Původně třebíčská a dnes olomoucká kampelička Creditas se už za deset týdnů stane bankou. Opravňuje ji k tomu licence od ČNB platná k 1. lednu 2017. Creditas, záložnu s téměř dvaceti tisící klientů a čtrnácti pobočkami, ovládá finančník a podnikatel v energetice i zemědělství Pavel Hubáček, který za ni loni zaplatil téměř půl miliardy korun.
"Udělení licence vnímáme jako potvrzení našeho obezřetného hospodaření a potvrzení správnosti našeho přístupu. V posledním období jsme se zaměřili především na posilování kapitálu a kvalitu úvěrového portfolia," řekl předseda představenstva Creditas Vladimír Hořejší.
"Mohu potvrdit, že jsme záložně Creditas, spořitelní družstvo, udělili souhlas se změnou právní formy spořitelního a úvěrního družstva na akciovou společnost a zároveň jí udělujeme bankovní licenci," sdělil HN mluvčí ČNB Marek Zeman s tím, že transformace na banku proběhne k 1. lednu 2017.
O tom, že Creditas licenci obdržela, informoval server Lidovky, přičemž vedení záložny ve středeční tiskové zprávě uvedlo, že licence je platná od ledna 2017.
Konec obřích kampeliček
Creditas se v banku transformovat musela. Jedním z opatření, kterým chce ČNB omezit opakované a nákladné kolapsy kampeliček, je totiž limit na jejich velikost. Každá záložna s aktivy přes pět miliard korun má povinnost stát se bankou, nebo se do roku 2018 zmenšit. Creditas tento limit dlouhodobě překračuje, s bilanční sumou přes deset miliard je největší záložnou v zemi.
Záložna má nyní přes 19,5 tisíce klientů, kteří musí být současně členové družstva. Podle od poloviny loňského roku platné regulace se z části vkladů automaticky stává kapitál záložny, a není tedy pojištěn. Tato omezení po proměně v banku padnou, na druhou stranu bude Creditas pod výrazně přísnějším dohledem ČNB. Zájem změnit se v banku loni deklarovala též záložna Akcenta, ovšem velikostí nespadá do skupiny, pro niž je transformace povinná.
Bankovní trh roky bez nováčků
V posledních letech nové banky v Česku nevznikají. Výjimkou je loňská transformace splátkové firmy Cetelem, patřící francouzské BNP Paribas, na banku. Předchozí vlna příchodu nízkonákladových bank kulminovala v roce 2011, kdy PPF Petra Kellnera spustila svou Air Bank, pod novým jménem začala fungovat Equa bank a na český trh přišla Zuno Bank. Posledně jmenovaná však již oznámila, že v Česku končí, protože na ni majitel nenašel kupce.
V Česku se už v minulosti jedna kampelička v banku proměnila, i když poněkud netypicky. Bankovní licenci od ČNB dostala Fio banka a v průběhu roku 2010 se do ní včlenila dosavadní stejnojmenná záložna.
Finančník Pavel Hubáček ovládající skupinu Unicapital kromě Creditas investoval velké sumy i do nemovitostí, včetně kanceláří na pražské Florenci.
Hubáček s expanzí nekončí. Tento měsíc se dohodl na koupi 29procentního podílu v ČD-Telematice − firmě, která vlastní druhou největší síť optických datových kabelů v Česku. Hubáčkův Unicapital podíl koupil za vyšší cenu, než kolik nabídly České dráhy, které o akcie také usilovaly.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist