Světové ceny ropy ve středu vystoupily na nová letošní maxima. Trh podpořil zrychlený růst dovozu ropy do Číny, pokračující sabotáže ropné infrastruktury v Nigérii a také další pokles komerčních zásob suroviny ve Spojených státech i přetrvávající slabý kurz dolaru.

Severomořská ropa Brent kolem 17:25 SELČ přidávala asi 1,2 procenta a nacházela se těsně nad hranicí 52 dolarů za barel. Předtím se dostala až na 52,47 USD, nejvýše od loňského října. Cena americké lehké ropy WTI vykazovala růst o jedno procento na 50,86 USD a během středy vystoupila na 51,27 USD, nejvyšší úroveň od loňského července.

Ceny ropy se z lednových dvanáctiletých minim takřka zdvojnásobily. V posledních týdnech je tlačí vzhůru výpadky produkce v řadě oblastí světa. Trh se nyní zaměřuje hlavně na propad těžby v Nigérii, kde na ropná zařízení intenzivně útočí ozbrojené skupiny.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zásoby ropy na americkém trhu klesly minulý týden více, než se čekalo, a zaznamenaly třetí týden poklesu po sobě. Zásoby benzinu a dalších ropných produktů naopak nečekaně vzrostly, sdělil ve středu vládní Úřad pro energetické informace (EIA).

Dovoz ropy do Číny v květnu rostl nejrychleji za více než šest let. Ropu nadále podporuje kurz dolaru, který od konce minulého týdne klesá kvůli slábnoucím nadějím na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru