Čína signalizuje větší otevřenost vůči Západu. Peking oznámil, že by mohl zahraničním firmám povolit, aby v Číně vstoupily na burzu a vydávaly dluhopisy, píše francouzský deník Le Figaro.

Myšlenka je zatím ve fázi příprav, sdělila čínská vláda. Oznámení je další ze série slibů liberalizace a otevření čínských finančních trhů. A ďábel se často skrývá v detailu. Peking zatím neupřesnil podmínky vstupu na burzu a vydávaní dluhopisů. Vláda pouze naznačila, že "povolení bude záviset na tom, jaká se vytvoří pravidla".

Klíčová etapa v otevírání čínských trhů byla zahájena v loňském prosinci, kdy vznikla burzovní platforma mezi burzou v Šen-čenu a hongkongskou burzou. "Světu se tak pootevírá Čína moderní, Čína start-upů a úspěšných příběhů," vysvětlil Figaru Hervé Liévore, stratég HSBC Global Asset Management. Tato nová burzovní platforma nabízí zahraničním investorům dosud nevídaný přístup k čínským akciím obchodovaným v jüanu. Podobná platforma existuje už od roku 2014 mezi Šanghají a Hongkongem.

Čínské úřady nicméně zavedly významné restrikce, aby zahraniční investory ochránily před výkyvy na burze v Šen-čenu. Vstoupit mohou pouze firmy, které disponují kapitálem vyšším než šest miliard jüanů (22,2 miliardy korun).

Peking chce tímto oznámením potvrdit svou vůli postupně otevřít trhy. Komunistický režim se přesto zdráhá otevřít se úplně, protože právě čelí masivnímu odlivu kapitálu ze země a jeho ekonomika zpomaluje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru