Převis nabídky ropy ve světě zůstane po většinu tohoto roku, z valné části proto, že omezení těžby z břidličných hornin v USA potrvá déle, než se předpokládalo. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní se ani nezdá pravděpodobné, že by se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mezitím dohodla s dalšími producenty na snížení produkce.
Pro první polovinu letošního roku zvýšila IEA odhad přebytku na 1,75 milionu barelů denně, přičemž ještě v lednu počítala s 1,5 milionu barelů. Agentura zároveň uvedla, že tento přebytek může ještě růst, pokud bude OPEC nadále zvyšovat svou produkci.
V reakci na zrušení mezinárodních sankcí v lednu významně navýšil množství produkované ropy Írán. Rekordní produkce dosahuje rovněž Irák a Saúdská Arábie.
Nadměrné dodávky ropy na trh tlačí cenu této suroviny výrazně dolů. Barel severomořské ropy Brent se v posledních dnech prodává zhruba za 33 dolarů. Podle IEA navíc cena na nízké úrovni ještě nějakou dobu vydrží. "Vzhledem k tomu, že se trh již topí v ropě, je velmi těžké si představit, že by v blízké budoucnosti došlo k významnému nárůstu cen," uvádí prognóza.
Agentura ale neočekává, že by ceny ropy mohly klesnout až na deset dolarů za barel, jak tvrdí některé nejčernější předpovědi.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
"Přetrvávající spekulace kolem dohody mezi OPEC a předními nečlenskými producenty ohledně snížení produkce nejsou zřejmě ničím jiným než jen spekulacemi. Je věcí členů OPEC, zda sníží produkci sami, nebo v součinnosti s jinými producenty, ale pravděpodobnost koordinovaného snížení je velmi nízká," stojí v úterní prognóze.
Agentura v úterý také snížila odhad letošního růstu světové poptávky po ropě na 1,17 milionu barelů denně po loňském zvýšení o 1,6 milionu barelů denně.
Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist