachování kurzového závazku v průběhu celého roku 2016 hovoří jak výhled inflace v české ekonomice, tak výhled měnové politiky ECB, což je faktor, jenž ČNB musí brát taktéž v úvahu. Připomínám, že ECB bude praktikovat svůj program nákupů dluhopisů přinejmenším do konce března 2017," řekl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.
Již dříve představitelé ČNB uvedli, že dopady intervencí na finanční hospodaření centrální banky nejsou podstatné. Primárním cílem ČNB je totiž udržovat cenovou stabilitu. "Intervence také nemají žádné přímé dopady do veřejných rozpočtů, protože případné účetní kurzové ztráty z devizových rezerv bude ČNB bez problémů schopna uhradit ze svých budoucích zisků, jak dokládá i naše vlastní historická zkušenost," uvedl již dříve ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub.
ČNB proti koruně (objem intervencí v mld. Kč)
Listopad 2013 | 200 |
Červenec 2015 | 28 |
Srpen 2015 | 100 |
Září 2015 | 63 |
Listopad 2015 | 10 |
Prosinec 2015 (odhad ING) | 20 |
Zdroj: ČNB, ING
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist