Tento pátek bude prvním dnem, kdy budou muset velcí obchodníci povinně zavřít kvůli zákazu prodeje o svátcích. Vztahuje se na prodejny s plochou větší než 200 metrů čtverečních. Obchody budou muset mít zavřeno kromě 28. října i 25. a 26. prosince, na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května a 28. září. "Stát nemá do podnikání takto zasahovat, každý obchodník dokáže posoudit, kdy se mu vyplatí nebo nevyplatí mít otevřeno," uvedla v on-line rozhovoru se čtenáři Hospodářských novin prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Hospodářská komora například zvažovala podat ústavní stížnost, protože je zákon podle ní diskriminační. K podání stížnosti se spolu se senátory připojí i Svaz obchodu a cestovního ruchu. "Nedostali jsme dosud odpověď na to, proč zákaz platí jen pro velké obchody. Prostě se rozhodli, že to tak bude," říká Nováková. Svaz rovněž vypočítal, že řetězce kvůli zákonu přijdou na tržbách celkově o čtyři miliardy korun. 

V Česku zákaz zavře i některá obchodní centra, jako například Arkády Pankrác v Praze, jiní prodejci se snaží zákon obejít. Například hračkářství Hamleys se z prodejny "změní" v zábavní centrumPokud obchodníci nebudou zákon respektovat, hrozí jim pokuta až milion korun. Návrh zákona od začátku podporovali zástupci odborů. "Sedm volných dnů nebude mít vliv na mzdy ani na tržby obchodníků,"  uvedl v úterý v rozhovoru se čtenáři HN šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. 

Prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková odpovídala od 10:00 na otázky čtenářů webu Hospodářských novin. Dotazy už není možné vkládat.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
venouchek
Poslanci učinili další krok pro to, aby obyvatelům ČR opět znepříjemnili život. Jak se jako obyčejný člověk mohu bránit proti takové pitomosti jako je zákazu prodejů o vybraných svátcích? Nevíte jestli se neorganizuje nějaká petice, aby se této zvůli levičáckých poslanců zabránilo? Velice rád ji podepíšu. Mě jako občanovi toto znepříjemňuje život a prodavačky si nemohou o svátcích přivydělat, protože místo 100% přídavku k výplatě nyní sedí doma. Navíc je toto diskriminační opatření vůči policistům, hasičům, lékařům a dalším lidem kteří musí být ve službě i o svátcích. Nevíte jaká je motivace poslanců, aby svalovali takové hlouposti?
Dobrý den, děkuji za Váš názor. Možná to zní jako klišé, ale jediným způsobem, kterým se můžeme v demokratické zemi bránit podobným hloupostem schvalovaným jak poslaneckou sněmovnou tak senátem je chodit k volbám a volit ty, na které se můžeme spolehnout, že budou hlasovat tak, jak ve volební kampani slibovali. Souhlasím naprosto s Vašim tvrzením, že přijatý zákon je v mnoha směrech diskriminační. To co chystáme je společně se senátory podání ústavní stížnosti a pokud byste mohli působit na senátory z Vašeho regionu, čím více senátorů ústavní stížnost za zrušení tohoto zákona podpoří, tím to bude mít větší váhu.
Marta Nováková
honza
Dobrý den. Vím že je to složitá problematika, ale opravdu většinou v těch velkých supermarketech pracují ženy a myslím si, že kdyby v těchto organizacích byly vyšší mzdy, tak každý pracovník oželí 100% příplatek za svátek a zůstane s dětmi doma. A proto se ptám, proč jsou v maloobchodě tak nízké mzdy, když ceny zboží jsou stejné jako v západní Evropě a mzdy máte nastavené jak máte. Mne jako zákazníka nebaví čekat v dlouhých frontách u pokladen z důvodu nedostatku personálu a vetšinou úrověn supermarketu jako je čistota prodejny, doplnění zboží atd. je na úplně jiné úrovni než v zapadní Evropě. Samozrejmě i úroveň zaměstnanců - větsinou jsou to lidé, kteří nemohou najít jiné zaměstnaní a jdou pracovat do maloobchodu.Takže mě osobně těch pár dnů v roce zavřeno nevadí přikláním se na stranu zaměstnanců. Děkuji za odpověd, Honza
Mzdy v maloobchodě odpovídají možnostem každého obchodníka a pokud se podíváme na reálné mzdy, tak rozhodně nejsou u všech obchodníků tak nízké, jak to popisují odbory. Srovnáním dle statistického průměru jsou vyšší než v celé řadě jiných oblastí, jako je např. cestovní ruch nebo stavebnictví, jen se o nich tolik nemluví. Obchodníci mzdy zvyšují v posledním období docela významně a bohužel nabídka kvalifikovanějších pracovních sil zdaleka neodpovídá poptávce obchodníků. Nesouhlasím s tím, že by naše obchody výrazně v kvalitě poskytovaných služeb zaostávaly za jinými evropskými zeměmi. Já si pamatuji období, kdy tomu tak bylo, asi na rozdíl od Vás.
Marta Nováková
Karel Plachý
Dobrý den, pracuji jako obchodník ve významné personální agentuře a téměř všichni významní retailoví prodejci jsou mými klienty. Nikdo z personálních ředitelů o žádném propouštění nejen neuvažuje, ale celkově - vzhledem k situaci na trhu práce - několik set lidí poptávají. Jmenujte konkrétně alespoň 3 firmy, které vám poskytly informaci o tom, že dohromady propustí (kvůli zmiňovanému nařízení) alespoň 1.000 lidí. Pokud vycházíte nikoliv ze znalostí trhu, ale z nějaké analýzy, prosím uveďte přesný zdroj. Pokud nedokážete ani jedno, nemluvíte pravdu pokud hovoříte o tom, že několik tisíc lidí přijde o práci . Těším se na Vaší (ne)vyhýbavou a konkrétní odpověď :-)
Dobrý den, pokud pracujete pro retailery, pak byste měl vědět, jakým způsobem plánují obsazování směn v provoze svých prodejen, je to docela sofistikované a když bude méně prodejních hodin, tak budou zcela jednoduše obsazovat jednotlivé provozní pozice méně lidmi. Nejedná se o hromadné propouštění, jak je to komunikováno, ale někteří lidé budou mít kratší úvazky a bude jich méně využíváno. Součty hodin se dostaneme v přepočtu na pracovníky. Uvedená čísla jsou za celou republiku a mohu vám říci, že především k uvolňování pracovníků tímto způsobem bude docházet v menších prodejnách.
Marta Nováková
Martin
Hodně by mě zajímaly detaily "výpočtů" Svazu obchodu. Selský rozum mi říká, že obchody zavřené o svátcích přece neodsají z kapes lidí žádné peníze, takže pokud mám např.1 000 Kč, které chci na konci října utratit v obchodě, může být obchodníkovi jedno, jestli mu je donesu 27., 28. nebo 29. 10. Navíc obchodník ušetří v den, kdy má zavřeno, za mzdy zaměstnancům nebo energie apod., takže si nemyslím, že by okolo svátku příliš prodělal. Uznávám, že celkový počet zákazníků v období kolem svátku snad může být o něco nižší a tím pádem i tržby mohou být menší, ale rozhodně to nebude takový propad, aby se propouštěly tisíce lidí. U jedné globální maloobchodní firmy jsem pracoval, mnoho zaměstnanců a brigádníků tam mělo smlouvy na zkrácené úvazky, aby jim firma mohla přidávat nebo ubírat hodiny podle toho, jak se zrovna dařilo. Nechodili lidi, prodavači seděli doma půl měsíce na zadku. Lidi začali nakupovat, prodavači byli v práci i téměř 200 hodin za měsíc - neřekl bych, že to šéfům rvalo srdce, když zaměstnanci, kteří obraceli každou korunu, přišli o hodiny a seděli doma. Firma byla vždy na prvním místě (a splněný plán tržeb a tím pádem i odměny). Těch několik volných dnů se dá navíc využít k mnoha činnostem, které obchodník stejně musí během roku udělat - např. inventura, různé úpravy prodejní plochy, údržba tech. zázemí apod. - a které, pokud se dělají za provozu, mohou omezit prodej; případně se musí udělat narychlo v noci. Takto by je (někteří) zaměstnanci mohli provést během svátku, takže by o tu možnost výdělku alespoň někdo nepřišel. A také bych moc rád viděl statistiky obchodníků - jistě jim před svátkem, kdy bude zavřeno, přijde více zákazníků, takže bude nutno personálně posílit směny. Tak koho bude potřeba propouštět? Během st. svátku by měli lidé alespoň na chvíli dělat jiné věci. Možnost nakoupit si nový zákon nijak zásadně neomezí.
Dobrý den, na tuto otázku jsem již odpovídala. Děkuji.
Marta Nováková
Stanislav
Netouží po svátcích hlavně vedení prodejen? Kam chodím, vidím, všude hledají prodavače. Na neděle a svátky musejí shánět studenty a důchodkyně. Nevzpomínám, že by před rokem 1989 umírali lidé, protože nemohli o svátcích nakupovat. Rovněž v Rakousku a jiných zemích zavřené obchody nikomu nevadí. Češi se opravdu bojí sváteční pohody?
Máte pravdu v tom, že v obchodě, stejně jako touto dobou snad ve všech oborech, scházejí kvalifikovaní zaměstnanci a to navzdory stále vysokým počtům uchazečů o práci v obchodě na pracovních úřadech. Nicméně pro některé typy obchodníků jsou volné pracovní dny ve státní svátky právě těmi dny, kdy chodí nakupovat lidé, kteří jindy nemohou. Jedná se především o nepotravinářské prodejny, hobby markety, oděvy, obuv, elektro, sportovní potřeby - mnohdy jsou to věci "zbytné" a tudíž se jednoduše nenakoupí. Majitelé obchodů většinou dokáží poznat, kdy mají mít otevřeno a kdy mají zavřít, nemusí jim to říkat stát prostřednictvím zákona.
Marta Nováková
V. O.
Dobry den, skutecne jsou na tom pracovnici obchodu tak dobre co se tyce financniho ohodnoceni, ze pohrdnou priplatkem za svatek a tudiz toto oceni? Doted jsem to netusil, pracuju sam v nepretrzitem provozu a svatky jsou pro me spise za odmenu. Povazujete za smysluplne, ze se do tohoto stat montuje? Vztah mezi pokladni a molochem typu Tesco samozrejme nikdy nebude vyrovnany, tim spise, ze pokladni je velmi lehce nahraditelna kymkoli vcetne stroje, ale povazujete tohle za spravnou cestu? At uz z hlediska zivotni filozofie, nebo realneho dopadu na zamestnance. Diky
Děkuji za dotaz. Stejně jako ve Vašem oboru existuje i v obchodě celá řada pracovníků, kteří o svátcích chtějí pracovat právě díky příplatkům a pro některé zaměstnance je to dokonce tak, že chodí pracovat pouze přes veekendy a státní svátky - např. ženy na mateřské dovolené. Máte naprostou pravdu v tom, že do tohoto stát nemá zasahovat, každý obchodník je podnikatel a dokáže posoudit, kdy se mu vyplatí mít otevřeno a kdy se mu to nevyplatí a podle toho se zachová. Většina obchodů již několik let má zavřeno 25.12. a 1.1. ale teď se to stát rozhodl zcela zbytečně obchodníkům nařizovat. Správná cesta to není a my stále bojujeme proti této regulaci.
Marta Nováková
Pavlína
Dobrý den, jsme česká střední rodinná firma, kterou budujeme již více let. Do rozvoje firmy investujeme většinu zisku a kromě Vánoc a Nového roku máme otevřeno. Nejsme nadnárodní korporace, k zaměstnancům se chováme, myslím, slušně a do zákazu prodeje jsme „spadli“ díky rozloze větší než 200m2. Velmi rychle účinný zákon, na který jsme neměli možnost se připravit, pro nás znamená citelný výpadek v rozpočtu. Další případné rozšiřování zákazu prodeje už by bylo likvidační, a tedy další investice do rozvoje firmy by se nekonaly a propouštěli bychom. V České republice nebylo zvykem limitovat otevírací dobu a v okolních státech se od tohoto také ustupuje a tento krok vnímáme jako překvapivý. Zákon vnímáme jako diskriminační, protože o něco málo menší konkurenti mohou mít otevřeno a bezdůvodně jsou zvýhodněni (jejich zaměstnanci zřejmě svátky slavit nepotřebují a nemusí je tedy zákon chránit). Jsme trestáni za to, že jsme měli o trochu víc odvahy a otevřeli o něco větší prodejnu a vydali víc investic. Je tedy asi lepší v této zemi zůstat při zemi, nesnažit se o budování firmy, protože v určité chvíli narazíte na zákaz činnosti? Můj dotaz zní, kolika lidí přesně se „ochrana“ týká, zda má nějaký smysl zavírat obchody v zemi a jaký přesně tato ochrana bude mít ekonomický dopad? Vždyť všichni zaměstnanci státu (úředníci, učitelé ad.), pracovníci bank volno již mají, a naopak pracovníci ve směnných provozech, restauracích, cestovním ruchu, zdravotnictví a nově pracovníci malých prodejen volno mít stejně nemohou. Nebylo by lepší řešit pracovní podmínky zaměstnanců velkých prodejen jinak? Co přesně je cílem tohoto zákona?
Dobrý den, děkuji za Váš názor i dotaz. Začnu od konce - podle důvodové zprávy je cílem zákona motivovat rodiny, aby o státních svátcích společně navštěvovali kulturní památky, kulturní akce či chodili do přírody - stát nás tímto způsobem chce "vychovávat" jak se máme chovat. Včera jsme zveřejnili odhady ekonomických dopadů tohoto zákona, kdy lze očekávat snížení počtu pracovníků v obchodě o několik tisíc především prostřednictvím snižování pracovních úvazků a propad tržeb celkem za ČR odhadem kolem 4 mld. CZK. V obchodě pracuje kolem 700 tisíc fyzických pracovníků což je přepočteno na 8 hodinové pracovní úvazky asi 450 tisíc zaměstnanců. V prodejnách nad 200 m2 je to odhadem 300-350 tisíc pracovníků, kterých se tato "ochrana" týká. Velmi si vážím Vašeho odhodlání a odvahy podnikat v maloobchodě a pokud bych Vám jakkoliv mohla být nápomocna, uvítám naši spolupráci. Kontaktujte mně kdykoliv prostřednictvím Svazu obchodu a cestovního ruchu - www.socr.cz. Děkuji.
Marta Nováková
Vočko
Dobrý den, rád bych se zeptal na onen často zmiňovaný trend v Evropě, kdy se prodejní doba uvolňuje. Často se dává za příklad Maďarsko, ale kromě něj nevím o žádném jiném státě (opravte mě pokud se mýlím, nemám takový přehled), kde by omezení prodejní doby redukovali. Žil jsem ve Finsku, Rakousku či Německu a v žádné z těchto zemí nenajdete otevřený supermarket ani v neděli, natož ve svátek. Pokud si pamatuji, ve Finsku byly otevřené pouze malé prodejny s potravinami, tedy podobný model jako u nás. Velké měly otevřeno v sobotu dopoledne a pak až v pondělí... a kupodivu jim to tam funguje a nikdo neprotestuje. Zato rodiny s dětmi potkáte o víkendu v parcích a na výletech a ne v obchodních střediscích. Vyveďte mě prosím z omylu a řekněte, které země zákazy prodeje ruší a omezují. Pokud možno jakým způsobem a co je toho příčinou.
