Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského kongresu přišlo po dlouhotrvajícím sporu s kanadsko-australskou firmou OceanaGold kvůli ekologicky spornému projektu na těžbu zlata, uvedl ekonomický list Financial Times. Salvador je nejmenší zemí Střední Ameriky.

"Je to historický den pro Salvador. Je to historický den pro celý svět," řekla novinářům po hlasování v kongresu ministryně životního prostředí Lina Pohlová. Rozhodnutí zcela jistě přiláká pozornost aktivistů v dalších zemích regionu, kde protesty kvůli těžařským projektům občas způsobí i ztráty na životech.

Zákaz sjednotil úředníky, lobbisty, akademiky a silnou katolickou církev. Přišel poté, co rozhodčí tribunál Světové banky loni v říjnu zamítl žalobu, kterou podala společnost Pac Rim Cayman. Ta je divizí OceanaGold a žalobu podala kvůli projektu na těžbu zlata na severu země. Firma po Salvadoru požadovala odškodné 250 milionů dolarů (6,3 miliardy korun). Soud rozhodl ve prospěch Salvadoru a nařídil firmě zaplatil soudní poplatky osm milionů dolarů.

Sedm let trvající spor způsobilo rozhodnutí neudělit povolení k těžbě zlata v projektu El Dorado na severu země. Společnost OceanaGold, která firmu Pac Rim převzala v roce 2013, minulý měsíc vykázala rekordní zisk. Salvador se naopak potýká s nedostatkem financí, snaží se získat pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a jeho dluh by měl na konci letošního roku přesáhnout 60 procent hrubého domácího produktu (HDP).

Salvadorské ministerstvo životního prostředí investici odmítlo, protože by měla vážné dopady na zdraví a životní prostředí. Aktivisté se obávají, že projekt El Dorado by mohl znečistit vodu.

Některé země částečné zakazují těžbu, pokud jde o používání určitých chemikálií, technik nebo povrchových dolů. Salvadorský zákon však zakazuje jakoukoliv těžbu kovů, tedy jak pod zemí, tak i povrchovou. Zákaz zahrnuje také průzkum, těžbu nebo zpracování rud technikami, které často zahrnují kyanid nebo rtuť. Těžba nekovových látek, jako jsou soli, kámen či písek, je povolena.