Novým vlastníkem společnosti P3 Logistic Parks (P3) se stal singapurský státní investiční fond GIC. Obchod v hodnotě 2,4 miliardy eur (téměř 65 miliard korun) se stal největší letošní událostí na evropském realitním trhu. P3 vlastní a spravuje průmyslové nemovitosti v devíti evropských zemích včetně Česka o celkové rozloze 3,3 milionu metrů čtverečních k pronájmu. 

O prodeji skupiny P3 s centrálou v Praze spekulovala britská média už v srpnu. Vlastníci P3 zvažovali také vstup na burzu, ale nakonec zvítězila varianta přímého prodeje, která je rychlejší, levnější a procesně jednodušší.

"Díky ziskovému portfoliu a pozemkům pro další výstavbu věříme, že růst P3 bude pokračovat. Jsme přesvědčeni, že logistický trh v Evropě má dlouhodobý potenciál," komentoval transakci Lee Kok Sun, ředitel investic GIC Real Estate. Firma plánuje v rozvoji firmy pokračovat se stávajícím managementem a růst podle něj očekává především ve východní a jižní Evropě.

P3 patří mezi největší vlastníky a developery skladů a výrobních hal v Česku. V tuzemsku do portfolia P3 spadá 14 průmyslových parků, které v 75 budovách nabízejí více než jeden milion metrů čtverečních pronajímatelných ploch. Největším z nich je skladový areál v Horních Počernicích v Praze-východ.

Dosavadním majitelem P3 byly společnosti TPG Real Estate a Ivanhoé Cambridge. Ty firmu P3 převzaly v roce 2013 a pomohly díky novým akvizicím k jejímu růstu a zdvojnásobení svého portfolia. P3 dnes vlastní 62 průmyslových parků v devíti evropských zemích.

"Dlouhodobá investiční strategie GIC je v souladu s naším vlastním přístupem dlouhodobého majitele a developera vysoce kvalitních nemovitostí," uvedl Ian Worboys, ředitel skupiny P3.

Transakce podléhá schválení regulačních orgánů, její vypořádání se očekává do konce roku 2016.

P3 vlastní pozemky, jež umožňují výstavbu skladů o celkové rozloze větší než 1,4 milionu m2. Aktuálně má ve výstavbě 11 nových projektů. Do konce roku P3 dokončí výstavbu o celkové rozloze 300 000 m2.

Britský list Financial Times si všímá, že e-commerce je tahounem poptávky po skladech v blízkosti velkých měst a řadu takových P3 vlastní. Klienty P3 jsou mimo jiné společnosti DHL či Amazon.

Minulý měsíc P3 uzavřela dohodu o dlouhodobém refinancování svých aktivit v hodnotě 1,4 miliardy eur se skupinou mezinárodních finančních institucí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist