Petrochemický holding Unipetrol plánovaně odstaví kvůli pravidelné údržbě na 41 dní celý výrobní závod v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku. Náklady na akci, do níž se zapojí 5500 zaměstnanců a externích pracovníků, přesáhnou 2,5 miliardy korun, z toho na investice půjde miliarda korun.

Podobná akce se koná jednou za čtyři roky, tentokrát potrvá od 15. března do 30. dubna. Mimo provoz budou všechny technologie společností Unipetrol RPA a Česká rafinérská.

Během následujícího měsíce musí řidiči počítat se zvýšeným provozem na silnici mezi Mostem a Litvínovem. "Krátkodobě může být silnice uzavřena v době, kdy se budou převážet nadměrné náklady. Spolupracujeme s policií i dopravním podnikem, který může posílit některé spoje," uvedl člen představenstva Lukasz Piotrowski.

Ve špičce bude v areálu působit zhruba 3000 až 3500 lidí. "Všichni jsou proškoleni o bezpečnosti," zdůraznil technický ředitel Jan Sailer. V Záluží bude slyšet vedle češtiny také slovenština, polština, maďarština, němčina či angličtina. Pracovníci externích firem budou bydlet v ubytovnách a hotelech v okolí. Unipetrol také zvýšil kapacitu parkovišť kolem závodu.

Obyvatelé Litvínova musí počítat ještě s hlukovou a světelnou zátěží. "Během odstávky a následného obnovování produkce bude nutné využívat polních hořáků, což je právě spojeno s hlukem," vysvětlil Piotrowski.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na zátěž v době odstávky jsou už v Litvínově zvyklí. "Jisté komplikace to přinese. Je potřeba počítat zejména v ranních a odpoledních špičkách s časovou rezervou, obsazená budou parkoviště u areálu. Na druhou stranu tady bude ubytováno velké množství lidí, služby drobných a středních podnikatelů budou jistě plně využity," řekla starostka Litvínova Kamila Bláhová. Podle ní je důležité, že firma chce investovat mimo jiné do bezpečnosti. "Odstávka i s hlukovou a dopravní zátěží není nic, na co bychom se museli nějak zvlášť připravovat," dodala.

Odstávka by se neměla dotknout trhu pohonných hmot, protože v Záluží je hlavně petrochemie, paliva firma vyrábí v kralupské rafinerii.

V České rafinérské budou během odstávky odborníci pracovat například na štěpné jednotce či vakuové destilaci. V Unipetrolu využijí odstávku na investice mimo jiné v souvislosti s opravou etylenové jednotky poničené loňským požárem. "Práce probíhají podle plánu, poškozená technologie byla odstraněna, počítáme s plným najetím výrobní kapacity v říjnu," uvedl Sailer.

Po několikadenním požáru v Záluží stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinerie. V červenci bude etylenová jednotka uvedena zpět do provozu na minimální výkon s přibližně 65procentním využitím kapacity.

Policie ještě vyšetřování příčin požáru neukončila, čeká na výsledky znaleckých posudků. "V souvislosti s šetřením mimořádné událostí v Unipetrolu jsme zatím nikoho neobvinili," řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Kriminalisté vyslechli více než stovku osob. Událost prošetřuje policie pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Za to hrozí vězení od šesti měsíců do pěti let nebo zákaz činnosti.

Unipetrol zřídil vnitřní vyšetřovací komisi k události. "Výsledky už máme, ale nemůžeme je zveřejnit, protože ještě probíhá vyšetřování policie," uvedl Piotrowski.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu a zaměstnává 3800 lidí. V roce 2005 se stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist