Česká národní banka (ČNB) ukončila devizové intervence, kterými tři a půl roku uměle oslabovala korunu. Hodnotu české měny teď bude opět určovat trh, na kterém je podle analytiků asi 65 miliard dolarů (1 630 miliard korun) spekulativního kapitálu.  

Vedení ČNB na svém pravidelném čtvrtečním zasedání odhlasovalo nejdůležitější rozhodnutí letošního roku, které se dotkne hospodaření tisíců firem i běžných občanů. Koruna v první hodině po oznámení konce intervencí mírně oslabila, ale v odpoledních hodinách posílila na 26,64 za euro. Zpráva také způsobila nárůst výnosů českých státních dluhopisů. Zatímco před oznámením byl výnos u dvouletých papírů -0,35 procenta, odpoledne se pohyboval kolem -0,16 procenta, nejvýše od srpna.

Podle centrální banky důvody pro udržování české měny poblíž hranice 27 korun za euro už pominuly: už nehrozí pokles spotřebitelských cen, a míra inflace se dokonce dostala na úroveň, kterou centrální bankéři považují za optimální. Pokles cen, takzvaná deflace, byl hlavní příčinou zavedení mimořádného měnového opatření v listopadu 2013.

ČNB ukončila intervence
 
Vše o tématu najdete zde:
Koruna může každým dnem opět získat svobodu a zbavit se pout ČNB.
 

Konec intervenční operace přirovnal guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci k "pacientovi, který se probudí z narkózy". "Necítí se dobře, ale to neznamená, že se operace nepovedla. Zatím pacient vypadá velmi dobře," řekl Rusnok.

Rusnok také řekl, že v případě výkyvů kurzu jsou centrální bankéři připraveni na trh opět vstoupit a výkyvy mírnit. Zatím ale ČNB nebude na pohyby reagovat. "Rozkolísanost koruny budeme tolerovat, jde o to, aby si koruna našla nějakou ustálenou pozici, aby koruna odrážela fundamenty české ekonomiky," řekl Rusnok.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel soudí, že ČNB zatím nechá tržním silám volný průběh. ."Vzhledem k nejistotě ohledně dalšího vývoje na devizovém trhu ČNB zaujme vyčkávací taktiku. Počká si, kde se kurz ustálí, a podle toho bude dále upravovat měnovou politiku," řekl Zeisel.

Podle analytiků nastává období několikadenního horečného obchodování, které může přinést prudké změny kurzu směrem k posílení i oslabení.

"Očekáváme, že nás čeká období větší volatility. Do týdne nebo do měsíce se to asi neuklidní," řekl Milan Fischer, vedoucí mezibankovních obchodů v pražské Raiffeisenbank. "Fundamentálně by koruna měla z dlouhodobého hlediska posilovat, ale pozice investorů na trhu mohou být v daném okamžiku různé," dodává Fischer.

Režim intervencí, slovy centrálních bankéřů takzvaný "kurzový závazek," trval už čtvrtým rokem. ČNB bránila koruně před posílením intervencemi na devizovém trhu − skupovala eura od investorů a tiskla koruny, čímž nedovolovala koruně posílit pod hranici 27 za euro.

Páteční speciál

Více o konci intervencí si přečtete v pátečním vydání Hospodářských novin a na webu ihned.cz.

 

Banka původně avizovala polovinu roku jako pravděpodobný termín konce kurzového režimu. Rychlejšímu ukončení nejspíš nahrálo také současné složení bankovní rady.

V sedmičlenném nejvyšším orgánu ČNB jsou už jen dva lidé, kteří stáli u zrodu tohoto opatření − viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík. Zbylých pět členů, včetně guvernéra Rusnoka, jmenoval prezident Miloš Zeman až v době, kdy už banka opatření používala.

Argumentem pro brzké uvolnění koruny mohlo podle analytiků také být to, že centrální banka s každým dalším dnem intervenčního režimu čelila tlaku spekulantů. Ti si vsadili na posilování tuzemské měny a nakupovali ji.

Výsledkem bylo, že banka nakupovala mi­liardy eur a navyšovala tak své devizové rezervy, které se za tu dobu více než ztrojnásobily. Jen za první tři měsíce roku skoupila banka při intervencích 900 miliard korun, tedy více než v předchozích dvou letech dohromady.

Otázkou, která teď bude zaměstnávat analytiky i firmy, je, co se bude s kurzem české měny dít v následujících dnech a týdnech a jaký bude mít případně posílení vliv na exportéry. Silnější měna totiž oslabuje jejich příjmy v korunách. Pravděpodobně tak časem skončí podpůrný faktor, který exportním firmám v uplynulých letech zlepšoval hospodaření.

"Pro nás by byla přínosem dlouhodobá stabilita kurzu české koruny k euru. Proto také dlouhodobě prosazujeme přijetí eura," řekl Zdeněk Štěpánek, mluvčí Škody Auto.

Slabá měna podle centrální banky přispěla k rekordní zaměstnanosti v Česku a k jednomu z nejvyšších růstů HDP v Evropské unii.

Podle Daniela Buryše, finančního ředitele středoevropského výrobce nápojů Kofola, byly intervence "hodně drahý špás" - sice pomohly ekonomice, ale vysoký objem devizových rezerv způsobí centrální bance ztrátu v budoucnosti. "Doufám, že se k intervencím už nevrátíme," řekl Buryš. Podle něj výkyvy kurzu Kofolu nepoškodí, protože je firma přirozeně zajištěna svými příjmy v různých měnách.

S koncem intervencí také nastoupí debata o tom, kdy ČNB přistoupí i k zvýšení své klíčové úrokové sazby, která je od listopadu 2012 prakticky na nulové hodnotě. Průzkum HN mezi 14 analytiky minulý měsíc ukázal, že sedm analytiků očekává zvýšení v první polovině příštího roku. Pět jich očekává tento krok až v druhé polovině. Dva ho dokonce předvídají ve čtvrtém čtvrtletí letos.

Více o konci intervencí si přečtete v pátečním vydání Hospodářských novin a na webu ihned.cz.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:38
Kurz koruny po ukončení intervencí

GRAF konec intervenci

12:45
ČNB zaujme vyčkávací taktiku

"Vzhledem k nejistotě ohledně dalšího vývoje na devizovém trhu ČNB zaujme vyčkávací taktiku. Počká si, kde se kurz ustálí, a podle toho bude dále upravovat měnovou politiku," odhaduje ekonom KB Viktor Zeisel.

12:46
Výše intervencí (miliardy)

Údaje za únor a březen jsou odhady.

12:47
Kurz krátce po oznámení oslabil

Kurz koruny krátce po oznámení ukončení intervencí posílil na úroveň 26,76 za euro, krátce poté se vrátil nad úroveň závazku na 27,10. Nyní se pohybuje na 26,93 koruny za euro.

12:48
Tisková konference se čeká ve 14:15

Tisková konference guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka k ukončení intervencí je naplánována na 14:15.

12:54
Frolík: Na začátku jsme se k intervencím stavěli negativně, činnost ČNB byla historicky nepředvídatelná, říká šéf Linetu

Podívejte se na rozhovor se šéfem Linetu Zbyňkem Frolíkem ze speciálu HN o intervencích:

externí video: Investiční den: Zbyněk Frolík, druhá část
Investiční den: Zbyněk Frolík, druhá část

 

12:56
"V nejbližších dnech očekáváme zvýšenou rozkolísanost koruny"

"První reakcí na ukončení intervencí bylo posílení koruny směrem k 26,80 koruny za euro, rychlý návrat do blízkosti 27,00 za euro a rozšíření rozdílu mezi kurzem na nákup a prodej. V nejbližších dnech očekáváme zvýšenou rozkolísanost koruny. Kurz si bude nyní hledat novou rovnováhu," píše investiční stratég Raiffeisenbank Michal Brožka.

12:56
Morgan Stanley: Objem obchodů na českém trhu s devizami výrazně přesáhl odhady

Podle investiční banky Morgan Stanley dosahuje objem obchodů na českém trhu s devizami v průměru 13 miliard eur denně, což je výrazně nad odhadovaným množstvím spekulativních investic do koruny okolo 21 miliard eur. Koruna sice může nyní posilovat, ale případný převis poptávky po eurech ze strany zahraničních investorů může korunu opět oslabit a posunou její kurz nad 27 za euro.

12:59
Komentář: "Obhajovat výhody samostatné měny dnes vyžaduje docela velkou názorovou flexibilitu."

Obhajovat výhody samostatné měny dnes vyžaduje docela velkou názorovou flexibilitu. I od těch, kdo měnovou politiku provádějí. Když se vrátíme v čase o pouhých pět let a přečteme si argumenty, kterými vedení ČNB vysvětlovalo, proč je koruna lepší než euro, zní to jako z jiného světa, píše ve svém dřívějším komentáři Luděk Vainert.

13:00
Oblečení může zlevnit až kolem Vánoc

Díky zrušení intervencí by mohlo zlevnit oblečení, obuv a módní doplňky. "Oděvy a módní doplňky jsou ve většině případů importovaným zbožím, silnější koruna by je mohla zlevnit," říká Jan Procházka, ředitel outletového centra Freeport Fashion v Hatích na Znojemsku. Podle něj ale bude móda levnější až s uvedením nových kolekcí. "Nejdříve patrně až na konci roku, v období kolem Vánoc," říká Procházka.

13:01
České státní dluhopisy rostou

Výnosy zejména krátkodobých českých státních dluhopisů reagují na ukončení intervencí růstem. V případě dvouletého bondu se výnos zvýšil o 0,2 procentního bodu na -0,08 procenta. Rostou i výnosy tříletých a čtyřletých dluhopisů.

13:01
Pavel Sobíšek: Načasování intervencí není překvapením

Načasování ukončení intervencí není úplně překvapením. Myslím si, že termín byl zvolen vhodně, vzhledem k tomu, jak se v posledních dnech chovala koruna vůči euru. Následujících několik dní bude kurz koruny hodně kolísat, poté čekám, že se ustálí pod hodnotou 27 korun za euro, ale ne výrazně. Během měsíce bude rozkolísanost nižší, ale pořád ještě nebudeme moci vývoj kurzu jasně předvídat," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

13:03
Koruna posílila o 0,5 procenta

Půl hodiny po ukončení intervencí ČNB se kurz české měny pohybuje na úrovni 26,861 koruny za euro. Koruna tedy posílila zhruba o 0,5 procenta.

13:06
Marek Dřímal: Konec kurzového závazku způsobil nárůst výnosů českých dluhopisů

"Výnosy krátkodobých českých dluhopisů masivně rostou. Zatímco dnes dopoledne byl výnos dvouletých dluhopisů ještě -0,35 procenta, po ukončení kurzového závazku vystřelil nahoru a v současné době se pohybuje kolem -0,16 procenta, nejvyšší úrovně od loňského srpna. Předpokládáme, že výnosy ještě půjdou nahoru. Odstranění kurzového závazku totiž velmi pravděpodobně znamená propad poptávky po českých dluhopisech od spekulantů i investorů, kteří využívali nerovnováh na českém finančním trhu kvůli intervencím," říká ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

13:08
Radomír Jáč: Po rozkolísaném období koruna posílí

"Očekávám, že po období volatility koruna nakonec nabere směr k posílení vůči euru a že se koncem letošního roku bude nacházet v oblasti 26 korun za euro. K posílení se koruna vydá buď spontánně, tedy za podpory fundamentu české ekonomiky, anebo za podpory vyšších úroků ČNB, pokud by se spontánní posílení nedostavilo. ČNB ale nebude s reakcí spěchat, možnost zvýšení úrokových sazeb by se mohla stát relevantním tématem spíše až v závěrečných měsících letošního roku," říká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

13:10
Dluhopisy v grafu
13:18
Svaz průmyslu: Konec intervencí by firmy neměl překvapit
13:19
Ivo Prokop: Na trhu je klid

Podle Ivo Prokopa z Raiffeisenbank je na trhu klid, odhaduje, že ČNB do pohybu koruny nezasáhla a zatím vyčkává, jak se zachovají investoři a obchodníci. „My si myslíme, že ČNB do pohybu koruny nezasahuje, rozhodně to nedělala přes nás,“ říká Prokop. „Nicméně nelze vyloučit, že ČNB zasáhla na úrovni 26,900 Kč za euro,“ dodává.

13:23
Pokud máte rádi čárkové grafy a blikající čísla...
13:28
Graf: Koruna prochází výkyvy, ale posiluje

Graf zachycuje vývoj koruny v prvních téměř hodině po ukončení intervencí. Česká měna prochází výkyvy, ale oproti hladině kurzového závazku 27 korun za euro posiluje.

GRAF KORUNA II

13:30
Jak intervence ovlivnily trh nemovitostí

"Nemyslím si, že by ukončení intervencí mělo významnější vliv na náš byznys a obecně trh nemovitostí v Česku. V případě komerčních budov se většinou za nájmy platí v eurech a na bytovou výstavbu bude mít tato změna minimální dopad. Pokud koruna posílí, mohlo by to však do určité míry zvýšit zájem českých investorů o nemovitosti," říká Petr Palička, ředitel realitní divize skupiny Penta.

13:33
Bělobrádek: Konec intervencí znamená nutnost víc investovat do inovací

"Ukončení intervencí znamená, že české firmy budou muset víc investovat do inovací a nespoléhat na devalvovanou korunu," řekl vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek pro Českou televizi.

13:37
Koruna posiluje

Koruna pokračuje po ukončení intervencí v posilování. Nyní kurz dosáhl úrovně 26,71 za euro.

13:37
Eva Zamrazilová: ČNB vyčkala na data ČSÚ

"Kurzový závazek byl již dlouho 'přenošený'. Nicméně ČNB zřejmě ještě chtěla vyloučit, že by inflace v březnu mohla překvapit směrem dolů. Načasování exitu odpovídá tomu, že z týdenních šetření cen , které vydává ČSÚ, lze již s dostatečnou přesností spočítat, jaká bude výše březnové inflace," říká Eva Zamrazilová z České bankovní asociace.

13:42
Pleas exit čekala a připravila se na něj

"Intervence ČNB nám přinesly stabilní kurz a ekonomický vývoj byl dobře plánovatelný. Využili jsme to k vnitřnímu firemnímu posílení a stabilizaci firmy. Současné uvolnění koruny jsme očekávali a jsme na to připravení, pokud bude vývoj kurzu v rozumné míře," říká Petr Nobst ze společnosti Pleas, která je jedna z největších textilních firem ve střední Evropě, exportuje 93 procent své produkce na evropské trhy.

13:44
Kurz koruny je na 26,67 Kč za euro

Posilování koruny v posledních minutách zrychluje. Nyní je kurz už na úrovni 26,67 koruny za euro.

13:47
Ministr Havlíček: Není to velké překvapení

"Tento krok ČNB se dal očekávat, nemyslím si, že by to bylo nějaké velké překvapeni. Domnívám se, že většina exportérů se na tuto novou situaci již předem připravovala a je zajištěna proti možným kurzovým výkyvům. Na hodnocení reálnych dopadu je příliš brzy, budeme vývoj bedlivě sledovat a ve spolupráci s podnikatelskými svazy vyhodnocovat," říká ministr průmyslu Jiří Havlíček.

13:50
Student Agency: Dnešní konec intervencí ČNB bude mít vliv i na ceny zájezdů

"Posílení koruny se okamžitě projeví na cenách zájezdů od rakouských a německých CK, které STUDENT AGENCY nabízí. Ceny jsou totiž přepočítávány ihned v rezervačních systémech. Cen letenek z Prahy se konec intervencí ČNB pravděpodobně nedotkne, z jiných evropských letišť by mohly být levnější. Ceny zájezdů v souvislosti s intervencemi rostly max. o 10 %," stojí v tiskové zprávě Student Agency.

13:53
Jan Vejmělek: Na trhu je klid

Že je na trhu klid potvrzuje také hlavním ekonomem Komerční banky Jan Vejmělek, podle něj obchodníci vyčkávají na tiskovou konferenci ČNB, která začíná ve 14.15. "Všichni čekají na vysvětlení, proč ČNB ukončila intervence právě teď a jaká je podle ní předpověď budoucího vývoje kurzu a úrokových sazeb," myslí si Vejmělek. Zároveň dodává, že ČNB pohyb koruny pravděpodobně neovlivňuje. "Vzhledem k tomu, že se kurz aktuálně pohybuje kolem 26,78 korun za euro, zdá se mi nepravděpodobné, že by ČNB zasahovala," říká.

13:54
Koruna posílila o jedno a čtvrt procenta

vainert

13:57
Martin Lobotka: Koruna se zas vrátí nad 27 korun

"ČNB ukončila intervence. Žádné překvapení se nekoná, z pohledu ČNB, která si na minulém zasedání koncem března rozvázala ruce, dává rozhodnutí smysl. Zbavit se režimu, za který většina Bankovní rady v listopadu 2013 nehlasovala, se bankovní rada chtěla, a kromě chutě měla bankovní rada teď i otevřené okénko příležitosti díky růstu cen potravin, paliv, a díky růstu cen v restauracích díky EET. Toto okénko, jak ilustruje první pokles inflace za 6 měsíců v březnu v Eurozóně či stále slabé / neexistující poptávkové tlaky v eurozóně, nemuselo být otevřené dlouho. Proto ČNB ani nečekala na březnová inflační data, jež budou vydána příští týden. V reálné ekonomice neočekávám žádné bezprostřední reakce, překvapený po intenzivní mediální komunikaci v posledních 4 měsících nemohl být snad nikdo. Na finančním trhu na chvíli posílí koruna, poté se však vrátí na(d) 27 korun, vzrostou výnosy dluhopisů a zlevní cena měnového zajištění," Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management.

14:01
Ztráta ČNB způsobená zhodnocením koruny překročila 40 miliard
14:02
Často kladené dotazy o ukončení intervencí
14:03
Škoda Auto: Prosazujeme přistoupení k euru

"Silnější česká koruna bude mít negativní vliv na konkurenceschopnost domácích exportérů.
Škoda Auto je globální firma, a proto pro naše finanční řízení a plánování jsou primárně směrodatné ukazatele v euru, nikoliv v české koruně. Z tohoto pohledu by pro nás byla přínosem dlouhodobá stabilita kurzu české koruny k euru. Proto také dlouhodobě prosazujeme přistoupení k euru," říká Zdeněk Štěpánek, mluvčí Škody Auto.

14:04
Exit nebude mít vliv na nakupování nemovitostí cizinci

"V případě posílení koruny nepředpokládám, že by zahraniční investoři nakupovali méně komerčních nemovitostí, než v poslední době, kdy byla dynamika vysoká. V posledních měsících bylo uvolněno obrovské množství korun na podporu nákupu nemovitostí a akcií. Jedná se o podobné období 'boomu', jež v posledních několika desetiletích cyklicky proběhlo ve východní Asii. Jediným způsobem, jak tento 'boom' zastavit či úplně potlačit je zavedení mnohem vyšších úrokových sazeb, což by mohlo nastat v případě vysoké inflace a výrazného oslabení koruny," říká Mark Robinson, specialista výzkumu realitně poradenské společnosti Colliers International pro region střední a východní Evropy.

14:16
Přímý přenos tiskové konference ČNB
14:17
Rusnok: ČNB bude nadále zasahovat, bude-li to třeba

"Je možné, že banka bude nadměrné kurzové výkyvy svými nástroji zmírňovat," řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci.

14:21
Kolísání budeme tolerovat

"Rozkolísanost koruny budeme tolerovat, jde o to, aby si koruna našla nějakou ustálenou pozici, aby koruna odrážela fundamenty české ekonomiky," řekl Rusnok.

14:23
Růst 2-3 procentní body HDP byl zásluhou kurzového závazku

"Kurzový závazek splnil úlohu a očekávání. Česká ekonomika je ve vzácné situaci téměř úplné makroekonomické rovnováhy. Nesledujeme nějaké zásadnější problémy, které by ohrožovaly český ekonomický vývoj v nejbližším období. A to je situace, která je nová, která tady před třemi lety někdy na konci roku 2013/2014 rozhodně nebyla. Dnes máme o desítky tisíc víc pracovních míst, máme řádově o deset procent, řekněme, větší HDP, než jsme měli, a dovolím si tvrdit, že minimálně 2-3 procentní body byly zásluhou kurzového závazku. Vláda mohla dát mnohem více peněz na důchody, zdravotnictví, školství a celou řadu dalších potřebných veřejných služeb. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, a máme dokonce historicky nejvyšší zaměstnanost a začínáme se řadit k těm nejlepším ekonomikám Evropy," řekl guvernér ČNB.

14:31
Rusnok: Při oslabení koruny zasáhneme, ale je to nepravděpodobné

"Na oslabení koruny nad jistý rámec bychom reagovali, ale to je velmi spekulativní a málo pravděpodobné," řekl guvernér ČNB.

14:33
Dnešní kurz koruny

kc

14:33
Zasedání bankovní rady se účastnilo 6 ze 7 členů

Dnešního zasedání bankovní rady ČNB, na kterém došlo k ukončení intervencí, se podle guvernéra Rusnoka účastnilo šest ze sedmi členů bankovní rady. Chyběl Oldřich Dědek, který byl omluven kvůli dopředu naplánovaným povinnostem.

14:34
"Jsme klidní, pacient vypadá dobře," řekl Rusnok

"Jsme klidní, je to, jako když se pacient probudí z narkózy. Necítí se dobře, ale to neznamená, že se operace nepovedla. A zatím pacient vypadá velmi dobře," řekl Rusnok na tiskové konferenci.

14:38
Tisková konference skončila

Guvernér ČNB domluvil, tisková konference skončila.

14:40
Rusnok: Je brzy vidět pravděpodobnost zvýšení sazeb

"Je brzy na to, abychom viděli zvýšenou pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v květnu, ale vyloučit to nemohu," řekl guvernér centrální banky Jiří Rusnok.

14:42
Česká firma: Kdyby ČNB držela kurz déle, byli bychom překvapeni

Petr Domin, viceprezident papírenské společnosti Huhtamaki, která působí a vyrábí i v Česku: "Termín v první polovině dubna jsme očekávali. Kdyby ČNB držela kurz déle, byli bychom překvapeni. Krátkodobě u nás žádná zvláštní příprava neprobíhala. Dlouhodobě zajišťujeme rychlé výkyvy kurzu pomocí hedgingu. A zároveň snahou platit nákupy vstupních surovin v eurech a mít pokud možno neutrální dopad kurzu české koruny vůči euru do našich výsledků. S očekávaným posilováním koruny máme připraveno několik scénářů včetně reakcí na něj."

14:44
Další firma si myslí, že ji konec intervencí neovlivní

"Neočekávám, že by ukončení intervencí mělo významný vliv na realitní byznys. Změnu nepocítí dlouhodobí investoři do nemovitostí, velké zahraniční fondy ani individuální kupci bytů," říká Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group.

 

14:49
Datart vyčkává

Konec intervencí by měl přinést i zlevnění elektroniky. Iva Pavlousková, mluvčí Datartu, ale říká, že prodejce zatím vyčkává. "Jak moc a jak rychle se promítne konec intervencí do koncových cen elektroniky, závisí na výrobcích a dodavatelích, my jako maloobchod se přizpůsobíme," říká Pavlousková.

14:57
Finanční ředitel Kofoly: Intervence byly hodně drahý špás

"Konečně. Intervence se ukázaly jako hodně drahý špás. Částečně ekonomice pomohly, ale daňoví poplatníci je budou splácet roky. Nakoupené pozice ČNB v EUR nejsou imaginární, ale skutečná ztráta. Bohužel. Doufám, že se k intervencím už nevrátíme. Kofola je vůči výkyvu neutrální, užíváme si přirozeného hedgingu," uvedl Daniel Buryš, finanční ředitel Kofoly.

15:04
Kalousek: Žádný důvod k prodlužování intervencí tu nebyl

"Není to žádné překvapení, dalo se to čekat nejpozději příští čtvrtek. Žádný důvod k dalšímu prodlužování intervencí tu nebyl. Teď lze očekávat nějakou dobu výkyvů, spekulanti podle všeho nakoupili velký objem korun, se kterými teď budou na trhu pracovat. Po nějaké době se ale kurz koruny ustálí a měla by vůči euru posílit. O kolik, je ale teď těžké odhadnout," uvedl předseda TOP 09 a bývalý ministr financí v Topolánkově vládě Miroslav Kalousek.

15:07
Skopeček z ODS byl od začátku proti intervencím

"Já jsem od začátku byl proti intervencím. Nemyslím si, že ČNB nemá s cenou koruny manipulovat mimo výjimečně vážné případy. České ekonomice by neublížila ani krátkodobá deflace. Podle mého názoru v následujících hodinách a dnech bude kurz koruny fluktuovat tak, jak spekulanti budou korunu nakupovat a prodávat. Dlouhodobě to ale povede k posílení koruny," uvedl expert pro ekonomiku a finance ODS Jan Skopeček.

15:11
Bělobrádek: Bylo jen otázkou času, kdy k tomu dojde

"ČNB je nezávislá a její rozhodnutí jsou zcela v její kompetenci. Nicméně bylo jen otázkou času, kdy k ukončení intervencí dojde," řekl předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

15:15
Dolejš: Ukončit intervence bude těžší

"Konec intervencí potvrzuje, že snazší bylo je zahájit než ukončit. Teď nastává komplikovanější období ve smyslu, že celá řada investorů má nakoupeno větší množství korun. Takže následující období bude muset být nějakým způsobem moderované a bude poznamenané nestabilitou koruny. Pokud ekonomika bude šlapat, tak bychom se v delším časovém horizontu měli vracet do hodnot silnější koruny, ale bude to chvíli trvat," sdělil Jiří Dolejš (KSČM).

15:20
Podnikatelé by měli být připraveni

Podle svazu průmyslu a dopravy by exit koruny neměl české firmy zaskočit. ČNB na něho dlouhodobě upozorňovala. "Vzhledem ke zřetelné komunikaci ČNB jsou podnikatelé na ukončení intervenčního režimu připraveni – počítají s ním ve svých podnikatelských plánech. Postupně dochází ke zvyšování podílu transakcí v eurech a firmy zvyšují podíly zajištěného exportu," říká Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Zároveň věří, že v případě potřeby, zasáhne ČNB pomocí standardních nástrojů. "Doufáme, že ČNB dostojí svému slibu a bude korigovat případné excesivní výkyvy kurzu. Prozatím to ale vypadá, že posílení kurzu je jen mírné,” říká.

15:24
Graf The Financial Times

O ukončení intervencí ČNB informuje také The Financial Times. Podívejte se na graf koruny za euro.

Graf FT - koruna a euro

 

15:29
Vainert: Koruna je na svobodě, ale táhne bilionové závaží

Samotný fakt, že devizové rezervy jsou ve srovnání s podzimem 2013 trojnásobné, mluví za vše. ČNB nyní drží zřejmě přes 120 miliard eur, tedy bráno intervenčním kurzem dost přes tři biliony korun. Z toho značnou část tvoří horké peníze, což je "zárukou", že koruna nemůže rychle výrazněji posílit, píše v komentáři Luděk Vainert.

15:35
Na otázky čtenářů odpovídá analytik Komerční banky Marek Dřímal

Kdo vydělá na konci intervencí a pro koho bude nevýhodný? Ptejte se ekonoma Komerční banky Marka Dřímala v našem on-line rozhovoru.

15:46
Pro Hamé mají intervence lehce negativní dopad

"Pro nás to není žádné překvapení, jde o očekávané opuštění intervencí. Pro Hamé má tento krok lehce negativní dopady vzhledem k tomu, že polovinu všech našich tržeb máme v zahraničí. Větší část z toho je ale pokryta přirozeným hedgingem, takže jsme se ani nijak zvlášť nyní na konec intervencí nepřipravovali. Důležité bude, aby se kurz koruny co nejrychleji ustálil v nějakém stabilním pásmu," uvedl generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

16:02
Směnárny mění své kurzy

Směnárna(Foto: HN - Adam Hecl)

16:07
Analytik KB Dřímal: Lidé se už nemusí bát příchodu záporných sazeb

"Pro běžného občana s běžným účtem znamená konec intervencí především konec obav o to, že by ČNB snížila své sazby do záporu. To už se nyní zdá velmi, velmi nepravděpodobné," uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal v rozhovoru.

16:11
Generální ředitel CPI Property Group: ČNB trh nezaskočila

"Z našeho pohledu ČNB ukončila kurzový závazek v režimu, který nikterak trh nezaskočil. Dopady rozhodnutí máme nasimulovány, očekávali jsme je a jsme na ně připraveni. Jako realitní investoři monitorujeme výhled, kdy se v důsledku opuštění intervencí začnou zvedat úrokové sazby. Zřejmě to nebude v brzké době, ale k jejich nárůstu určitě dojde," řekl pro HN Martin Němeček, generální ředitel CPI Property Group.

16:17
Pro Koh-i-noor není konec intervencí fatální problém

"Konec intervencí jsme takto čekali, protože termín exitu pan Rusnok jednoznačně naznačil. Naše společnost pak pokračuje v zajišťování – forwardy. Pro firmu neznamená posilování koruny fatální problém, i když vyvážíme více než 80 procent produkce," uvedl generální ředitel Koh-i-nooru Vlastislav Bříza.

16:20
Pohyb kurzu koruny

Pohyb kurzu koruny

16:24
Korunová cena zlata se může snížit, říká obchodní ředitel Golden Gate CZ

"Posílení koruny je pro českého investora výhodné, protože korunová cena zlata se může snížit. Ze střednědobého hlediska ale nepůjde o zásadní výkyv. Kurz koruny je jen jeden z více faktorů pro formování korunové ceny zlata, důležitý je především vývoj na kapitálových trzích nebo kurz dolaru. I v krizových a turbulentních obdobích si ale zlato udržuje dlouhodobou stabilitu," říká obchodní ředitel Golden Gate CZ Pavel Ryba.

16:27
Julie Hrstková: Nikdo se nikam nežene

Julie Hrstková.Dnešní uvolnění kurzového závazku vedlo k postupnému posílení koruny. Potvrzuje se, že ČNB zatím vyčkává – posílení o dvě procenta není důvodem pro zásah. Kdyby koruna poskočila o dvacet třicet procent, jak tomu nastalo v případě švýcarského franku, vstup ČNB by byl pravděpodobný. 

Postupné posilování ukazuje, že šlo o očekávaný krok, který tentokrát centrální banka dobře vysvětlila a dlouhodobě o něm mluvila – na rozdíl od toho, kdy intervence zahájila. Relativní klid rovněž naznačuje, že investoři vyčkávají a zisky z posílení koruny v tomto okamžiku plošně nevybírají. Pokud by tomu tak bylo, nastal by totiž dominový efekt a koruna by posilovala podstatně rychlejším tempem, než se tak děje. Jak tvrdí účastníci trhu: "Jsme teprve na začátku a nikdo nikam nespěchá."

Dnešní obchodování mělo rovněž vliv na cenu zajištění. Jestliže před ukončením intervenčního režimu exportéři (kteří si chtěli pojistit slabou korunu) platili za obchody na termín pokutu i dvacet haléřů oproti okamžitému kurzu, kdo "skočil" na zajištění dnes, okamžitě po ukončení intervencí, mohl se na rok i více zajistit za aktuální cenu. Pokud stihnul "prvních pět vteřin" po oznámení ČNB, mohl dokonce uzavřít zajištění v lepším kurzu, než kdyby tak učinil s předstihem s minulých dnech či týdnech. Podle zpráv z bank má většina jejich klientů zajištěný kurz na dvanáct měsíců, tedy zhruba do konce prvního kvartálu 2018, objem zajištění na dva či tři roky dopředu pak dramaticky klesá.

Korunu v následujících dnech čeká neklidný vývoj. Proti jednoznačnému silnému posilování není ani tak obava ze vstupu České národní banky (to je fakticky v tuto chvíli ten nejméně silný faktor), ale hlavně sezonní nákupy a dividendová sezóna, která bude držet korunu při zemi. Koncem roku potom vstoupí na trh zajištění ti, kterým bude fixace končit na jaře. Klid na korunovém trhu každopádně skončil. Koruna je volná. Následující dny ukážou, jak moc jí to bude slušet.

16:33
Zboží na zahraničních e-shopech zlevňuje

Nákupy zboží na zahraničních internetových obchodech i dovolené od rakouských a německých cestovek už zlevňují. Na zlevnění cen spotřebního zboží u českých obchodníků a zájezdů od českých cestovek si budou muset lidé ještě chvíli počkat, shodují se analytici.

16:36
Směnárny mění své kurzy

Kurzy koruny(Foto: HN - Lukáš Bíba)

16:40
Intervence navýšily ceny letenek o šest procent, nyní klesnou

"Ukončení intervencí ČNB bude mít vliv na cenu letenek takřka bez prodlevy. Předpokládám, že ceny klesnou, ačkoliv do cenotvorby vstupují i další proměnné, jako je například cena ropy. Podle našich kalkulací intervence navýšily cenu letenek zhruba o šest procent, což jsou u dražších letenek i tisíce korun," řekl ředitel letenkového portálu Letuška.cz, Josef Trejbal.

16:43
Oděvní firma Koutný žádné důslednější kroky podnikat nemusí

"Naše společnost, jako dodavatel uniforem pro rakouskou a nizozemskou armádu, má naštěstí vyrovnanou zahraniční platební bilanci. Platíme v EUR za materiály a také zhotovení uniforem v Bulharsku a na druhé straně získáváme tuto měnu v platbách od zahraničních armád. Takže intervence ČNB sledujeme, ale žádné důslednější kroky podnikat nemusíme," říká Pavel Koutný jr. z rodinné oděvní firmy Koutný.

16:45
Analytik J&T Banky Pavel Ryska:
16:49
Babiš: Ministerstvo financí se připravilo během prvního čtvrtletí

"Rozhodnutí ČNB bylo všeobecně finančním trhem očekáváno v posledních dnech, takže se nejedná o žádné překvapení. Z hlediska ministerstva financí jsme během prvního čtvrtletí zejména využívali přetrvávající výhodné situace na dluhopisovém trhu a pokryli jsme své potřeby na nejbližší měsíce," uvedl pro HN ministr financí Andrej Babiš.

16:51
Koruna stále posiluje

"Koruna stále posiluje. I přes vysokou míru spekulativních pozic na korunu zahraniční investoři zatím pozice neuzavírají a nevybírají své zisky," říká dealer ČSOB Josef Jeřicha.

16:54
Viceprezident Preciosa Lighting ocenil transparentnost ČNB

Vojtěch Malina, viceprezident Preciosa Lighting: "Čekali jsme tento krok, byli jsme připraveni, budoucí tržby máme zajišťené. Vítáme, když je ČNB ve své politice transparentní a konsistentní, než kdyby dělala překvapivé kroky."

16:59
Záznam z tiskové konference Jiřího Rusnoka
externí video: Rusnok: Českou ekonomiku nic neohrožuje, intervence splnily účel, koruna si musí najít novou hranici
Rusnok_Ceskou_ekonomiku_nic_neohrozuje_intervence_splnily_ucel_koruna_si_musi_najit_novou_hranici.jpg
17:03
Ekonom odemyká starší text o kurzu koruny

Slabá koruna od listopadu 2013 pomohla exportérům zvýšit vývoz celkem o více než 600 miliard korun. Exportéři se kvůli hrozbě silnější koruny zajišťovali hedgingem a kalkulovali se silnějším kurzem koruny již dříve. 

17:10
Směnárny mění své kurzy

Kurzy koruny

17:14
Konec intervencí může v Česku rozhýbat trh s rezidenčními nemovitostmi

Konec intervencí posílí české investice do komerčních nemovitostí. Zahraniční majitelé navíc mohou začít prodávat.

17:17
Banky měnily kurzy koruny už několikrát

Na kurzovních lístcích bank bylo už odpoledne posílení kurzu koruny vidět. Banky kurzy v reakci na posílení české měny měnily několikrát, některé jako Raiffeisenbank až třikrát. "Byla to mimořádná změna v reakci na posilující kurz koruny po exitu z kurzového závazku ČNB," říká Pavel Zúbek, mluvčí KB. Těsně před čtvrtou hodinou bylo například v Komerční bance jedno euro v hotovosti k mání za 27,2359 koruny. To je o padesátník výhodněji než podle předchozího kurzu, stanoveného KB hodinu před tím a tentýž den ráno.

17:20
Anketa ve směnárnách
externí video: Anketa ve směnárnách: Kolik eur prodávám za koruny neřeknu. Je to riskantní
Anketa_ve_smenarnach_Kolik_eur_prodavam_za_koruny_nereknu._Je_to_riskantni.jpg
17:24
Pojišťovna UNIQA konce intervencí vítá

"Za naši pojišťovnu ukončení intervencí vítáme, i když obecně chápeme jejich přechodnou užitečnost v zájmu rozběhu naší ekonomiky jako celku. Pro nás se usnadní a rozšíří investiční možnosti. Byli jsme ve složité situaci při zvažování investic do českých státních dluhopisů. Ty nakupovali zahraniční investoři právě v očekávání opuštění kurzového závazku, a byli proto ochotni akceptovat záporné výnosy," říká Martin Žáček, ředitel UNIQA pojišťovny.

17:26
Ztráta ČNB je v tuto chvíli přes 50 miliard

Před půl šestou činí kurzová ztráta ČNB způsobená zhodnocením koruny přes 50 miliard korun.

17:33
Vainert: Volatilita
17:36
Institut Václava Klause uvítal konec intervencí

Více než tři roky měnových intervencí vstoupí do českých ekonomických dějin jako nepromyšlený a principiálně špatný krok. V reakci na dnešní ukončení intervencí centrální bankou to v tiskové zprávě uvedl Institut Václava Klause (IVK). Konec intervencí institut uvítal.

17:40
V ukončení intervencí sázkaři věřili

Na ukončení devizových intervencí České národní banky od 5. dubna do 4. července vsadila téměř polovina klientů sázkové společnosti Fortuna. Nejvyšší výhra činí 39 000 korun. Uvedl to mluvčí firmy Petr Šrain. U Tipsportu se dalo sázet pouze na kurz koruny na začátku září. Dvě třetiny sázkařů věří, že bude slabší než 26 korun za euro. Celkový objem sázek na intervence a kurz měny přesáhl milion korun.

"Bookmakeři po celou dobu favorizovali konec v termínu od 5. dubna do 4. července. To se nakonec stalo a v tuto možnost věřila skoro polovina sázejících. Čtvrtina sázkařů tipovala, že to bude do 4. dubna, což tedy nevyšlo jen těsně," uvedl Šrain.

17:43
Infografika: Vývoj české ekonomiky během intervencí

Intervence trvaly 3,5 roku. Inflace je tam, kde ji ČNB chtěla mít, devizové rezervy ale rekordně vzrostly. Podívejte se na infografiku vývoje české ekonomiky během intervencí. 

17:55
Zhruba 80 procent objemu českého exportu zajištěno proti pohybům měny

Tuzemské podniky jsou podle Svazu průmyslu a dopravy na konec intervencí připraveny a neměl by je zaskočit - počítají s ním ve svých podnikatelských plánech. Postupně dochází ke zvyšování podílu transakcí v eurech a firmy zvyšují podíly zajištěného exportu. Podle Asociace exportérů je nyní zhruba 80 procent objemu českého exportu zajištěno proti pohybům měny.

18:10
Sobotka: Bylo by chybou se na intervence spoléhat dlouhodobě

Intervence České národní banky krátkodobě pomohly hospodářskému růstu, snížily nezaměstnanost, ale byla by chyba se na ně dlouhodobě spoléhat. Není možné založit dlouhodobou konkurenceschopnost a úspěšnost ekonomiky pouze na ovlivňování kurzu, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

18:23
Koruna posiluje, spekulanti vyčkávají

"Koruna stále posiluje. I přes vysokou likviditu a míru spekulativních pozic na korunu zahraniční investoři zatím pozice neuzavírají a nevybírají své zisky," tvrdí delaer ČSOB Josef Jeřicha.

Výkyvy jsou nicméně vysoké. Zatímco kolem páté hodiny koruna posilovala o 1,7 procenta, před půl sedmou připisuje už jen 1,37 procenta.

18:32
Češi ukázali, jak na to

Konce intervencí si všímají i zahraniční média. Agentura Bloomberg srovnává odlišný vývoj v případě ukončení závazku ve Švýcarsku a v Česku. Zatímco ve Švýcarsku posílil frank o 41 procent, v případě Česka činil maximální přírůstek 1,8 procenta. Podle analytiků může být způsob ukončení intervencí ČNB ukázkovým příkladem.

18:53
Zeman zrušení intervencí vítá

Prezident Miloš Zeman je velmi rád, že Česká národní banka dnes zrušila kurzový závazek. Hrdý národ má mít silnou měnu, řekl dnes prezident při setkání s obyvateli Čáslavi, do které zamířil druhý den návštěvy Středočeského kraje. Zeman připomněl, že byl po celou dobu devizových intervencí proti nim a usiloval o jejich zrušení.

18:58
Směnárny mění své kurzy

Kurzy koruny

19:06
Zaorálek je rád za ukončení intervencí

"Vítám to, do budoucna to bylo dlouhodobě rizikové, v tuto chvíli jsou příznivé okolnosti," říká ministr zahraničí Zaorálek k ukončení intervencí ČNB. Rozhovor s ministrem přinesla DVTV.

19:13
Kurz koruny k americkému dolaru

Dnešní konec intervencí ČNB měl dopad i na kurz koruny vůči dolaru. Zatímco ráno stál dolar okolo 25,35 koruny, odpoledne hranice 25 korun padla, když se kurz krátce dostal až pod 24,90. Pak ale koruna vůči dolaru opět mírně oslabila.

kurz koruny k americkému dolaru

19:17
Kurz koruny k libře

Stejný vývoj konec intervencí potkal i kurz koruny ke švýcarskému franku, norské koruně či britské libře (na grafu).
Kurz koruny k libře

19:24
Singer: Dobře odvedená práce, intervence bych zavedl znovu

Zavedení intervencí v roce 2013 byl správný krok, udělal bych to znovu, šlo o méně intelektuálně náročné rozhodnutí, říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro DVTV.

19:50
Drahá chyba

Prodlužování intervencí byla drahá chyba, píše analytik David Klimeš. Centrální bankéři se dál drželi závazku, jehož udržení se stávalo čím dál dražší. Koncem září si zcela nepochopitelně svázali ruce slibem, že intervence poběží až do druhého čtvrtletí 2017.

20:15
Analytik Jáč: Euro bude za 26 korun
externí video: Euro bude za 26 korun. Hodnotit intervence ale zatím nemůžeme, říká Radomír Jáč
Euro_bude_za_26_korun._Hodnotit_intervence_ale_zatim_nemuzeme_rika_Radomir_Jac.jpg
20:23
Koruna posílila o zhruba 1,6 procenta

Česká měna se nyní obchoduje za 26,61 koruny za euro, během dne tak posílila o zhruba 1,6 procenta.

 

21:27
Zvýší se atraktivita zaměstnání v Česku

Dobré vyhlídky spojené se silnější korunou se týkají všech možných pozic – od dělnických profesí až po specializované činnosti. "U dělnických profesí v poslední době probíhá někdy i výrazné navyšování mezd. Když se k tomu přidá silnější koruna, zvýší se atraktivita zaměstnání v Česku pro dělníky z Bulharka či Rumunska, které zdejší trh potřebuje," uvádí Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McRoy.

21:35
Koruna se probouzí z narkózy

Okamžik, na který se v posledních dnech napjatě čekalo, přišel ve čtvrtek přesně půl hodiny po poledni. Jakmile se rozletěla zpráva, že ČNB s okamžitou platností pouští korunu ze své uzdy, posílila česká měna během pouhých několika desítek sekund o 25 haléřů. "Prodlužování kurzového závazku by už nepřinášelo efekty, které by za to stály," řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Konci intervencí se budou věnovat páteční HN.

22:06
Dvouprocentní změna kurzu u mnoha firem znamená velkou část dosahovaného zisku

"Centralní banka nás stále ujišťovala, že pokud kurz uvolní, tak to bude postupne. A dnes to nechala vystoupat až o 50 haléřů. Myslím, že tento skok nahrává spekulantům a nesvědčí to o odpovědném přístupu k našim firmám. 2procentní změna kurzu u mnoha firem znamená velkou část dosahovaného zisku. My jsme si čas rizik zajistili, ale s dalším nákupem jsme podle ujištěni CNB čekali na chvíli, kdy se to začne pozvolna hýbat. To se bohužel nestalo. Je to po tolika debatách a ujištěních velmi nezodpovedny přístup," řekl šéf firmy Liko-S Libor Musil.

22:12
Cizí měny jsou levnější

Kurz koruny k euru po desáté hodině večer posiluje o 1,57 procenta. Vůči švýcarskému franku o 1,22 procenta, přes 1,4 procenta přidává i k libře a dolaru.

22:31
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

dnešní on-line reportáž o konci intervencí končí. Více ke konci intervencí se dočtete v pátečním vydání Hospodářských novin.

Redakce HN

Titulka HN ke konci intervencí

Investiční den: Zbyněk Frolík, druhá část

Rusnok: Českou ekonomiku nic neohrožuje, intervence splnily účel, koruna si musí najít novou hranici

Anketa ve směnárnách: Kolik eur prodávám za koruny neřeknu. Je to riskantní

Euro bude za 26 korun. Hodnotit intervence ale zatím nemůžeme, říká Radomír Jáč