Uvolnění prodejní doby ve Francii, Německu a Rakousku je v danou chvíli na regionální úrovni především v turistických regionech. I my jsme doporučovali, aby o tom, jestli v příslušném regionu budou prodejny otevřeny nebo zavřeny mohli rozhodovat místní samosprávy. Nesdílím názor uvedený i v důvodové zprávě k zákonu, že prostřednictvím uzavření obchodů budou naši občané více motivováni k tomu, aby chodili s dětmi více do parků a na výlety. V tomto jim přece ani otevřené obchody nemohou zabránit. A pokud do obchodů zákazníci nebudou chodit, mohu Vás ujistit, že obchodníci nebudou mít otevřeno ani o nedělích. Ale výchova občanů tímto způsobem mi přijde naivní a nedůstojná.
Marta Nováková
Leoš
Od předkladatele zmiňovaného zákona zakazujícího prodej o svátcích už mimo záznam zaznělo, že se jedná o první krůček. Omezení prodeje pouze na svátky bylo nutné, aby šel zákon snadno protlačit sněmovnou. Za několik měsíců pak v tichosti může následovat drobná novela, zakazující prodej o víkendech .. oživilo mi to vzpomínku na "zlatý socializmus", kdy v pátek po 17 té hodině skončil běžný život, obchody zavřené, lidé zmizeli z ulic .... Když tady čtu příspěvek pana Martina a Karla Plachýho .....v podstatě se jim tím budoucím možným rozšířením zákazu prodeje vyřeší problém s nedostatkem lidí "za pultem" ... :o) a argument pana Martina, že je úplně jedno, jestli je zavřeno nebo ne, že peníze zákazníků se jen posunou v čase ....co takhle otevřít jen na dva dny v týdnu. Ty peníze do obchodů lidé přece donesou dle vás tak jako tak a obchodníci ušetří za provoz obchodů za pět zavřených dnů v týdnu .....:o)
Dobrý den, předkládáte poněkud pesimistické úvahy, nicméně v hlavách některých zákonodárců skutečně podobné myšlenky jsou. Obávám se, že ochuzení státního rozpočtu o daně a především DPH by bylo tak vysoké, že pokud bude ve vládě aspoň někdo ekonomicky smýšlející tak neděle nedopustí. Na Slovensku již měli připraveno rozšíření zákazu prodeje na neděle, nicméně po analýze dopadů do státního rozpočtu jej nakonec vládní koalice ani nepředložila. Stále ještě věřím ve zdravý rozum, byť Vaše úvahy jsou dost varující...
Marta Nováková
Petr Nowak
Dobrý den, je Vám prosím znám důvod zavření prodejních míst jen od určité plochy obchodu. ? Pokud již chtějí populisté rozhodovat o tom, co mají lidé dělat o svátcích a nemohou se zbavit návyků z doby socialismu, kdy s dojmnou péčí vozili pracující na odborářské zotavovny, kde je nutili odpočívat a bavit měli zakázat veškerý prodej. Takhle to vypadá, že neměli dost odvahy, popř.testují,co si mohou vůči lidem dovolit. Dovedu pochopit aktivitu pana Středuly, který se musí zapsat do podvědomí voličů, než bude lidem delegován za ČSSD do poslaneckých lavic, nejlépe však do Bruselu, vystřídat tátu dělníků, Falbera.
Dobrý den, mnohokrát jsme se ptali, proč zrovna 200m2, ale odpověď postavenou na nějakých faktech jsme nedostali ani od předkladatele zákona - p.senátora Bublana ani od obhájců zákona - odborářů či sociálních demokratů. Prostě se rozhodli, že to bude 200 m2 a basta. Ano, populisté v parlamentu a senátu řeší velmi důležité věci - aby naši občané "světili" státní svátky správným způsobem a ne aby si náhodou dělali, to co sami považují za vhodné příp. nutné. Souhlasím s tím, že tento populistický zákon slouží především ke zviditelnění odborové organizace, protože socialisté s podporou odborů prosazují do zákoníku práce další a další regulace, zvyšují minimální mzdu,... a tak odborářům začínají chybět marketingová témata. Tato tzv. ochrana zaměstnanců by měla být řešena, pokud už, na úrovni kolektivních smluv v jednotlivých firmách, kde zaměstnanci mají podobnou potřebu, ale ne na úrovni regulačního zákona. Zákon sám je ještě navíc naprosto zmatečný a celou řadu požadavků vůbec nevysvětluje, takže mnoho obchodníků vlastně neví, jestli může mít otevřeno nebo musí mít zavřeno a jestli může své zaměstnance v tu dobu nějak využít nebo ne.
Marta Nováková
Bedřich
Z laického pohledu považuji zákaz prodeje za naprosto bezprecedentní zásah do svobody podnikání. Budete se nějak zákonu bránit? Obrátíte se například na Ústavní soud?
Dobrý den, naprosto souhlasím. Svaz obchodu a cestovního ruchu společně s Hospodářskou komorou ČR jedná se senátory o podání ústavní stížnosti ke zrušení tohoto zákona. Budeme pokračovat po ustavující schůzi doplněného nového senátu a věříme, že najdeme dostatečnou politickou podporu. Zákon sám je protiústavní v mnoha aspektech, takže věříme, že bychom mohli uspět.
Marta Nováková
Martin
Přiznáte na rovinu, že za "humánními motivy" o času na smažení kaprů prodavačkami o Štědrém Dnu, jsou ve skutečnosti zájmy velkořetězců nevyplácet vysoké příplatky za práci ve svátek ? I duše prostá vidí, že zákon diskriminuje prodavačky podle příslušnosti k velkořetězci, zatímco prodavačky v malých krámech nikoho nezajímají.
Dobrý den, děkuji za zajímavý názor. Mohu Vás ujistit, že rozhodně není zájem obchodníků, a to ani velkých ani malých, aby tento zákon platil a už v průběhu jeho projednávání jsme byli zásadně proti. Důvody ale jsou především ty, že tak jak je zákon napsán, je v mnoha směrech diskriminační - do 200m2 otevřeno a nad 200m2 zavřeno, kamenné obchody zavřeno, e-shopy prodávají 24 hod. denně, proč se týká pouze katolických svátků a netýká se jiných náboženství,... takže ačkoliv Vám může připadat, že pro obchodníky je výhodné nevyplácet příplatky a raději zavřou, není tomu tak. Dnes každý obchodník usiluje o své zákazníky a chce jim poskytovat ty nejlepší služby a mezi ně patří i to, že je prostě prodejna otevřena...., ale umějí si také spočítat jestli se jim vyplatí mít otevřeno nebo mít zavřeno.
Marta Nováková
Matěj Pluhař
Vážená paní Nováková, existuje nějaký průzkum (komplexnější) mezi zaměstnanci, kterých se to týká? Tedy jaký je jejich názor? Sám tento zákon považuji za diktát volnému trhu a omezování svobody trhu. Děkuji za případnou reakci. Matěj. P.S.: rád vzpomínám na Vaši účast v Dni D na ČT :-))
Dobrý den Matěji, SOCR již v průběhu projednávání zákona dělal několik průzkumů jednak mezi zaměstnanci jednak v široké veřejnosti. Výsledky průzkumů jsou zveřejněny na našem webu www.socr.cz. Pokud se týká zaměstnanců, každý by rád méně pracoval, kdyby mu zůstaly stejné peníze, ale protože tomu tak není a příplatky za svátky jsou jen když se o svátcích pracuje, je o práci v tyto dny velký zájem, u některých obchodníků jsou na práci v těchto dnech pořadníky. Děkuji za podporu a vaše dotazy.
Marta Nováková

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist