Původně třebíčská a dnes olomoucká kampelička Creditas se už za deset týdnů stane bankou. Opravňuje ji k tomu licence od ČNB platná k 1. lednu 2017. Creditas, záložnu s téměř dvaceti tisící klientů a čtrnácti pobočkami, ovládá finančník a podnikatel v energetice i zemědělství Pavel Hubáček, který za ni loni zaplatil téměř půl miliardy korun.

"Udělení licence vnímáme jako potvrzení našeho obezřetného hospodaření a potvrzení správnosti našeho přístupu. V posledním období jsme se zaměřili především na posilování kapitálu a kvalitu úvěrového portfolia," řekl předseda představenstva Creditas Vladimír Hořejší. 

"Mohu potvrdit, že jsme záložně Creditas, spořitelní družstvo, udělili souhlas se změnou právní formy spořitelního a úvěrního družstva na akciovou společnost a zároveň jí udělujeme bankovní licenci," sdělil HN mluvčí ČNB Marek Zeman s tím, že transformace na banku proběhne k 1. lednu 2017.

O tom, že Creditas licenci obdržela, informoval server Lidovky, přičemž vedení záložny ve středeční tiskové zprávě uvedlo, že licence je platná od ledna 2017.

Konec obřích kampeliček

Creditas se v banku transformovat musela. Jedním z opatření, kterým chce ČNB omezit opakované a nákladné kolapsy kampeliček, je totiž limit na jejich velikost. Každá záložna s aktivy přes pět miliard korun má povinnost stát se bankou, nebo se do roku 2018 zmenšit. Creditas tento limit dlouhodobě překračuje, s bilanční sumou přes deset miliard je největší záložnou v zemi.

Záložna má nyní přes 19,5 tisíce klientů, kteří musí být současně členové družstva. Podle od poloviny loňského roku platné regulace se z části vkladů automaticky stává kapitál záložny, a není tedy pojištěn. Tato omezení po proměně v banku padnou, na druhou stranu bude Creditas pod výrazně přísnějším dohledem ČNB. Zájem změnit se v banku loni deklarovala též záložna Akcenta, ovšem velikostí nespadá do skupiny, pro niž je transformace povinná.

Bankovní trh roky bez nováčků

V posledních letech nové banky v Česku nevznikají. Výjimkou je loňská transformace splátkové firmy Cetelem, patřící francouzské BNP Paribas, na banku. Předchozí vlna příchodu nízkonákladových bank kulminovala v roce 2011, kdy PPF Petra Kellnera spustila svou Air Bank, pod novým jménem začala fungovat Equa bank a na český trh přišla Zuno Bank. Posledně jmenovaná však již oznámila, že v Česku končí, protože na ni majitel nenašel kupce.

V Česku se už v minulosti jedna kampelička v banku proměnila, i když poněkud netypicky. Bankovní licenci od ČNB dostala Fio banka a v průběhu roku 2010 se do ní včlenila dosavadní stejnojmenná záložna.

Finančník Pavel Hubáček ovládající skupinu Unicapital kromě Creditas investoval velké sumy i do nemovitostí, včetně kanceláří na pražské Florenci. 

Hubáček s expanzí nekončí. Tento měsíc se dohodl na koupi 29procentního podílu v ČD-Telematice − firmě, která vlastní druhou největší síť optických datových kabelů v Česku. Hubáčkův Unicapital podíl koupil za vyšší cenu, než kolik nabídly České dráhy, které o akcie také usilovaly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist