První a dosud nejvyšší pokutu za porušení zákona o významné tržní síle zrušil soud. Kaufland tak podle rozsudku Krajského soudu v Brně z tohoto týdne nebude muset platit 22,13 milionu korun.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v roce 2013 pokutoval Kaufland kvůli tomu, že sjednával s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty v délce delší než 30 dní a platby takto i realizoval.

Podle ÚOHS se řetězec dopustil nezákonného postupu také tím, že s 95 procenty dodavatelů sjednával pro případ postoupení pohledávky třetím osobám úhradu nákladů spojených se zpracováním agendy, a to čtyři procenta z ceny pohledávky.

"Současně Kaufland pro případ úhrady faktur dodavatelům před lhůtou splatnosti účtoval takzvané dodatečné skonto ve výši 0,5 procenta z předčasně uhrazené faktury za každý započatý týden, o který byla faktura dříve uhrazena," uvedl už dříve místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

Brněnský krajský soud nyní pokutu zrušil, protože ÚOHS podle něj neposuzoval postavení Kauflandu k jednotlivým dodavatelům jednotlivě, ale paušálně. "Na základě tohoto nesprávného právního posouzení institutu významné tržní síly tedy krajský soud zrušil napadené rozhodnutí," uvedla Simona Tesařová, tisková mluvčí Krajského soudu v Brně. Soud věc vrátil zpět k dalšímu řízení ÚOHS.

Soud ví, že individuální způsob posouzení případu bude náročnější. "Nicméně náročnost spočívající v analýze každého jednotlivého odběratelsko-dodavatelského vztahu nemůže být důvodem k odmítnutí této výkladově mírnější, šetrnější varianty vůči žalobci (Kauflandu)," uvedl soud.

Antimonopolní úřad podá kasační stížnost

Případ je důležitý také tím, že jde o první rozhodnutí ÚOHS v této oblasti, které přezkoumal soud. V minulosti totiž panovaly nejasnosti jak zákon, který měl být bičem na řetězce, vykládat. "Legislativně technická úroveň zákona o významné tržní síle vykazuje velké slabiny a nedostatky a ve svém důsledku umožňuje vícero výkladů pojmu významné tržní síly," uvedl nyní soud ve svém rozhodnutí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Antimonopolní úřad již ve svém vyjádření uvedl, že se obrátí na Nejvyšší správní soud a podá kasační stížnost. "Úřad nicméně vítá, že je daným rozsudkem k dispozici první soudní výklad týkající se zákona o významné tržní síle," uvedl mluvčí.

Zákon o významné tržní síle v Česku platí od roku 2010, kdy politici vyslyšeli letité stížnosti zemědělců a potravinářů na zneužívání dominantního postavení ze strany obchodních řetězců a rozhodli se v jejich vztazích udělat pořádek.

Za celou dobu jeho platnosti byly potrestány dva řetězce, vedle Kauflandu dostal pokutu sedm milionů korun ještě Globus. Také on se proti rozhodnutí ÚOHS odvolal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist