Novým vlastníkem společnosti P3 Logistic Parks (P3) se stal singapurský státní investiční fond GIC. Obchod v hodnotě 2,4 miliardy eur (téměř 65 miliard korun) se stal největší letošní událostí na evropském realitním trhu. P3 vlastní a spravuje průmyslové nemovitosti v devíti evropských zemích včetně Česka o celkové rozloze 3,3 milionu metrů čtverečních k pronájmu. 

O prodeji skupiny P3 s centrálou v Praze spekulovala britská média už v srpnu. Vlastníci P3 zvažovali také vstup na burzu, ale nakonec zvítězila varianta přímého prodeje, která je rychlejší, levnější a procesně jednodušší.

"Díky ziskovému portfoliu a pozemkům pro další výstavbu věříme, že růst P3 bude pokračovat. Jsme přesvědčeni, že logistický trh v Evropě má dlouhodobý potenciál," komentoval transakci Lee Kok Sun, ředitel investic GIC Real Estate. Firma plánuje v rozvoji firmy pokračovat se stávajícím managementem a růst podle něj očekává především ve východní a jižní Evropě.

P3 patří mezi největší vlastníky a developery skladů a výrobních hal v Česku. V tuzemsku do portfolia P3 spadá 14 průmyslových parků, které v 75 budovách nabízejí více než jeden milion metrů čtverečních pronajímatelných ploch. Největším z nich je skladový areál v Horních Počernicích v Praze-východ.

Dosavadním majitelem P3 byly společnosti TPG Real Estate a Ivanhoé Cambridge. Ty firmu P3 převzaly v roce 2013 a pomohly díky novým akvizicím k jejímu růstu a zdvojnásobení svého portfolia. P3 dnes vlastní 62 průmyslových parků v devíti evropských zemích.

"Dlouhodobá investiční strategie GIC je v souladu s naším vlastním přístupem dlouhodobého majitele a developera vysoce kvalitních nemovitostí," uvedl Ian Worboys, ředitel skupiny P3.

Transakce podléhá schválení regulačních orgánů, její vypořádání se očekává do konce roku 2016.

P3 vlastní pozemky, jež umožňují výstavbu skladů o celkové rozloze větší než 1,4 milionu m2. Aktuálně má ve výstavbě 11 nových projektů. Do konce roku P3 dokončí výstavbu o celkové rozloze 300 000 m2.

Britský list Financial Times si všímá, že e-commerce je tahounem poptávky po skladech v blízkosti velkých měst a řadu takových P3 vlastní. Klienty P3 jsou mimo jiné společnosti DHL či Amazon.

Minulý měsíc P3 uzavřela dohodu o dlouhodobém refinancování svých aktivit v hodnotě 1,4 miliardy eur se skupinou mezinárodních finančních institucí.