Růst ekonomiky a stále citelnější nedostatek zaměstnanců se začíná projevovat i na platech. Nejnovějším příkladem je dohoda odborů s vedením společnosti provozující supermarkety Billa. Zaměstnancům Billy se letos zvýší mzdy v průměru o čtyři procenta. To při očekávané velmi nízké inflaci znamená i růst reálných příjmů. 

Nová kolektivní smlouva zahrnuje také navýšení nároku na dovolenou až o pět dnů nad rámec zákona, v závislosti na počtu odpracovaných let u společnosti. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě, výši mzdy v korunách nezveřejnila.

"Věříme, že nová kolektivní smlouva přinese jistotu a spokojenost na obou stranách," uvedl generální ředitel společnosti Jaroslaw Szczypka.

Billa zaměstnává v ČR více než šest tisíc lidí. Společnost v roce 2014 zvýšila v Česku zisk o 62 procent na 339 milionů korun. Tržby stouply o dvě procenta na 21,4 miliardy korun. Supermarkety Billa patří společně s diskontními prodejnami Penny Market do německé obchodní skupiny REWE Group.

Konkurenční obchodní řetězec Albert se letos dohodl s odbory na zvýšení mezd všem zaměstnancům o tři procenta. Odbory na začátku ledna uvedly, že půjde reálně zhruba o zvýšení mezd o 350 korun měsíčně. Průměrné mzdy například pokladních se v Aholdu podle nich pohybují kolem 12 000 korun hrubého.

Největší maloobchodní zaměstnavatelé v ČR: 

Společnost Zaměstnanci
Kaufland Česká republika 26 000
Ahold Czech Republic 17 000
Tesco Stores ČR 14 000
Penny Market 7 680
Lidl 6 900
Globus ČR 6 100
Billa 5 947

Zdroj: Aktuálně.cz. Údaje jsou z první poloviny roku 2015