Americký federální soudce schválil rekordní vyrovnání německého Volkswagenu ve výši 14,7 miliardy dolarů (asi 366 miliard korun) s regulátory a majiteli 475 tisíc dieselových vozů. Automobilka zároveň řekla, že zahájí odkup postižených vozů v polovině listopadu. 

V rámci vyrovnání se VW zavázalo zaplatit deset miliard dolarů na odkup vozů a odškodné pro zákazníky a dalších 4,7 miliardy na programy snižování emisí, rozšiřování infrastruktury pro auta bez emisí a další projekty zaměřené na "zelené" vozy.

Celkem tak VW zaplatí za emisní skandál 16,5 miliardy dolarů. Částka obsahuje i platby prodejcům, státům a právníkům majitelů vozů. Druhá největší světová automobilka však stále čelí dalším nárokům na miliardové částky spojené s emisemi 85 tisíc třílitrových dieselových motorů a také pokutám za porušení zákonů o znečišťování ovzduší. VW také čelí žalobám nejméně 16 států kvůli dalším prohřeškům, které mohou náklady firmy ještě zvýšit.

Do dnes se k účasti ve vyrovnání přihlásilo 340 tisíc majitelů vozů. VW nyní musí 85 procent z postižených aut vykoupit do dvou let nebo bude muset zaplatit další peníze.

Mluvčí VW Jeannine Ginivanová prohlásila, že automobilka počítá s tím, že odkup začne v polovině listopadu. Firma také najala 900 lidí, kteří se budou o odkupy starat.

Takzvaná aféra dieselgate vypukla v září minulého roku. Tehdy vyšlo najevo, že Volkswagen instaloval do svých naftových vozů tajný software, který uměle snižoval emise při jejich měření. Některé vozy pak ve skutečnosti překračovaly stanovené limity až 40krát.