Filip Mikschik vystudoval Fakultu informatiky a statistiky VŠE a během studií měl možnost na vlastní kůži poznat a porovnat dva světy – svět korporací a start‑upů. Pochopil už tenkrát, že jeho budoucnost je v prostředí start‑upů, nikoliv korporací. Jelikož mu byl mnohem bližší svobodný svět start‑upů, rozhodl se založit pracovní portál Startup­Jobs, který ostatním mladým lidem s podobným zaměřením nabízí možnosti pracovního uplatnění ve start‑upech.

Co je start‑up a koho přitahuje

"Start‑up je, jako když skočíte z útesu a za letu sestavíte letadlo," vysvětluje obrazně princip práce a míru zaujetí pro práci v takových firmách. "Pro lidi, kteří pracují ve start‑upech, je důležitá také identifikace s firmou, ochota táhnout s ostatními za jeden provaz, sdílet své výsledky, myšlenky a dělat na něčem, co dává smysl," přidává kritéria startupistů Filip Mikschik.

Podle něj je start‑up partou nadšenců, kteří chtějí vytvořit něco nového, mají ambice udělat nějakou inovaci a tu dovést k praktickému využití. "To nadšení, motivace a tah na branku jsou tím, co lidem v korporaci chybí," říká Filip Mikschik.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Kolem portálu StartupJobs působí dnes už tým 12 lidí, které si Filip Mikschik záměrně vybíral právě prostřednictvím svého portálu, to znamená naprosto cíleně a způsobem, který využívají i jeho klienti – firmy hledající lidi pro start‑upy. Tvrdí, že tímto způsobem opravdu našel do své firmy kolegy, které práce baví, dělají ji dobře, a také vztahy v týmu fungují bez problémů. 

Parta šílenců, která si plní sny

Sám měl možnost porovnat svět korporací a experimentálních start‑upů na vysoké škole. Dopoledne na hodinách marketingu se spolu se spolužáky dostával do velkých společností, kterým pomáhali při řešení marketingových projektů. Nekonečná sezení na poradách v zasedačkách a reportování dál ho neoslovily, zato odpoledne ho v malém týmu, kde pomáhal s chodem start‑upu akcelerátoru StartupYard, práce zcela pohltila.

Pochopil, že do velké firmy ho srdce netáhne, že tam nikdy pracovat nebude, a tak založil vlastní pracovní portál pro lidi podobného ražení, jako je sám, aby jim hledání práce ve start‑upech usnadnil a aby také nabídl zajímavé uchazeče firmám, které právě takové startupové osobnosti hledají. To byl počátek zrodu portálu StartupJobs.

"Ono to vše ale začalo dost hekticky," přiznává Filip Mikschik. Netušil, že vše se rozjede tak rychle. Na jedné velké startupové konferenci v pražské Lucerně vystoupil s prezentací, v níž představil sebe i myšlenku chystaného portálu, i když tehdy vůbec neměl zcela jasno, kdy ho vlastně spustí. "Okamžitě se mi ozvala firma, která měla zájem na tomto portálu inzerovat, a tak jsem to musel do dvou týdnů spustit," směje se dnes Filip Mikschik.

Zřejmě se ale v tu dobu trefil do prázdného místa na trhu, protože ohlas od firem startupové scény a také od uchazečů na sebe nenechal dlouho čekat a portál se začal rozrůstat. Záhy musel i svou startupovou firmičku rozšířit o vývojáře a o někoho, kdo by zajišťoval klientům podporu. Všechny členy svého týmu našel přes StartupJobs. 

Testování znalostí i kompetencí firmy vítají

Na portálu StartupJobs si uchazeči mohou otestovat znalosti v programování a tím, že výsledky se jim hned zobrazují, zájem o testy mezi uchazeči roste. "Chceme z náboru udělat pro uchazeče příjemný zážitek, a tak jsme k běžným vývojářským testům přidali například testování na velitele kosmické lodi nebo závodního řidiče," říká Filip Menschik. Za více než tři roky pomohl Mikschik se svým týmem prostřednictvím portálu StartupJobs najít práci několika tisícům lidí, a také tak pomohl řadě začínajících firem vyrůst. 

"Jelikož se dnes o vývojáře a IT specialisty perou na trhu všichni bez ohledu na velikost firmy, tak mají o prezentaci nabídek v technologických a vývojářských pozicích zájem jak startupové firmy, tak i firmy střední velikosti. Ale i velké, například finanční organizace. Těm musím vysvětlovat, že naší cílovou skupinou opravdu jsou zájemci o práci ve start‑upech a internetové, e‑commerce nebo technologické firmičky. Přitom ale jsme schopni pro velké firmy vytvořit speciální kampaň i mimo portál StartupJobs," vysvětluje nynější situaci Mikschik.

Postupně se také ukázalo, že budoucí zaměstnavatelé potřebují pro rozhodování o přijetí do týmu vědět více o osobnostních předpokladech a motivaci uchazečů. "Seznámil jsem se s Filipem Hrkalem, ředitelem české pobočky mezinárodní renomované psychometrické společnosti cut‑e, která vyvíjí a nabízí kvalitní psychometrické testy ověřující schopnosti a dovednosti lidí pro různé pozice. Z hlediska programátorů a vývojářů byly mnohé vhodné i pro naše uživatele a klientské firmy. Dokonce některé malé startupové firmy už hledají i jiné než vývojářské pozice, takže využívají testy cut‑e i při náboru na pozice asistentek, obchodníků, marketingových nebo HR specialistů," říká Mikschik.

V projektu Hiri.cz se běžní uchazeči nebo jen obyčejní zvědaví zájemci o poznání vlastních dovedností mohou otestovat a také hned se dozvědět, jak v testech dopadli.

Výhradně pro firmy je určen projekt HIRI PRO

Firmy si mohou uchazeče otestovat ve znalostních a psychometrických testech na portálu Hiri PRO, v dalším projektu, který Startup­Jobs vyvinul a spustil výhradně pro klienty.

"Zajímá je, zda kandidát zapadne do týmu, jak zvládá určité kompetence, které od něj v týmu vyžadují, dále je zajímá verbální komunikace, analytické a logické myšlení, schopnost rychlé reakce, multitasking, schopnost rozhodovat se apod.," uvádí Mikschik některé testy, o něž mají firmy při výběru kandidátů zájem. 

Obvykle příprava náborového procesu probíhá tak, že nejprve dotyčná firma s Filipem Mikschikem analyzuje kompetence u kaž­dé inzerované pozice, pro jejich otestování se pak vybere příslušná baterie testů a v prostředí Hiri PRO si firmy uchazeče nechají otestovat. Výsledky testů dostane firma buď od odborníků z cut‑e, nebo má už svého vyškoleného člověka, který výsledky dokáže interpretovat a pak si vybrat několik kandidátů přímo k pohovoru do firmy. 

Podle Mikschika, ale i podle klientů portálu StartupJobs je výhodou tohoto individuálního testování uchazečů i možnost zadat uchazečům konkrétní úkol šitý firmou na míru podle jejích potřeb. Následně lze velmi snadno podle přístupu uchazečů zjistit jejich motivaci k dané pracovní nabídce nebo i míru samostatnosti a kreativity. "Když někdo ten úkol ignoruje, což se také stává, asi už ho klient nebude dál řadit mezi kandidáty, kteří ho zajímají, je to podstatný filtr," říká Mikschik.

CV je důležitá součást náboru, ale ne ta hlavní

Pokud jde o váhu věnovanou životopisům uchazečů, tak je nepovažuje Mikschik za ten nejpodstatnější filtr, jak uchazeče "prosívat". Vzhledem k možnostem testování zastává StartupJobs jiný pohled na CV, která uchazeči zasílají. "CV je sice důležité, vypovídá něco o profesní historii, ale nelze z něho zcela vyčíst potenciál člověka," říká Mikschik, "proto více pracujeme s interpretacemi testů, z nich se dozvíme mnohem více o osobnosti a potenciálu dalšího rozvoje uchazeče."

Uvádí příklad dívky, která chtěla v jejich firmě dělat marketing, z testů jí ale vyšlo, že je výborná v komunikaci při jednání s klienty, má empatii, je pohotová, umí argumentovat, a že by jí více seděla role na pozici manažerky supportu. "Našla se v té roli a pro nás je dnes nenahraditelná. Klienti si ji nemohou vynachválit," komentuje Mikschik. 

Sám se setkává s technologickými talenty už na středních školách a to je další důvod, proč nebrat CV tak vážně a zaměřit se na potenciál a motivaci. "Tito mladí lidé bez maturity nebo čerství maturanti vlastně vůbec žádné CV ještě nemohou dát dohromady, ale přitom mají ohromný potenciál, je to líheň budoucích technologických vývojářů a IT specialistů," říká Mikschik.

Právě o talentované lidi ze středních škol mají dnes start‑upy největší zájem. "Takže CV je sice stále důležité, ale není pro pozice, které obsazujeme, zásadní," říká Mikschik.

Vychází nové číslo

Lednové číslo magazínu Moderní řízení vychází 27. 1. 2016. Radí, jak těžit z patentů a vydělat na inovativních nápadech. Předplatit si ho můžete prostřednictvím našeho e-shopu.

Nejistota nevadí, hlavně když je baví práce

A jaká kritéria jsou důležitá, když start‑upy hledají mezi sebe další talenty? "Samostatnost, odpovědnost, nadšení pro to, na čem pracují, a silná motivace a svoboda. Nevadí jim nejistota, nechybí jim odvaha pouštět se i do rizikových projektů. Není to rozhodně pro lidi, kteří čekají na pokyny, které někdo musí stále kontrolovat, kteří mají rádi procesy, teplé místečko, kde nemusí vykazovat výsledky," vypočítává Mikschik. 

Někdy přicházejí zase naopak na StartupJobs lidé, kteří delší dobu pracují v korporaci a uvažují o změně. "Například se ozval jeden seniorní šéf vývoje ve velké finanční instituci, který přes nás našel práci vývojáře ve start‑upu a je spokojený, může svou práci ovlivnit, vidí její výsledky a je za ně odpovědný," vzpomíná Mikschik.

Start‑upy jsou obvykle veřejností vnímány jako synonymum pro technologické nadšence generace Y, ale zkušenosti StartupJobs tuto hypotézu poněkud vyvracejí.

"Práci přes nás poptávají i čtyřicátníci a padesátníci – seniorní specialisté, kteří chtějí změnit svůj pracovní život, začít dělat něco smysluplného. Před několika lety jsme měli výborného kandidáta nad 50 let, zkušeného šéfa vývojářského týmu v jedné korporaci. Nadchl ho náš portál, přišel s mnoha nápady na nová technická řešení. Byl ochoten dokonce jít s platem o třetinu dolů. Před dvěma lety, kdy jsme začínali, jsme si to ale bohužel finančně dovolit nemohli. Teď je situace jiná. Finance jsou vždy limit na začátku start‑upu, později pak už ale řada z nich může konkurovat i velkým firmám," uvádí Mikschik. Ostatně v dotazech na uchazeče na portálu nechybí v dotazníku ani otázka výše požadovaného platu. Mezi lidmi v IT a vývojáři to rozhodně není tabu. 

I odmítnutí uchazeči chtějí zpětnou vazbu

Výhodou portálu StartupJobs a Hiri.cz je skutečnost, že zasílá všem, kteří se nechají otestovat, zpětnou vazbu – výsledky znalostních a psychometrických testů. Pokud chtějí podrobnější výstupy i odborné psychologické doporučení, jak na sobě dál pracovat, mohou si objednat osobní setkání s psychologem od společnosti cut‑e. Poptávka po tomto setkání roste. Je to zřejmě reakce na dlouhodobou bolest českého trhu práce – a to, že většina zaměstnavatelů komunikuje s vybranými kandidáty, zatímco zpětnou vazbu odmítnutým uchazečům obvykle neposílá. 

Poptávka po IT specialistech, programátorech a vývojářích stále roste a najít takové vhodné lidi je pro firmy stále obtížnější. Zkušenosti portálu StartupJobs potvrzují, že je třeba mladé specialisty vyhledávat už na středních školách. V rámci projektu Code Camp se proto portál StartupJobs loni v létě zapojil do školení těch nejmladších talentů – středoškoláků, kteří by pro start‑upy mohli být v blízké budoucnosti novými posilami.

"Šlo o letní prázdninový dvouměsíční kurz v programování a v projektovém řízení, kde přednášeli přední odborníci. Přihlásila se stovka středoškoláků z celé republiky, vybírali jsme je standardně přes náš systém Hiri.cz, celkem jsme jich vybrali 30. Kurz probíhal na VŠE, lidé mohli bydlet na kolejích, pokud nebyli z Prahy. Po absolvování dostali certifikát a někteří i příslib práce. Mělo to velký ohlas, počítá se s dalším pokračováním i letos na jaře. Mělo by jít o kurz zaměřený na mobilní vývoj," uzavírá Filip Mikschik, zakladatel a šéf portálu StartupJobs.

/Článek vyjde v aktuálním čísle magazínu Moderní řízení, které vychází ve středu 27. ledna./

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist