Provozovatelé restaurací a hotelů od čtvrteční půlnoci začali elektronicky evidovat tržby. Týká se to zhruba 40 000 podnikatelů. V účinnost vstoupil zákon o elektronické evidenci tržeb (EET), jehož zavedení patří mezi stěžejní projekty vládní koalice.
Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Například podle odhadů Plzeňského Prazdroje může kvůli EET skončit až třetina hospod v Česku, již tisícovka hospod firmě odřekla nákup piva.
Dění v první den fungování EET jsme sledovali v on-line reportáži.
Ve čtvrtek večer byl hostem speciálního živého vysílání DVTV "Babišova účtenka" ministr financí Andrej Babiš. Ministr bude mimo jiné odpovídal i na dotazy čtenářů HN. Podívejte se na záznam.
On-line reportáž
O půlnoci začal ostrý provoz elektronické evidence tržeb (EET). Do první fáze se má povinně zapojit zhruba 40 tisíc podnikatelů a firem poskytujících stravovací a ubytovací služby. Každou účtenku tak musí finanční správě posílat hlavně restaurace, hospody, kavárny, hotely či penziony. Právě v tomto oboru totiž státu uniká nejvíce příjmů kvůli krácení tržeb, tvrdí ministerstvo financí. "Je zde nejvíce hotovostních plateb a také největší podíl šedé ekonomiky," uvedla náměstkyně ministra Alena Schillerová.
Jaká technika pomůže zvládnout elektronickou evidenci tržeb (EET)? Co má náklady podnikatelů kompenzovat? Na koho dopadnou nové povinnosti? Jaké jsou politické souvislosti? A kdo vydělá na změnách schválených na poslední chvíli?
Odpovědi najdete v přehledu článků, které HN k tématu elektronické evidence tržeb připravily.
V hospodě na vrcholu turisticky oblíbené Milešovky ve středu načepovali poslední pivo. Ve čtvrtek už návštěvníci najdou na dveřích nápis Zavřeno.
"Dali jsme na hospodu velkou ceduli, že končíme kvůli elektronické evidenci tržeb," prohlásil provozovatel hostince Daniel Pitek. "Ta věc mi v podstatě znemožňuje pokračovat v podnikání," říká.
Se začátkem elektronické evidence tržeb, která je pro podnikatele v pohostinství a ubytovacích službách povinná právě od čtvrtka, zavírá řada dalších restaurací v zemi.
Největší pivovarnická skupina v Česku, Plzeňský Prazdroj, HN potvrdila, že od prosince ukončuje odběr jejího piva více než tisíc hospod. Těch je v Česku podle odhadů Asociace hotelů a restaurací celkem 35 až 40 tisíc.
S nostalgií se loučili ve středu večer se svým oblíbeným podnikem štamgasti jedné z hospod na Olomoucku. Do podniku, který v malé obci se stovkou obyvatel kromě občerstvovací funkce plnil i funkci kulturní a zábavní, už nezavítají. Její majitelka se kvůli zavedení elektrické evidence služeb (EET) rozhodla hospůdku uzavřít, změny jsou prý nad její síly. Desáté výročí, které by připadlo na příští rok, už tak neoslaví. V malých obcích měla změna v prokazování tržeb zřejmě největší dopad, hospoda nezavírá v regionu jediná.
"Jsem zaměstnaná, řádně odvádím státu daně, toto jsem měla jako přivýdělek, udělala jsem si kvůli tomu živnosťák. V malé obci se 150 obyvateli jsme hospůdku vybudovali s partou kamarádů. Stala se kulturním a zábavním místem v dědině. Středa byla posledním otevíracím dnem," řekla dnes ČTK majitelka hospody.
Karlínská kavárna Fresh Cube má s EET problémy. Podle zdejšího personálu spoléhala na profesionalitu dodavatele služby. Měla stačit půlhodinová instalace a vše mělo být v pořádku. Systém ovšem nefunguje a dodavatel se s kavárnou dohaduje, čí je to chyba. Zda jde o selhání na straně dodavatele, nebo systému.
Někteří podnikatelé avizovali, že kvůli vyšším nákladům budou muset výrazně zdražit, jiní rovnou skončí. Podle ministerstva financí není k výraznému růstu cen důvod, pokud už nyní podnikatel platil daně a plnil další povinnosti. Ministerstvo původně slibovalo, že zavádění systému nebude finančně náročné, praxe ale zatím ukazuje, že náklady podnikatelů se pohybují v řádech nejméně desítek tisíc korun.
Podnikatelé si poradí s elektronickou evidencí tržeb stejně skvěle, jako to zvládli s kontrolním hlášením. Tento revoluční projekt podnikatelé ocení, uvedla v pondělním on-line rozhovoru se čtenáři Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně. "Samozřejmě ti, kteří neodváděli vše poctivě, mohou být rozzlobeni. Ale i pro ně je to šance na nový začátek a přizpůsobení se pravidlům hry," řekla v on-line rozhovoru pro HN.
EET dnes jede bez problémů, říká podnikatel Michal Bláha, který před časem spustil web s názvem "Hlídač EET". Michalu Bláhovi vadily nekončící spory mezi podnikateli o fungování EET. Když se dozvěděl, že neexistuje žádný přehledný informační portál, kde by si každý člověk mohl zkontrolovat, jak systém skutečně funguje, rozhodl se to změnit. Vytvořil tedy web založený na testování rychlosti, jakou tečou data z pokladen na finanční úřad a zpět. Testuje tak reakci systému EET a přehledně veřejnosti v aktuálním čase zprůhledňuje jeho fungování a případná selhání. Více čtěte v článku HN zde.
Dle meho ocekavani EET jede. Dneska problemy na strane EET serveru necekam.#EET https://t.co/kp991k5OdC pic.twitter.com/2SXcWSRuD4
— Michal Blaha (@michalblaha) December 1, 2016
V chebské pizzerii Banditos vše funguje, jak má. Účtenka vyjela okamžitě, nebylo absolutně žádné zdržení. V testovacím provozu fungoval podnik zhruba deset dnů a systém pracoval celou dobu bez problémů.
Majitel Jiří Zemánek má pokladnu už zhruba pět let, platí si ročně za software do ní 5000 korun, v rámci tohoto paušálu získal od softwarové firmy i aktualizaci s EET.
"Jediný náklad navíc jsem tedy měl se školením, které vyšlo na 1000 korun. Zdražovat tak čistě kvůli EET nemusím. Doufám ale, že ceny budu moci zvednout s tím, jak je budou muset zvedat i ti, kdo doposud daně neplatili," říká.
"Ze sedmi našich kaváren systém funguje ve třech. V ostatních jsou technické problémy různého charakteru. A to jsme v centru města na běžící infrastruktuře," hlásí Daniel Kolský, zakladatel sítě kaváren Mamacoffee.
Majitel pražského bistra Proti Proudu David Konečný je principiálně proti elektronické evidenci tržeb. "Je to buzerace. Pro nás v počítačích nešlo a nejde o velkou změnu, pokladní systém máme od založení firmy. Jeho dodavatel do něj jen nahrál další software. Ale vím o několika hospodách, které kvůli tomu zavírají," říká Konečný.
"Už dvakrát nám to spadlo, ale bojujeme," hlásí obsluha kavárny. "Je to pro nás složité, protože máme dvě na sobě nezávislé pokladny. Zatím je nemáme propojené. Musím tedy běhat mezi nimi a to bere čas," dodává.
Pokud si zde objednáte nápoj do ruky, dostanete účtenku nenapojenou na EET. Další hosté bistra, kteří si sedí uvnitř, už účtenku s patičkou dostali.
Všem, kterých se týká EET, dnes přeji pevné nervy a ať to ve zdraví přežijete.S EET nesouhlasíme, ale za každých okolností vám držíme palce.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 1. prosince 2016
Elektronická evidence tržeb (EET) je podle premiéra Bohuslava Sobotky jedním z klíčových opatření, která prosadila koaliční vláda v rámci boje proti šedé ekonomice. Za klíčové cíle považuje zabránění daňovým únikům, zajištění srovnatelných podmínek pro podnikání, zdaňování. Pomůže poctivým podnikatelům, řekl dnes Sobotka novinářům.
Sobotka uvedl, že si uvědomuje, že podnikatelům začíná nový systém. "Myslím si, že je důležité si na EET zvyknout, s EET se seznámit, překonat určitou obavu z něčeho, co není úplně známé, zvládnout technologickou změnu, kterou elektronická evidence tržeb přináší," řekl Sobotka.
Podle Sobotky je chybou předchozích pravicových vlád, že zrušily registrační pokladny. "Byly v zásadě připraveny k zavedení. Kdyby nedošlo ke zrušení registračních pokladen, tak by zavedení EET pro podnikatele nebyla tak velká změna, jakou dnes EET představuje," řekl Sobotka.
Jestli vám obchodník vydal platnou účtenku, můžete zjistit na webu Daňového portálu finanční správy. Vyplnění příslušného formuláře je ale zdouhavé a není těžké se při něm splést. Musíte totiž zadat IČO provozovatele, datum a přesný čas zaplacení, cenu a především část složitého kódu FIK nebo BKP. Pokud se spletete, systém vyhodnotí účtenku jako neexistující, tedy neplatnou. Obě účtenky, které jsme zveřejnili v naší on-line reportáži, jsou podle systému evidovány. Jen jedna z kaváren má na pokladně nastavené špatně hodiny o sedm hodin napřed, až po opravě času systém vyhodnotil účtenku jako evidovanou - znamená to, že systém nepřijímá čas vytištěný na účtence.
"Aktuálně již běží EET ve všech našich kavárnách," hlásí Daniel Kolský ze sítě Mamacoffee.
Šetříme české lesy. #hromadauctenek #eet
— Lukas Biba (@bibalukas) December 1, 2016
Na Vysočině k dnešnímu dnu skončily některé hospody a restaurace, aby nemusely zavádět elektronickou evidenci tržeb. Jde z větší části o podniky s malým obratem na vsích, uzavřeny ale také byly některé restaurace ve městech včetně Jihlavy. Podnikatelé často uváděli, že nová povinnost urychlila jejich rozhodnutí s podnikáním skončit. Některé podniky přihlášené k elektronické evidenci dnes na protest proti tomuto systému omezily provoz.
K výzvě Zavřete krám se podle středečních údajů na webu Asociace podnikatelů a manažerů přihlásilo na Vysočině několik firem z různých oborů. Mezi nimi Kavárna Jankl v Pacově, která má dnes na protest zavřeno. "Pro nás jsou to zbytečné náklady navíc. Museli jsme si koupit elektronický systém, bez kterého bychom se obešli," řekl podnikatel Jiří Kůrka. Vydal třináct tisíc korun, ale to prý jen díky tomu, že dost věcí dokáže naprogramovat sám. Od firmy by to podle něj stálo nejméně dvakrát tolik.
Pro kavárnu v pětitisícovém Pacově to je podle Kůrky i tak podstatný náklad. Má za to, že by daně bylo možné vybírat jednodušeji, kupříkladu zavedením paušální daně na základě velikosti města a počtu míst pro hosty v restauraci.
Mezi restaurace, které k dnešku ukončily provoz, patří Taverna Z v Jihlavě. "Ale já bych stejně do konce roku končil," řekl Pavel Hažmuka, který měl tuto restauraci v Havlíčkově ulici v pronájmu. Předpokládá, že ji převezme jiný nájemce.
Letitý nájemce pustil obecní restauraci v Želivě. Má problémy se zdravím a EET pro něj zřejmě byla posledním impulzem. Nového provozovatele zatím obec nemá. "Kdyby to zrovna nepřišlo do tohoto období s EET, tak bychom asi nájemce našli," míní starosta Karel Chmel.
Stačí se projít středem města Cheb a z výloh hospod a restaurací je znát, že se děje něco velkého, píše redaktor Jiří Hovorka. Značné množství z nich má dnes zavřeno - ať už kvůli tomu, že se zapojily do protestů proti EET, nebo kvůli tomu, že evidentně teprve pracují na jeho zavedení. Naopak tam, kde je otevřeno, hlásí klid. Pokladny tyto provozy měly již před EET, účty prý vydávaly také a technické problémy dnes nemají.
"Žádnou hru s Andrejem Babišem hrát nebudeme, v žádném případě nepodpoříme žádný jeho pozměňovací návrh ohledně EET, naprosto to vylučuji," uvedl dnes šéf opoziční ODS Petr Fiala. Právě na opozici přitom musí ministr financí spoléhat, pokud chce na poslední chvíli prosadit úlevy ze systému. Vládní ČSSD totiž změny nepodpoří. Dosud to byl právě Babiš, kdo výjimky z EET odmítal. Možné změny začali poslanci řešit včera - den před ostrým startem systému.
Ministr financí Andrej Babši se na svém Facebooku obviňuje média z šíření negativní kampaně, stěžuje si ale i na odpůrce opatření z řad politiků. "Jak jste si asi všimli, v médiích probíhá negativní kampaň proti projektu EET. Jeho odpůrci se snaží strašit lidi a poctivé podnikatele. Přitom se nic nemění, my jsme jenom přišli s nápadem, jak systém evidence tržeb zjednodušit. EET je schválená, i když dělali všichni všechno proti tomu, aby k tomu došlo. A to přesto, že jsme jedni z posledních ve visegrádské čtyřce, kteří tržby neevidují," napsal ve statusu. A kritizoval i opoziční politiky.
"Paniku šíří hlavně někteří politici, kteří neznají ani detaily našeho návrhu, a odpůrci projektu jako takového. Chápu, že po krajských volbách pokračují v předvolební kampani, ale EET platí tak, jak byl schválen zákon," dodává ministr.
Pokud Babiš na EET za rok vybere 18 miliard, měl pravdu a tíhneme k národu okrádačů.
— Martin Fendrych (@fendrych_m) December 1, 2016
Jsou i provozy, které zavedení EET evidentně překvapilo, jako tuto kavárnu v centru Chebu, píše náš redaktor Jiří Hovorka. Kavárna měla mít otevřeno již od devíti hodin, ale ještě po půl desáté měla z technických důvodů zavřeno.
"Musíme do pokladny nahrát nižší sazbu DPH na jídlo," zdůvodnila zpoždění servírka. Spolu se zavedením EET prosadil ministr financí Andrej Babiš i snížení DPH u jídel v restauraci z 21 na 15 procent.
Registrační údaje do systému elektronické evidence tržeb si v Královéhradeckém kraji do dneška vyzvedlo asi 5500 subjektů podnikajících v pohostinství a ubytování. Pro podnikání v těchto oborech je v kraji podle dat Českého statistického úřadu zaevidováno přibližně 8000 subjektů. Sdělila to mluvčí Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj Romana Barešová.
Že si registrační údaje nevyzvedlo všech 8000 subjektů, podle Barešové neznamená, že skončily s podnikáním nebo by neplnily povinnosti EET. Povinnost EET se například nevztahuje na subjekty, které používají pouze bezhotovostní platební styk. Registraci si také zatím nemusejí dělat například subjekty podnikající jen v letní sezoně. Řada subjektů může mít v předmětu činnosti vedle jiných druhů podnikání zapsáno i pohostinství, které ale vůbec nevykonává.
Restauratéři a hoteliéři od dnešní půlnoci do 09:00 odeslali na servery finanční správy 468 tisíc účtenek. Elektronická evidence tržeb běží v ostrém provozu bez problémů. Sdělila to mluvčí finanční správy Petra Petlachová. Do EET je zatím zapojeno podle DIČ 36 014 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40 tisíc podnikatelů.
Z rozhovorů v restauracích je jasné, že majitelé a provozovatelé zavedením EET žijí, píše z Chebu redaktor Jiří Hovorka. Hodně se mluví o konkurenci, každý zná někoho, pro koho EET byla "poslední" kapkou. Některé hospody a restaurace tak buď úplně skončily, nebo se v nich třeba vyměnil provozovatel, jak to ukazuje i tato fotka.
Podle údajů serveru Hlídač EET běží systém v ostrém provozu bez problémů, nejdelší odezvu měl kolem druhé hodiny ranní.
Zdroj: hlidaceet.cz
"V holešovickém asijském bistru Pod osmičkou jsme si dali polévku a zázvorový čaj. Účtenka s malým zpožděním několika vteřin v pořádku vyjela," píše fotograf Jakub Plíhal.
"Někdy to ale trvá i desítky sekund. Je to pro nás přítěž. Vezměte si, jen kolik papíru navíc se spotřebuje. Hodně jsme řešili, jaký systém vybrat. Všechny mi ale přišly víceméně stejné. Dotykačka, O2 i další. Dodavateli platíme měsíčně 800 korun. Začali jsme s tím včera. Jenže umím si představit další problémy. Když se zasekne motorek stroje, něco s pokladnou. Nemůžu to řešit sám, musím volat techniky a ti často nepřijedou hned. Je jasné, že budu muset zdražit. Jinak si myslím, že by se měl stát zaměřit taky na velkoobchod. Tam jsou problémy," říká majitel bistra Vu Minh Tuan.
Spolek Paralelní polis, za kterým stojí skupina Ztohoven a který v pražských Holešovicích provozuje kavárnu, se rozhodl EET bojkotovat. Odkazuje se přitom na manifest jednoho ze zakladatelů Charty 77 Václava Bendy. "Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů," tvrdí spolek ve své tiskové zprávě, ve které zároveň vyhlašuje "bojkot vůči systému centrální ekonomické diktatury EET" a vyzývá k němu všechny občany Česka.
A takhle končí účtenky v kavárně v Alze. "Nikdo je nechce," říká obsluha, zatímco háže další do koše.
Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery informuje, že na setkání ministra Babiše s novináři ohledně EET nesměli redaktoři Respektu.
Dodatek: Podle redaktora HN, který byl na místě, si ministr vybral několik podniků, které navštíví, a předem se do nich mohl registrovat omezený počet novinářů. Cílem omezení bylo, aby velké počty novinářů neblokovaly provoz restaurací, které Andrej Babiš navštíví.
Pozn. red.: Týdeník Respekt vydává společnost Economia, která je také vydavatelem Hospodářských novin.
První oběť #eet na kterou jsme dnes narazili. Obed v Číně dnes nebude pic.twitter.com/IL7zlvzTYi
— Tomas Latal (@TomasLatal) December 1, 2016
Pro velké firmy provozující větší restaurace je EET sice dalším nákladem, ale v celkovém objemu nákladů nebude výraznou zátěží.
"Už od roku 2006 máme pokladní systémy a už si nedokážu představit fungování restaurace bez dotykové pokladny a nějakého hospodářského systému. Do každého provozu tyto systémy dávám. Takže mi ty náklady nějak zásadně nestouply. Ale přibylo zase administrativy. Navíc spouštění bylo ve velkém chaosu. Ta informovanost byla šílená," říká Jan Mičkal, jednatel společnosti HM Gastro Group, která v Karlových Varech provozuje kavárnu a kantýnu NoStress v areálu krajského úřadu, restauraci v obchodním centru Varyáda a závodní stravování pro Witte v Nejdku i Ostrově.
"Měl jsem trochu obavy z rychlosti tisku lístku, ale když jsem připojil Varyádu a ověřil si, že lístky vyjíždí rychle, tak snad to nebude zdržovat a dělat fronty," řekl Mičkal. I když NoStress v poslední době musel mírně zdražit, růst cen podle Mičkala nesouvisí se zavedením EET, ale s nárůstem cen surovin.
Podle ředitele Olympik Hotels Vlastislava Šose systém funguje bez větších potíží. Odezva systému ale byla v jednu chvíli i šest vteřin, což je podle něj zřejmě způsobeno internetovým připojením hotelu. "Nemůžu říct, že by nás to omezovalo, ale je to zkoušené ráno, kdy ještě nejsou otevřené restaurace," dodal Šos. Hlavní zátěž se blíží.
Bez větších komplikací v provozu začala EET i v Jihočeském kraji. "Vzhledem k tomu, že naše společnost provozuje restauraci a hotel, museli jsme si pořídit systém, který bude propojovat oba podniky, koupit další počítače a tiskárny. Celkově ty náklady dělají zhruba 40 000 korun," říká například Tomáš Hosnedl z českobudějovické společnosti, která mimo jiné provozuje restauraci Naše farma a hotel Residence U Černé věže. Ceny kvůli pořízení elektrické pokladny měnit nehodlá. "Zákazníka nezajímá, že máme kvůli tomu vyšší náklady, a já se mu ani nedivím. Navíc pokud bychom zvedli cenu v případě hotelu, mohli bychom o některé klienty přijít," dodává Hosnedl.
Jinak uvažuje Svatopluk Bernard z prachatické Čajovny U Hrušky. "Ceny teď hned neměníme. Do budoucna ale nelze vyloučit, že k úpravě dojde. Ovšem to ukáže až čas," říká. Dodal, že náklady na pořízení elektrické pokladny se vyšplhaly výš, než byly odhady ministerstva financí - ty mluvily u malých živnostníků o částce kolem 5000 korun. Hosnedl uvedl, že zná řadu živnostníků, kteří zvažují, že kvůli evidenci tržeb s podnikáním skončí. "Jsou to většinou provozovatelé menších hospod v obcích, pro které pořízení elektrických pokladen a přechod na nový systém znamenají větší náklady, a proto raději podnik zavřou," říká.
V neratovické Selské pivnici je plno, štamgastům zde dál standardně vypisují čárky na lístky, píše redaktor Michal Šenk. Obsluha se omlouvá, že připojení k EET od O2 nefunguje, a proto nemůže tisknout účtenky. Prý zítra.
"Museli jsme si jen zařídit nový internet," hlásí paní prodavačka. "Sžíváme se s tím, jedeme v tom od včerejška," dodává s tím, že žádné problémy v celé věci nevidí. Tým cukrárny zároveň vypadá, že si novinku v podobě EET, kterou i zde zařizuje O2, dokonce užívá a bere to jako zajímavou výzvu. Zároveň i zde se hromadí účtenky, které zákazníci nechtějí a nechávají je na misce na peníze, informuje redaktor Michal Šenk.
Hlavní "tvůrce" EET - ministr financí Andrej Babiš - se první den ostrého provozu vydal do několika pražských podniků sledovat, jak systém funguje. Obhlídku zahájil v Cafe Neustadt na Karlově náměstí. Sice viděl, že odesílání účtenek elektronickou cestou na servery finanční správy funguje, zároveň si ale vyslechl kritiku od spolumajitele kavárny Ondřeje Kobzy.
"Hodně to poškodí společnost. Možná že většina hospodských krátila tržby, ale zejména na vesnicích podporovali kulturní život, já se na ně nezlobím," řekl Kobza ministru Babišovi.
Ani obsluha kavárny nebyla z nové povinnosti právě nadšená - zejména kvůli času, který musí u evidence tržby strávit. A také z toho, jak často "padá" systém. "Zdržuje to dost, když si představíte, že je plná kavárna a musíte každému tisknout zaevidovanou účtenku. Pomalu aby tady byl jeden člověk navíc jen na EET," řekla servírka Kristýna Franzová.
Babiš oponoval, že likvidovat hospůdky nechce, a připomněl svůj návrh, který minulý týden rozhádal vládu. Na poslední chvíli Babiš chce z EET vyjmout e-shopy (při on-line platbě kartou) a nejmenší podniky, které se přihlásí k paušální dani a mají obrat do 250 tisíc korun. "Také jsem jim chtěl ulehčit snížením DPH na točené pivo, ale to neprošlo. A když je ve vesnici dobrý starosta, tak tam může hospodu provozovat," řekl spolumajiteli kavárny.
Toho ale zjevně příliš nepřesvědčil. "Neznám nikoho, kdo by na hospůdce nebo kavárně zbohatl," řekl Kobza ministrovi.
#EET: Zatkneme 100 lidí. 1 je zločinec a těch 99 se přece obhájí. Obhájce si zaplatí sami. Nemají-li na tuto fair play, ať táhnou pryč.
— Pavel Ryska (@PavelRyska) November 30, 2016
Částku okolo 18 000 korun do nových pokladen a pokladních systémů investoval provozovatel hlučínské Hospody 56 Jaroslav Zdařil. "Jeden systém jsme už několik dnů testovali. Druhý, mobilní, se kterým holky mohou chodit po hospodě, jsem dokoupil na začátku týdne," řekl. Náklady jsou podle něj mnohem vyšší než částka 5000 korun, kterou si bude moci odečíst z daní. Už nyní ví, že po zavedení EET bude muset zdražit. Předpokládá zvýšení cen okolo 10 procent. "Je to zátěž. Odnesou to lidé. Co vím, zdražovat budou všechny hospody a restaurace v okolí," dodal.
O zvýšení cen uvažuje i Ilona Vítková z restaurace Laguna v Hlučíně. "Ještě jsem to nepočítala, ale mělo by se zdražovat," připustila. EET považuje za klacky házené ministerstvem pod nohy podnikatelů. Bojí se hlavně léta, aby obsluha v plné restauraci stíhala vydávat účtenky.
Můj první oběd s #EET! "Je to kravina, válí se nám tady akorát hromady papíru," prohlásila paní u pokladny. pic.twitter.com/6gOcdlS4Dj
— Stepan Etrych (@StepanEtrych) December 1, 2016
Babišovy návštěvy kaváren a restaurací provázejí zmatky, do jednotlivých podniků mohou pouze vybraní pozvaní novináři. Nad tím se na Facebooku pozastavuje například šéfredaktor Respektu Erik Tabery, který píše, že se novinář jeho týdeníku nedostal na setkání v Café Neustadt. "Ve dveřích jej zastavil majitel kavárny Ondřej Kobza s tím, že to je jen pro vybrané novináře a mezi ně Respekt nepatří. Prý to nemá hrotit a jít pryč," píše Tabery.
Kobza se snaží mírnit emoce. "Byl jsem jen hostitel návštěvy, tak jsem mu řekl, že to je jen pro zvané novináře," vysvětluje kavárník s tím, že původně několik svých známých novinářů oslovil, ať také dorazí. Když ho ale Babišovi lidé požádali, aby respektoval, že do každého z podniků pozvali jen několik novinářů, své známé Kobza odvolal. Redaktor Respektu prý dorazil omylem.
Podobně se o tom, že nepatří do skupinky zvaných, dozvěděl předem od Kobzy podle Twitteru i redaktor Deníku Referendum Jaroslav Bican. Kobza vysvětluje, že jde čistě o organizační důvody. "Babiš a jeho lidé chodí asi po deseti hospodách, v každé mají dalších pět novinářů. Nechtějí, aby to narušilo chod kavárny. Přijde mi legitimní říct někomu, kdo nebyl pozván, že to bohužel nejde," vysvětluje Kobza.
Když ho Babiš oslovil, jestli chce být součástí jeho "spanilé jízdy" po kavárnách v den ostrého startu EET, původně prý váhal a měl obavy. Nakonec je ale rád, že příležitost využil. "Mohl jsem mu říct své obavy z toho, jak to strašně poškodí českou společnost," říká.
Kousek od fotbalového hřiště ve Skalné u Chebu, na kterém vyrůstal Pavel Nedvěd, je podnik Ranní bufet, který se zaměřuje na obědy pro zaměstnance v okolí. Hlavní jídlo se tu přes oběd dá pořídit za 70 korun a bude to tak i po zavedení EET. "Zdražovat nemusíme, daně jsme přiznávali doteď. Denně uvaříme zhruba 300 obědů, většinu z toho dodáváme přímo do firem na faktury," říká majitel podniku Josef Kapic.
K evidenci obědů, které prodá přímo v jídelně, si pořídil kasu od O2. Pořizovací cena je kolem 6000 korun, dalších 500 korun měsíčně nově platí za internet. I tak se zavřít ani zdražit nechystá. "Vadí mi ale, že nás to v době výdeje obědů zdržuje. Lidé navíc účtenky ani nechtějí," říká s tím, že jinak zatím systém funguje rychle a bez chyb.
Občanští demokraté dnes opět podrobili kritice projekt elektronické evidence tržeb, jejíž ostrý start pro hotely a restaurace nastal právě dnes. "Ukazuje se, že všechno, před čím jsme varovali, se naplňuje," prohlásil na tiskové konferenci ve Sněmovně předseda strany Petr Fiala. Spolu s ekonomickým odborníkem strany Janem Skopečkem a předsedou poslaneckého klubu Zbyňkem Stanjurou vystavili před novináři účtenku s náklady daňových poplatníků na EET s částkou 3,87 miliardy korun.
Na účtence stojí "Ministerstvo financí, Čapí hnízdo 1, Olbramovice". Nejvyšší položku, tři miliardy korun, na ní představují náklady na pořízení pokladen pro podnikatele. Podle Skopečka jde o drahý a neefektivní systém.
"Spousta restaurací zdražuje, stovky hospod musely ukončit svoji činnost," prohlásil Fiala. Poslední navrhované změny ze strany ministra financí Andreje Babiše (ANO) podle něj ukazují, že projekt není dobře připraven. Občanští demokraté i TOP 09 ve sněmovně navrhují zákon o evidenci tržeb zrušit.
ODS: Živnostníci, vydržte! EET zrušíme! https://t.co/tfeRUTaljv pic.twitter.com/rM2XjEHYs0
— ODS (@ODScz) December 1, 2016
K prvnímu dni EET se vyjadřuje i šéf Asociace pro elektronickou komerci (APEK). E-shopy se mají - stejně jako jiní obchodníci - zapojit až od 1. března, Babiš ale nakonec navrhuje určité výjimky pro on-line platby kartou.
Chápu to dobře, že zatím největším problémem #EET v praxi je, že se po hospodách a kavárnách válejí účtenky? #DobaDanova #konecsmeline
— Jan Vetyška (@jvety) December 1, 2016
Kavárna Liberál dnes. #eet pic.twitter.com/XHXcIhpJyU
— Honzík Kryšpín (@crishpeen) December 1, 2016
Nejvýše položená provozovna v zemi, Česká poštovna na Sněžce, měla dnes na protest proti spuštění elektronické evidence tržeb (EET) zavřeno. Samotné České poštovny se povinnost EET zatím nedotkla, jako provozovna charakteru stánkového prodeje se do EET přihlásí k 1. březnu 2017. ČTK to řekl majitel poštovny Milan Blaha. Běžná provozní doba poštovny je denně od 10:00 do 16:00.
"Od rána neevidujeme žádné výpadky, naši zákazníci jsou on-line a servery finanční správy fungují ve 100 procentech případů. Průměrná doba odezvy je 0,4 sekundy po celé republice," hlásí společnost KASA FIK, jeden z dodavatelů systémů pro EET.
Neratovice, Pizzerie u Barryho - "Stálo nás to 35 tisíc za pokladní systém. Program za 5800. Padá to. Včera jsme se připojili jen jednou, dnes vůbec. Přitom jsme to zkoušeli předtím měsíc a půl. Je to jistě jejich chyba. Pořád voláme na finanční správu, ale je těžké se dovolat. Je to, jako když spadl Google. Nechci to ale zavírat, snažíme se dál. Lidé to tu mají rádi. Měl jsem ale ještě jeden podnik a ten jsem kvůli EET zavřel," říká zdejší provozní.
Podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše nejsou žádné problémy s provozem elektronické evidence tržeb (EET). Odezva systému na pokladny je rychlá, řekl novinářům při návštěvě restaurace v pražských Nuslích. Odmítl také, že by zavedení EET způsobilo restauracím nadměrnou byrokracii.
"Od půlnoci bylo vydáno 752 000 účtenek. Na EET je napojeno a používá ho 36 124 uživatelů, autentizační údaje si vyzvedlo 50 770 uživatelů. Stav provozu bez problémů, průměrná odezva 97 milisekund," řekl Babiš krátce po poledni.
"Pro mě je velice cenná zkušenost, když mluvím s lidmi, kteří to provozují," řekl. Na problémy prý nenarazil. "Tohle je čtvrté zařízení od rána a všude účtenka leze okamžitě," řekl. Pokud by někde byla delší odezva systému, zřejmě to podle něj způsobily problémy restaurace s připojením na internet.
Odmítl také, že by zavedení EET znamenalo pro restaurace dodatečnou byrokracii. "To je jednorázová akce, kterou si myslím, že můžou všichni zvládnout," řekl. Po spuštění systému už podle něj pokladny fungují jednoduše. "Já v tomhle směru nevidím, že by to byla nějaká trvalá komplikace," řekl.
EET není podle Babiše důvod ke zdražování, protože se současně snížila DPH pro stravovací služby z 21 na 15 procent. "A 15 procent je ještě vysoká a já bych se osobně přimlouval, aby byla ještě nižší," řekl ministr s tím, že by si uměl představit DPH na úrovni osmi procent.
Babiš také vyjádřil přesvědčení, že se lidé začnou o EET a účtenky zajímat víc v okamžiku, kdy začne takzvaná účtenková loterie. Ministerstvo financí by ji chtělo spustit do konce června 2017. "My na to děláme otevřenou veřejnou soutěž, doufejme, že to vysoutěžíme a někdo to bude pro nás provozovat," řekl Babiš.
"Jsem rád, že v systému nejsou výpadky, že funguje dobře, opakovaně jsme projednávali přípravu elektronické evidence tržeb na vládě, byli jsme ujištěni ze strany ministerstva financí, že věc je dobře připravena. Je důležité, aby systém fungoval. Je dobré si uvědomit, proč se zavádí elektronická evidence tržeb. Jde o to, omezit úniky, omezit šedou ekonomiku, narovnat podnikatelské prostředí a dosáhnout toho, aby daně platili všichni. Nejen zaměstnanci, ale také podnikatelé," řekl premiér Bohuslav Sobotka.
Čajovna Karavana, Mělník: "Čajovnu s posezením zavřu a budu dál už jen prodávat jako v normálním obchodě. Nebavilo mě se na úřadech stále vyptávat a zjišťovat, jestli se mě EET týká, nebo ne. Nikdo mi nebyl schopný to objasnit. Mám 60 až 70 procent tržeb z prodeje, zbytek z posezení lidí v čajovně. Tady v Mělníce se hodně měnily provozy řady restaurací kvůli EET. Někdo zavře, někde to rozjede někdo jiný," popisuje majitelka čajovny.
Restaurace U Šatlavy na náměstí v Mělníku dnes sice otevřela - soudě dle popsaného vývěsního štítu - ale pak zase zavřela. "Dnes od ? hod. Problém s EET. Díky za pochopení. Omlouváme se."
Takze kvuli #EET ted budeme obědy, kdyz spěcháme, platit dohromady a budeme mit akorat bordel v osobních financích. #suprdík pic.twitter.com/3WqVtzYkq5
— Kateřina Krobová (@Kacenkakrobova) December 1, 2016
V restauraci Bára v Plesné u Chebu, kde obsluhují i vaří přímo majitelé restaurace, nezažili plynulý start EET. První dva účty jim nová tiskárna vytiskla bez fiskálního identifikačního kódu, pokladna se tedy nespojila se serverem finanční správy. Třetí účet už se povedl. "Kontaktovali jsme operátora," říká majitel Lubor Thiel. Vsadil na řešení od operátora O2, takže za pořízení tiskárny dal 6000 korun a měsíčně za internet a pokladní software platí 500 korun.
"Budu kvůli tomu zdražovat o zhruba deset korun na jídlo," říká Thiel. Hlavní jídlo zde nyní přes oběd stojí 80 korun.
"Zavírat určitě nebudeme, zvládneme to i s EET, se kterou ale nesouhlasíme," dodává majitel restaurace s tím, že nevěří, že EET zvýší výběr daní o 18 miliard korun, jak si slibuje ministr financí Andrej Babiš. Ten, když se v průběhu našeho povídání objevil v televizi, potlesk rozhodně nesklidil.
Restaurace U Piráta Mělník, zaměstnankyně Eva Voljanská: "Říkali, že to bude trvat 20 vteřin, ale přes poledne to byly spíš minuty. V obědové pauze, kdy lidé nemají čas, se jim nechce čekat. Každý chce platit zvlášť a všechno se pak protahuje." Když jsme platili svůj oběd kartou, v restauraci vypadl internet, musela se i opakovat platba. Podle Voljanské na náměstí v Mělníku mají problémy i další hospody, některé provozy před startem EET zavřely.
Restaurace Nostalgie v centru Osoblahy na Bruntálsku je jedna ze dvou široko daleko, které vaří. Od otevření v 11 hodin zhruba do půl jedné je v ní fofr, ale první den ostrého provozu EET tu zvládají s přehledem. Na meníčka sem chodí chlapi z okolí, mnozí v pracovním. Hodně lidí, hlavně důchodci, si vyzvedává oběd do jídlonosičů.
„Dnes tu na oběd naštěstí nebylo moc lidí, tak jsme to stíhali v klidu i s vydáváním účtenek. Ale ve zkušebním provozu kolem poledne, když přišlo více lidí, to strašně zdržovalo, navíc se nám kolikrát zařízení seklo klidně i na 10 minut. A chlapi nemají čas, potřebují rychle pojíst a vypadnout,“ líčí číšník Václav Červenka. Hospodu mají zhruba rok v pronájmu manželé Bernaťákovi. „Ještě máme v nájmu jeden podnik na náměstí, ale tam se nevaří. Ale nevím, zda bychom do toho šli, kdybychom věděli, co všechno nás čeká,“ vysvětluje Monika Bernaťáková. Vybavení obou podniků systémem EET přišlo na 25 tisíc korun. Při kupní síle místních obyvatel je to pořádná rána do rozpočtu. Meníčko tady prodávají za 85 korun, za stejnou cenu je mezi minutkami třeba dvousetgramový řízek s bramborem. Kolem 13. hodiny se podnik vyprázdní a do večera, kdy přijdou chlapi na pivo a na rum, prý bývá víceméně klid.
„Elektronická evidence tržeb sama o sobě mi nijak zvlášť nevadí. Vadí mi, že se nám stále něco nového nařizuje, napřed kontrolní hlášení DPH a teď zase tohle. Navíc nám EET nijak nepomůže s účetnictvím, třeba s účetní závěrkou,“ povzdechne si Monika Bernaťáková. Zatímco dříve se ve všech hospodách na Osoblažsku těšili na léto, kdy se s příjezdem turistů vždy pořádně rozhýbají kšefty, teď se děsí.
„V poledne přijede do Osoblahy vláček s parní lokomotivou, který v 15 hodin zase odjíždí zpět. Máme maximálně hodinu a půl na to, abychom obsloužili 100 až 130 lidí, kteří se sem nahrnou. Vydáváme jen hotovky, protože jinak bychom nestíhali. Asi najmu jen k tabletu zvlášť jednu sílu, která bude objednávat. Jinak to nebudeme zvládat,“ říká hospodská.
Malé bistro Na Růžku v obci Spomyšl končí. Dosud to byla jediná hospoda. Žije tu kolem 300 obyvatel, podle provozní do podniku zajde občas pár lidí večer. Dnes se doprodává, vyklízí. V systému EET už se nejede. Kafe a limonádu jsme přesto dostali.
Na trase osoblažské úzkokolejky leží vesnička Liptáň. Má jedinou hospodu, protože druhou její provozovatelé už před časem zavřeli. Restaurace se jmenuje U Adama a inzeruje domácí kuchyni a ubytování, otevírá ale až v 15 hodin. V nabídce je Ostravar dvanáctka za 24, Staropramen desítka za 22 korun a zmrzlinový pohár za 48 korun.
„Připraveni na EET jsme už tři týdny, pokladna jede na wi-fi, a když jsme to zkoušeli, fungovala. Ale zuříme pořád. Vybavení nás přišlo na 10 tisíc korun. Stejně to tady budeme prodávat,“ říká majitel podniku a motorkář s mohutným knírem Mirek Adamík. Hospoda vaří jen přes léto, kdy na Osoblažsko přijíždějí turisté. Přes zimu do ní chodí akorát večer chlapi na pivo, v ten lepší den má restaurace tak osm až deset hostů, někdy ale přijdou jen tři.
Adamíkovi nejsou místní, hospodu v Liptáni si pořídili, aby měli něco klidného na staré roky. Teď by se jí rádi zbavili. „Nakonec to tu určitě někdo koupí, každá nemovitost má svého kupce. Otázka je, ze jakou cenu,“ povzdechne si restauratér.
Zatímco v první kavárně, kterou dnes Babiš navštívil (Neustadt), působil poněkud nervózně a dal si pouze kávu, v dalších podnicích už byl podstatně uvolněnější.
Od půlnoci k dnešní třinácté hodině bylo na servery finanční správy odesláno 1,3 mil. účtenek. K systému EET se připojilo přes 36 tisíc podnikatelů, běží plynule, bez problémů. Doba odezvy centrálního systému je v průměru hluboko pod 1 vteřinu.
Co nám na #EET vadí? A co bychom místo toho radší prosadili? To se dozvíte v krátkém videu níže ;-). @P_Fiala @UdzenijaAlex @makupka pic.twitter.com/0xKal2LKE2
— ODS (@ODScz) 1. prosince 2016
Největším problémem prvního dne EET se pro řadu podniků stalo množství účtenek, které musely vytisknout, ale lidé si je nechtěli odnést. Motivaci může přinést až „účtenková loterie“ podle slovenského vzoru. Tu plánuje ministerstvo financí spustit během roku 2017.
Nikdo to nechce #eet #skodapapiru pic.twitter.com/F0QtzW0Uzs
— Tomas Zimak (@zimakt) 1. prosince 2016
"Od půlnoci do dnešní 15. hodiny bylo na servery finanční správy odesláno 1,7 milionu účtenek. K systému EET se připojilo 36 742 podnikatelů, běží plynule, bez problémů. Doba odezvy centrálního systému je v průměru hluboko pod jednou vteřinu," hlásí aktuální čísla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Finanční správa očekávala, že do první vlny se zapojí zhruba 40 tisíc provozovatelů restauračních a ubytovacích služeb.
Uprostřed zlínské hospůdky Zelenáčova šopa vyrostl symbolický protestní strom Živnostník. Lidé nespokojení s EET a byrokracií lepí na trám papírové účtenky. "Lidi mě s účtenkami posílali někam, tak jsem tady založil takový strom. Je to ukázka, jak je vším svázán, je to ukázka živnostenské nesvobody, která se nabaluje," vysvětluje majitel hospody Martin Juřík.
Za dva dny zkušebního provozu EET je již trám hodně oblepený, někteří hosté fixem připsali vulgárnější vzkazy. Juřík dnes na protest proti začátku EET hospodu přes den zavřel. "Sedím tady a odpočívám, po letech. Přemýšlím, co by se dalo v hospůdce vylepšit. V běžném režimu to není možné, večer odejdete z výčepu a v kanceláři se vám vrší papíry, v tom je člověk naprosto pohlcen," uvedl Juřík.
EET dnes zkomplikovala odbavení zákazníků také u některých čerpacích stanic, jejichž součástí je občerstvení s posezením. "Systém zatím funguje, ale jedna transakce zdrží obsluhu a zákazníka zhruba o šest sekund. Při průměrném počtu 850 zákazníků za jednu směnu ztratíme čekáním na účtenku zhruba 1,5 hodiny, " upřesnil Tomáš Pavlůsek, který provozuje několik čerpacích stanic Shell v Olomouckém kraji.
.@fendrych_m : #EET? Práskni si svého hostinského. Babiš nabízí možnost nabonzovat "nevydání účtenky" https://t.co/CtwR2Ooz4Z pic.twitter.com/oCaZ7pkubw
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) 1. prosince 2016
Zákazníky v restauraci U Anči v Olomouci dnes kvůli EET obsluhoval v poledne jeden číšník navíc. Provozovatel restaurace Dalibor Ondráček řekl, že zapojení do systému EET bylo bez větších problémů, avšak na vytištění účtenky se čeká zhruba tři až čtyři sekundy, což ve špičce znamená citelnou prodlevu. "Musel jsem proto posílit obsluhu," uvedl.
Také podle majitele restaurace Bounty Rock Café v Olomouci Dušana Neumanna systém EET výrazně prodlužuje placení zákazníků. "Přes poledne to obrovským způsobem zdržuje," řekl. Uvažuje o tom, že na obsluhu hostů najme brigádníka.
"Vydání jedné účtenky trvá až deset sekund. Zatím to jde, ale až k nám na koncert přijde 150 lidí, tak si tu prodlevu spočítejte," řekl číšník v olomoucké hospodě U Musea, ve které krátce před obědem sedělo jen několik lidí, takže prodleva v účtování nezpůsobila problémy.
Finanční správa zahájí kontroly ohledně dodržování EET až po několik dnech provozu systému. Nejdříve musí totiž zanalyzovat příchozí data a následně se zaměřit na vytipované provozovny. Hlavním nástrojem přitom budou kontrolní nákupy v terénu. Vyplývá to z vyjádření mluvčí finanční správy Petry Petlachové. Finanční správa minulý týden oznámila, že v prvních týdnech fungování EET nebude postihovat drobná nebo formální porušení zákona.
"Již dnes jsou zasílaná data analyzována a probíhá vytipovávání provozoven, které své hotovostní tržby vůbec neevidují. V řádu dnů budou vytipovány provozovny, které vykazují znaky krácení tržeb. Intenzivní terénní kontrolní činnost bude zahájena právě na základě analýz těchto dat, jejich párování s našimi systémy a na základě analýzy došlých oznámení," uvedla Petlachová.
Přestože finanční správa nebude v prvních týdnech postihovat drobná nebo formální porušení zákona, jeho zásadní nerespektování nebo ignorování tolerovat nebude. Pokud například obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb, hrozí mu sankce až ve výši 500 tisíc korun nebo uzavření provozovny.
"Všechno je v pořádku. Občas sice systém má výpadky, ale načte se to pak třeba druhý den ráno. Nějaký čas jsme to už před startem zkoušeli," říká vrchní Jan Klapal z nádražní restaurace v Kralupech nad Vltavou. "Mám zkušenosti z Prahy, takže pro mě není žádný problém to obsluhovat, nijak mě to neomezuje. Dřív jsme měli normální dotykovou obrazovku napojenou na pokladnu. Toto je stejné. Pokud hostinský není úplný blbec, tak to není žádná zátěž navíc," dodává.
Hosté podle něj ani nijak neřvou, že něco trvá. "Možná, kdybych to měl účtovat po jednom pivu, tak by se to protahovalo. Normálně se to píše na lístečky a pak se vyjede celý účet při zaplacení. Však se na to podívejte, ti lidi tady to pivo nepijí, oni ho polykají a pak se zaplatí najednou. Účtenky nechtějí, tak je vyjedeme a pak je vyhodíme," říká vrchní z nádražní restaurace.
Provozní ředitel dodavatele gastronomických pokladen Storyous Petr Filipec upozornil na to, že se množí problémy s nefunkčními zařízeními. Během odpoledne firmu zkontaktovaly desítky podniků, které chtěly nahradit nefunkční pokladnu koupenou u jiného dodavatele. Naopak největší dodavatel EET pokladen O2 podle mediálního zástupce projektu Jiřího Grunda žádný zvýšený zájem o výměnu zařízení neeviduje, spíše naráží na to, že uživatelé neumí pokladnu nebo systém EET ovládat.
Rozesláním smutečních parte oznámila po 25 letech konec "z důvodu arogance státní moci" restaurace Šedlbauer v šumavském Čachrově na hlavní silnici z Plzně do Železné Rudy, která poslední půlrok otvírala většinou jen přes oběd. Nájemce opustil obecní hospodu v polovině listopadu, obec jedná s jiným provozovatelem.
Majitel pivnice v Dobřanech na Plzeňsku Josef Hájek odhaduje, že skončí 25 až 30 procent v zemi, hlavně na vesnicích. "Nebudou na to mít," soudí. Jmenoval například provozovnu u náměstí v Dobřanech a v nedalekých Řenčích, mluví se i o Měčíně. Letos podle něj restaurace postihly tři likvidační věci – EET, zákaz kouření a rušení automatů dotujících cenu piva.
Restaurace a hospody v Plzni zatím hromadně nezdražovaly. Velké a tradiční provozovny se chystaly už dřív a zvedaly ceny postupně od září. Většina zákazníků chce účtenky za jídlo a pití, ptají se, kdy se budou losovat a co se dá vyhrát. Jiná situace je na malých vesnicích v Plzeňském kraji, kde zřejmě skončí desítky hospod.
I kdyby #EET stála 50 000 ročně, tak je to ca 140 Kč denně. Někteří zdražují o 20 %. To měli tržby jen 700 za den? A to nepočítám pokles DPH
— Janis Aliapulios (@janis_ali) 1. prosince 2016
Pizzeria Trincea v Úvalech u Prahy se od rána potýká s nefunkčností systému. "Ve zkušebním režimu v listopadu nám EET fungovala normálně. Dnes ráno bum a systém není dostupný," řekl ČTK vedoucí restaurace. Dodal, že se celý den snaží kontaktovat IT správce, ti mu ale neberou telefony a poslali jen textovou zprávu, že jsou plně vytížení.
Restaurace Trincea kvůli EET také zdražila. "Zdražili jsme polední menu, řádově o pět až deset korun," řekl vedoucí. V nejbližší době podle něj restaurace předělá i jídelní lístky, kde dojde ke zdražení jídel až o desetikoruny. "Není to vyloženě dopad jenom EET, lístek jsme neměnili čtyři roky a řada surovin zdražila. EET nás tedy jen donutila jídelní lístky předělat, její zavedení ale vliv na ceny bude mít také," uzavřel vedoucí.
Na osoblažském náměstí se nachází malá Hospoda u Irči. V ní dnes po zavíračce ve 14 hodin seděla s hlavou v dlaních Irena Možíšková. Pokladnu jí ještě nepřivezli, ale ona nemohla svůj podnik prostě zavřít. Denně vydává menu, které je pro pravidelné, předem nahlášené hosty za zvýhodněnou cenu 61 korun. Čerstvě zdražila o korunu kvůli rostoucím nákladům. Nyní se bojí problémů. "Počkám dnes do odpoledne, snad pokladnu ještě přivezou, ať můžu zítra normálně otevřít. Snad zato nedostanu žádnou pokutu," obává se Irena Možíšková. Objednala si pokladnu za deset tisíc korun, 26. listopadu jí dopravce přivezl zařízení za 15 tisíc, na které prostě neměla. Tak ho obratem vrátila. Teď netrpělivě vyhlíží novou dodávku.
Není jediná. Na pokladnu odevzdaně čeká i Gerhard Maisner z Bohušova. Dnes se minul s dodávkovou službou, která už zaplacenou pokladnu zase odvezla. V hospodě U Gerina se proto dnes maluje.
Baví mne ten zoufalý optimismus @ODS_CZ, že někdy budou mít možnost zrušit #EET.
— Ondřej Surý (@oerdnj) 1. prosince 2016
Majitel malé restaurace Daniels v Jindřichově Daniel Iljaševič je příznivcem elektronické evidence tržeb. Sám pokladny prodává a podle něj budou pro hospodské zjednodušením práce. "Je jasné, že kdo EET řešil na poslední chvíli, tak teď řeší problémy," myslí si.
V jeho podniku obsluhuje Beáta Rachunková, kterou systém zatím trochu trápí. "Zkoušíme ho už tři měsíce. Někdy účtenka vyjede, někdy ne. Jeden den zadáme položku, druhý den tam není," líčí mouchy. Podle majitele podniku se ale tyhle drobnosti brzy vychytají. "Věřím, že třeba pro starší personál, pokud ti lidé nepoužívali žádné moderní technologie, to může být problém. Ale kdo chce, naučí se. Navíc větší restaurace už v tomto systému pracovaly, jen se tam přidal modul. Co si budeme povídat, největší problém budou mít s EET ti, kteří jeli na černo," myslí si Daniel Iljaševič. Že by někdo musel zdražovat, nebo dokonce zavírat podnik kvůli EET, považuje za nesmysl. Podle něj EET nemůže ani zdržovat. "Účtenku musíte také napsat a pak sečíst. A pokladna je blbuvzdorná. Vypočte vám i to, kolik máte hostovi vrátit. Systém je podle mě jednoduchý, na větších pokladnách jsou dokonce ikony, na kterých je kola sprite…, stačí na ně kliknout."
Andrej Babiš v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že by si představoval snížení DPH u jídla a piva na deset procent. Podle něj je ale prosazení takové změny reálné až po volbách v příštím roce.
Sledujte dnes večer speciální živé vysílání DVTV ke spuštění elektronické evidence tržeb. Jaké dopady bude mít? Ví to vůbec ministerstvo financí? Zeptáme se přímo Andreje Babiše a dále také kritika EET Boleslava Buzka nebo podnikatelů, kteří s ní budou mít první ostré zkušenosti. Položit dotaz můžete i vy. Začínáme ve 20 hodin.
Na Twitteru někteří uživatelé hlásí, že portál EET měl výpadek, který trval více jak hodinu. Problémy to však způsobilo jen těm, kdo se chtěli nově registrovat nebo si ověřit na webu Finanční správy účtenku.
Portal #EET leží už hodinu. Nikdo si nemůže vygenerovat certifikat do (nové, založní) pokladny či zkontrolovat zaslané tržby. https://t.co/odlrUlnkJP
— Michal Blaha (@michalblaha) 1. prosince 2016
Poslední přípravy vrcholí. Ve 20:00 startuje Babišova účtenka. ŽIVĚ na DVTV. #uctenka #EET pic.twitter.com/aUuXciBiUt
— DVTV (@DVTVcz) 1. prosince 2016
Restauratéři a hoteliéři od dnešní půlnoci do 19:00 odeslali na servery Finanční správy 2,5 milionu účtenek. "Doba centrálního systému je v průměru hluboko pod jednu sekundu, dokonce méně než desetina sekundy," uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.
Podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, se rychlost zpomalila pouze mezi druhou a třetí hodinou ráno, kdy krátce překročila jednu vteřinu.
Právě začalo speciální živé vysílání DVTV, ve kterém Andrej Babiš odpovídá na dotazy týkající se elektronické evidence tržeb. Sledovat ho můžete zde.
Andrej Babiš v rozhovoru v DVTV prohlásil, že by od 1. července 2017 chtěl spustit účtenkovou loterii. "Až vysoutěžíme dodavatele na loterii, tak doufám, že od 1.7. spustíme loterii a potom budou všichni ty účtenky sbírat a soutěžit, protože pak budou moci vyhrát každý měsíc auto, například," řekl Babiš.
Pokud projde výjimka z EET pro živnostníky s paušální daní, Andrej Babiš proplatí vynaložené náklady podnikatelům, kteří na ni dosáhnou, ale pokladnu si již pořídili. Prohlásil to v živém vysílání DVTV.
Jak v nasi hospode funguje #EET - no, asi jako vsude... po obede servirka kasirovala se slovy - nebudu behat pro tu blbost, ne?
— Petra Skřivánková (@PetraSkriv) 1. prosince 2016
Andreje Babiše ve studiu DVTV nahradil kritik EET Boleslav Buzek z iniciativy Radostné Česko bez EET. "Represí snížit šedou ekonomiku nejde. EET je navíc jen chorvatský recept, který západní státy nemají. V Chorvatsku je přitom stínová ekonomika na 30 procentech HDP. V Česku je to 15 procent," řekl.
@AndrejBabis Systém funguje, dětské nemoci se vychytají a za pár týdnů to všichni budeme brát jako normální součást podnikání. Férového.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 1. prosince 2016
Děkujeme za vaši přízeň a tímto se loučíme. Na záznam ze speciálu DVTV a HN, kde vystoupil i Andrej Babiš, se můžete podívat zde. Fakta, souvislosti, rozhovory a komentáře k EET pak najdete v našem rozcestníku.
Elektronická evidence tržeb odstartovala
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist