Společnost Leo Express, jejíž dluhopisy se obchodují na pražské burze, nebyla ani druhý rok v řadě schopná splnit svou základní povinnost vůči České národní bance (ČNB). Z toho důvodu dostala pokutu jeden milion korun.

Vlakový dopravce nezveřejnil včas auditovanou výroční zprávu za rok 2015 a ani ji v termínu nedodal regulátorovi. Stalo se tak až 22. prosince 2016. Přitom podle zákona tak musí emitent cenných papírů kotovaných na burze učinit do čtyř měsíců po konci účetního období.

Firma vydala dluhopisy po svém vstupu na železnici v roce 2012, poté ale výrazně změnila podmínky v neprospěch jejich vlastníků. Těm bylo společností dvakrát nabídnuto odkoupení dluhopisů, většina z vlastníků toho využila. Část jich ale dluhopisy stále drží, a to v hodnotě 17,5 milionu korun. Proto firma musí výroční zprávy do ČNB nadále zasílat. Splatnost dluhopisů je letos.

"LEO Express je společnost, která je snad nejvíce transparentní ze všech dopravních společnosti v ČR. Publikujeme výsledky i v průběhu roku. Bohužel se nepodařilo včas dokončit auditní práce, což bylo i způsobeno přechodem na nový IT systém. Budeme o výši pokuty ještě jednat, nesplacená část emise činí pouze 17,5 milionu korun, což je relativně malá částka," uvedlo tiskové oddělené Leo Express.

Leo Express o tom, že nestihne auditovanou výroční zprávu včas dodat, informoval ČNB už na konci dubna. Na svých internetových stránkách místo toho vydala jen zprávu bez auditovaných finančních výsledků.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se