Po letech, kdy přicházely o podíl na trhu ve prospěch nízkonákladových leteckých společností, se přední evropské aerolinky v prvním čtvrtletí roku na burze zotavily. Akcie Air France-KLM Group za sebou mají dokonce nejlepší čtvrtletí za poslední tři roky. Naopak akcie nízkonákladových leteckých přepravců spíš stagnovaly, ukazují data.

Akcie německé Lufthansy a nadnárodní britsko-španělské holdingové společnosti International Consolidated Airlines Group (IAG) za čtvrtletí zpevnily o více než 19 procent, akcie francouzsko-nizozemské společnosti Air France-KLM si připsaly dokonce 37 procent. Naproti tomu akcie nízkonákladového dopravce EasyJet Plc získaly jen 2,5 procenta, zatímco akcie Ryanair Holdings stagnovaly.

Vývoj za první čtvrtletí kontrastuje s dlouhodobým trendem. Roční návratnost u akcií společnosti Ryanair činila v posledních pěti letech 29 procent, zatímco u Lufthansy to bylo devět procent.

Zatímco Air France-KLM, IAG a Lufthansa očekávají růst příjmů díky poptávce po dálkových letech, zisky nízkonákladových společností poznamenává konkurenční boj v segmentu evropských letů. Ryanair a EasyJet už přistoupily ke snížení cen letenek.

Analytik Oliver Sleath z makléřské společnosti Barclays očekává, že zisk před úroky a zdaněním (EBIT) se v případě společnosti Air France-KLM letos zvýší o 70 procent, u Lufthansy růst odhaduje na 30 procent, informovala agentura Bloomberg.

Podle jiných expertů byl však dosavadní růst cen akcií evropských aerolinek přehnaný. Například Bank of America Merrill Lynch už v případě akcií IAG a Air France-KLM očekává, že si povedou hůř než zbytek trhu, zatímco dosud je doporučovala kupovat. Analytici uvedli, že obě firmy čelí rizikům v segmentu letů na krátké a dlouhé vzdálenosti.

Akciím tradičních leteckých dopravců se podle analytiků možná dařilo i proto, že jejich koupě byla výhodná podle jednoho z ukazatelů při ohodnocování akcií. Akcie Air France-KLM se obchodují na úrovni zhruba pětinásobku očekávaného zisku na akcii, IAG pak na sedminásobku, zatímco u akcií Ryanair a EasyJet to je zhruba dvanáctinásobek.