Federální odvolací soud v USA v úterý schválil výrazné zpřísnění státního dohledu nad poskytovateli internetového připojení v rámci principu takzvané síťové neutrality. Rozhodnutí tříčlenného sboru je velkou prohrou pro kabelové společnosti a mobilní operátory a naopak vítězstvím pro vládu prezidenta Baracka Obamy a řadu internetových společností.

Obama loni prosadil, aby Federální komise pro spoje (FCC) zavedla kontroverzní pravidla, která mimo jiné zakazují poskytovatelům internetu nabízet rychlejší internetové služby za poplatek.  Cílem je zabránit poskytovatelům internetu, aby zpomalovali či blokovali přístup na některé internetové stránky nebo k některému internetovému obsahu, sdělil před rokem, kdy se pravidla přijímala, předseda FCC Tom Wheeler.

Soudci podpořili poměrem 2:1 rozhodnutí FCC, které zařadilo poskytovatele širokopásmového a mobilního připojení na úroveň obyčejných telekomunikačních podniků "veřejných služeb", které jsou ze zákona podrobeny přísné vládní regulaci. Poskytovatelé internetu budou muset s veškerým internetovým provozem zacházet stejně, FCC ale slíbila, že vzhledem k rychlému rozvoji technologií bude konkrétní sporné případy posuzovat individuálně.

Kritici těchto pravidel poukazují na to, že drakonická regulace telefonních společností v tomto odvětví prakticky zmrazila inovace a investice do nových technologií a že s internetovým připojením to nyní dopadne stejně. Podle kabelových a telekomunikačních společností pravidla nakonec povedou i k regulaci sazeb; poskytovatel širokopásmového připojení Verizon poukázal na to, že nová pravidla byla "napsána v éře parní lokomotivy a telegrafu".

Poskytovatelé internetu předtím dva soudní spory proti snaze vlády a FCC zařadit je mezi "veřejné služby" vyhráli. Dnes uvedli, že se odvolají buď k celému plénu odvolacího soudu, nebo k nejvyššímu soudu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zástupci odvětví rovněž uvedli, že zvýší úsilí o to, aby přesvědčili Kongres k zásahu proti novým pravidlům a širokým pravomocem FCC vůči nim. Republikánský senátor John Thune, který předsedá výboru pro obchod, podle agentury Reuters řekl, že rozhodnutí "podpořilo omezení určená pro éru monopolních telefonních služeb", a dodal, že Kongres musí zasáhnout proti tomu, aby "internetový ekosystém dopodrobna řídil vysoce politický orgán". Pětičlenná FCC je složena ze zástupců dvou politických stran v Kongresu a nyní v ní mají většinu demokraté, kteří pro nová pravidla hlasovali.

Podle předsedy FCC Toma Wheelera je rozhodnutí soudu "vítězstvím pro spotřebitele a inovátory, kteří si zaslouží ničím nenarušený přístup k celému webu". Tvrdá regulace podle něj "zachová svobodu projevu a ekonomický růst". Rozhodnutí nadšeně přivítali poskytovatelé internetového obsahu v čele s videopůjčovnou Netflix.

Berin Szoka, šéf technologického think-tanku TechFreedom, který se připojil k žalobě internetových poskytovatelů proti pravidlům FCC, řekl, že konečné rozhodnutí v této věci může trvat léta. "Mezitím ale bude mít FCC volnou ruku k tomu, aby regulovala internet, jak se jí zlíbí."