Příběh arménského emigranta Gevorga Avetisjana, který ve Frýdku-Místku vybudoval z nuly výrobnu dortů s 250 zaměstnanci a téměř 400milionovým obratem, už Česko několikrát obletěl. Ve čtvrtek ho ocenila i odborná porota, když v Ostravě udělila Avetisjanově Marlence titul Firma roku 2016 Moravskoslezského kraje.

Avetisjan založil v podhůří Beskyd svoji společnost v roce 2003, kdy do okolních cukráren a obchodů začal rozvážet medový dort podle tradiční arménské receptury, jejž v troubě z druhé ruky pekla jeho sestra.

VÍTĚZOVÉ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

Vodafone Firma roku
1. Marlenka International, s.r.o. - výrobce medových cukrovinek (Frýdek-Místek) 
2. Havlík Opal, spol. s.r.o - výrobce trvanlivých tyčinek (Bruntál) 
3. DCK Rekrea Ostrava, s.r.o. - cestovní kanceláře (Ostrava)

Česká spořitelna Živnostník roku
1. Ludmila Kocourková - provozovatelka bistra, prodejkyně balených vod Jesenický pramen (Nový Jičín) 
2. Jiří Klega - provozování advokátní kanceláře (Rychvald) 
3. Jan Fridrich - architekt a projektant (Ostrava)

Vodafone Odpovědná firma roku 
Marlenka International, s.r.o

Od té doby na okraji Frýdku vybudoval moderní, klinicky čistou továrnu s automatickou linkou, odkud vyváží celou paletu medových zákusků do 40 zemí světa včetně USA, Číny nebo Jižní Koreje. Seznam svých exportních trhů přitom rok od roku rozšiřuje.

"Je to pro mě čest. Ukazuje to, že lidé v Moravskoslezském regionu naši práci stále oceňují. Jsem hrdý, že mohu náš kraj reprezentovat ve světě i před celou republikou," řekl Avetisjan.

Marlenka navíc uspěla i v krajském kole soutěže Odpovědná firma roku, již vyhlašuje společnost Vodafone.

"Produkty Marlenky zná celá republika a díky rostoucímu vývozu také stále ve větší míře dělá dobré jméno naší zemi ve světě. Navíc se firma nezastavuje, přichází s novými produkty, rozšiřuje výrobu a snaží se zdokonalovat," vysvětluje rozhodnutí poroty její člen Martin Bury, oblastní manažer České spořitelny.

Druhý rok v řadě se umístil na stříbrné příčce výrobce slaných a sýrových tyčinek Havlík Opal z Rychvald. Třetí skončila cestovní kancelář Rekrea Ostrava.

Také moravskoslezská Živnostnice roku 2016 podniká v potravinářství. Soutěž vyhrála Ludmila Kocourková, která na severní Moravě postupně buduje celou podnikatelskou skupinu.

Na začátku 90. let nejdříve začala provozovat dvojici bister v Novém Jičíně. Později si k tomu v rodném Jeseníku nad Odrou přibrala i takzvanou pěstitelskou pálenici – destilační zařízení, na kterém si mohou zákazníci vypálit alkohol z vlastního ovoce.

A v roce 2013 rozšířila své podnikatelské aktivity ještě o stáčení a balení minerální vody vlastní značky Jesenický pramen. Ve všech provozech Kocourková zaměstnává dohromady 35 lidí. I proto v současnosti zastřešuje své podnikání novou firmou s ručením omezeným.

"Zatím působíme jen na lokálním trhu. I naši minerálku prodáváme jen do obchodů v okolí Nového Jičína. Chci se ale dostat dál naši vodu vyvážet do celé republiky. Ostatně se takhle posouvám krok za krokem už 25 let," vypráví sama Živnostnice roku severní Moravy.

"Paní Kocourková je podnikatelka, jak má být. Nezastavila se před první výzvou a neustále se snaží rozvíjet. Jednoznačně patří mezi nejpozoruhodnější a nejinspirativnější živnostníky v regionu," dodal k výběru poroty Bury.

Na pódiu mezi živnostníky se jako druhý umístil také Jiří Klega, provozovatel vlastní advokátní kanceláře, a jako třetí mladý architekt Jan Fridrich.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Firma roku a Živnostník roku 2016 proběhne 7. prosince na pražském Žofíně.