Evropský parlament ve čtvrtek podpořil návrh Evropské komise (EK) na reformu systému výběru daně z přidané hodnoty (DPH), jejímž cílem je vytvořit jednotnou unijní daňovou zónu. Vedle zjednodušení pravidel je smyslem také boj proti přeshraničním daňovým podvodům, jejichž objem komise odhaduje na 50 miliard eur (1,35 bilionu korun) ročně, a usnadnění situace malým a středním podnikům.

"Máme dva cíle: první je vytvořit konečný systém DPH, protože v uplynulých 23 letech jsme měli pouze systém přechodný. Druhý, ještě důležitější, je boj proti daňovým podvodům, které se dějí v obrovském rozsahu," uvedl německý poslanec Werner Langen z lidovecké frakce (EPP), jenž usnesení pro parlament připravil.

Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) ale zdůraznil, že cílem reformy není sjednocení sazeb, ale zrušení výjimky pro nedanění při pohybu zboží přes vnitřní hranice, a tím i omezení rizika podvodů, které tohoto využívají.

"Oproti stávajícímu dočasnému systému výběru DPH bude nový systém jednoduší, bude odrážet nové, dříve nevyužívané postupy (digitální ekonomiku) a sníží ztráty při výběru," řekl bývalý viceguvernér ČNB Niedermayer. "Zároveň nic nemění na suverenitě států při určení výše sazeb této daně," dodal europoslanec, který se otázce daní v EU systematicky věnuje a který spustil k této problematice nový web.

Parlament komisi také mimo jiné vyzval, aby při jednáních o jednotných pravidlech systému DPH zvážila výhody přenesení daňové povinnosti, kdy daň platí v obchodním řetězci koncový zákazník a nikoli dodavatelé (takzvaná reverse charge). O zavedení tohoto systému v pilotním projektu v České republice usiluje ministr financí Andrej Babiš.

"Širší zavedení mechanismu přenesení daňové povinnosti představuje třetí pilíř reformy správy daní v mé vlasti, České republice, a zcela odstraňuje takzvané kolotočové podvody na DPH," uvedl během středeční debaty v plénu český europoslanec Petr Ježek (ANO).

Ježek tak narážel na karuselové neboli kolotočové podvody, při nichž pachatelé využívají toho, že dodání zboží do jiného členského státu Evropské unie je osvobozeno od DPH. Podvody vznikají tak, že zboží zakoupené v jednom členském státě bez DPH je v jiném členském státě prodáno včetně DPH, aniž příslušný obchodník odvedl daň.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Niedermayer soudí, že zavedení nového systému v EU by mělo nastat co nejrychleji. "Neexistují objektivní důvody pro pomalý postup," prohlásil. Babišův požadavek na provedení pilotního projektu reverse charge by podle něj mohl nejen zpomalit projekt reformy DPH, ale také vystavit daňové poplatníky "častým a zásadním změnám, a tedy zvýšeným nákladům".

Daň z přidané hodnoty je jedním z nejdůležitějších a rostoucích zdrojů příjmů členských států i z takzvaných vlastních příjmů unie. V roce 2014 činila DPH 17,667 miliardy eur, což je 12,27 procenta celkových příjmů evropského bloku.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.