TOP ženy Česka 2016

Kategorie byznys

 1. Kateřina Jirásková, finanční ředitelka a předsedkyně představenstva, PPF Financial Holdings
 2. Petra Procházková, finanční ředitelka a členka představenstva, Agrofert.
 3. Michaela Chaloupková, členka představenstva, ČEZ a.s.

Kategorie veřejná sféra

 1. Blanka Říhová, imunuložka, Mikrobiologický ústav AV ČR
 2. Zlata Holušová. ředitelka festivalu Colours of Ostrava
 3. Milena Černá, ředitelka Výboru dobré vůle, Nadace Olgy Havlové

Kategorie start-up

 1. Lucie Brešová, Kiwi
 2. Vladimíra Tesková, TeskaLabs
 3. Božena Řežábová, Gamee App

První žena finanční skupiny PPF Kateřina Jirásková stála poslední čtyři roky u všeho důležitého, co skupina Petra Kellnera udělala. Třeba u prodeje podílu v České pojišťovně italské skupině Generali nebo u nákupu operátora O2. I díky tomu se stala nejvýznamnější ženou českého byznysu v anketě Hospodářských novin TOP ženy Česka. 

Soutěž letos podvanácté vyhlašuje mediální dům Economia společně s Hospodářskými novinami. "Zviditelňujeme tak nejúspěšnější ženy a inspirujeme celou společnost," říká Roman Latuske, generální ředitel mediálního domu Economia. Anketa ukazuje ženy jako schopné manažerky, matky a manželky. Zároveň se zabývá rovnými pracovními příležitostmi a působením žen na řídicích postech. 

Na druhém místě v anketě skončila finanční ředitelka a členka představenstva skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše Petra Procházková (loni byla první). A na třetím místě se v letošní anketě umístila členka představenstva energetické skupiny ČEZ Michaela Chaloupková.

Anketa zároveň sestavuje žebříček žen veřejné sféry. Porota složená z předních českých osobností letos na první místo nominovala vědkyni Blanku Říhovou. Její tým společně s vědci z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR vynalezl preparát proti rakovině, který neničí imunitní systém a do určité míry ho stimuluje. "Lékaři mají v ruce poměrně nový moderní a účinný způsob, jak pacientovi, který už vyčerpal chemoterapii, pomoci," popisuje Blanka Říhová.

Vydavatelství letos poprvé do hodnocení zapojilo i start-upy. Mezi nejúspěšnější manažerky se dostaly šéfka společnosti Kiwi Lucie Brešová, manažerka technologické firmy TeskaLabs Vladimíra Tesková a ředitelka herní sociální sítě Gamee App Božena Řežábová.

Druhý největší počet hlasů v kategorii veřejné správy získala ředitelka multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. Třetí místo v anketě získala Milena Černá, ředitelka Výboru dobré vůle, Nadace Olgy Havlové.

Magazín Top ženy Česka 2016

Úspěch, charisma a inspirace v jednom magazínu.

Čtěte o nejúspěšnějších ženách Česka.

Pro objednání magazínu přímo domů odešlete SMS ve tvaru:

ZENY JMENO PRIJMENI ULICE C.P. OBEC PSC

na číslo 902 11 nebo objednávejte on-line na ihned.cz/topzeny2016

Cena je 89 Kč vč. DPH.

Mezi nejúspěšnější ženy veřejné sféry se letos dostaly i nové tváře. Patří mezi ně například Helena Fulková - jediná Češka, které se podařilo naklonovat myš.

Anketa HN TOP ženy Česka se snaží poukázat na zajímavé ženy na řídicích postech. Jejich přítomnost na klíčových pozicích se přitom za poslední dekádu v Česku výrazně nezměnila. "Vývoj je velice pomalý a nedá se říct, že by se to nějakým výrazným způsobem zlepšilo," potvrzuje ředitelka neziskové organizace Forum 50 % Jana Smiggles Kavková. 

Například platforma Byznys pro společnost loni sestavila žebříček zastoupení žen ve vedení podniků u 250 největších českých firem podle obratu. Žen na klíčových postech je za posledních pět let stále podobně - ve všech statutárních orgánech jich je 10,4 procenta (to představuje 128 žen z celkového počtu 1227 lidí) a dozorčích radách akciových společností 14,4 procenta.

Předávání cen TOP ženy Česka 2016

TOP ženy Česka 2016. Podívejte se na video z udílení cen

TOP ŽENY ČESKA 2016: Kateřina Jirásková

TOP ženy Česka 2016. Podívejte se na video z udílení cen

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist