S výběrem pokladny pro chystanou elektronickou evidenci tržeb (EET) chce podnikatelům pomoci Hospodářská komora. Spustila testování pokladen a těm vhodným přidělí označení Poctivá pokladna podnikatele.

"Ministerstvo financí a finanční správa podnikatele upozorňují, že s volbou vhodné pokladny či pokladního systému jim nebudou pomáhat. Řada nabízených pokladních systémů ale nemusí vyhovovat elektronické evidenci tržeb," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

EET bude v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Hospodářská komora si udělala průzkum mezi podnikateli, kteří se do EET zapojí už od prosince, a kromě jiného zjistila, že téměř polovina z nich (47 procent) dnes nevyužívá žádný systém a vystačí si s ručně psanými účtenkami.

Celkem 43 procent obchodníků také uvedlo, že si hodlá pořídit co nejjednodušší technické řešení, splňující jen nezbytné funkce pro elektronizaci tržeb.

"Zajímavostí také je, že 39 procent podnikatelů v oblasti stravovacích a ubytovacích služeb ani po zavedení EET nepočítá s platbou platebními kartami," říká mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Do dobrovolného testování zařízení na EET se Hospodářské komoře přihlásilo zatím prvních devět dodavatelů EET řešení. Výsledky testování bude Hospodářská komora zveřejňovat na svém webu www.eet-ano-ale.cz.

"Testování bude obsahovat mj. ověření konektivity se serverem EET prostřednictvím stabilního internetového připojení a analýzu posílaných dat za účelem vysledování, zda na pozadí neprobíhají skryté operace, které by mohly obchodníky poškodit. Hospodářská komora také mimo jiné prověří způsob a složitost instalace autentizačního certifikátu či jaká periferní zařízení, jako jsou třeba čtečky EAN kódů nebo tiskárny účtenek, jsou kompatibilní," říká Diro.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist