Kvalifikovaných zaměstnanců je v Česku málo, firmy to nutí lovit nové pracovníky na atraktivnější mzdy. Nejvíce si lidé vydělají většinou v Praze, ale neplatí to vždy. Například kalkulanti ve stavebnictví mohou nejvíc peněz získat na severu republiky. Podívejte se na přehled mezd vybraných profesí, který zpracovala personální agentura Grafton Recruitment.
Průzkum mezd náborové firmy Grafton Recruitment vychází z dat za 1. čtvrtletí 2017. Výše výdělků jednotlivých profesí se opírá o nástupní mzdy umístěných uchazečů ve 13 krajích Česka a dále o poptávky firem, které zveřejňují při hledání nových zaměstnanců. Profese jako učitelé, kadeřnice či tlumočníci v průzkumu zahrnuty nejsou, protože většinou neprochází přes náborové firmy.
Z dat vyplývá, že zatímco například skladník v Olomouci může vydělávat maximálně 22 tisíc korun měsíčně, šéf pražského IT oddělení si za stejné období vydělá až 200 tisíc. Výdělky jsou přitom počítány jako hrubá mzda včetně variabilních složek.
Letošní průzkum přitom ukázal, že pásmo typické mzdy pro jednu konkrétní profesi se roztahuje. Zatímco v roce 2016 si SW tester mohl v Brně vydělat 25 až 40 tisíc korun měsíčně, letos už může ve stejném městě žádat mzdu v rozpětí 30 až 60 tisíc.
Zaměstnanců je málo ve všech profesích, nicméně největší nedostatek nyní hlásí průmyslová výroba a IT, dále personalistika a podnikové služby. V těchto oborech tak patrně porostou mzdy nejrychleji.
Loni rostly nominálně o 4,3 procenta (podle ČSÚ), letos je čeká ještě vyšší růst. "Rychlost, s jakou vznikají nová pracovní místa, a prohlubující se nerovnováha mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou kapacit ze strany uchazečů, mohou v roce 2017 způsobit růst až kolem 5 procent," odhaduje Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment.
Toto odvětví zahrnuje velké platové rozdíly. Nejvíce si v něm mohou vydělat ředitelé IT pracující v Praze, jejichž mzda se pohybuje od 120 do 200 tisíc korun. Nejmenší výdělky mají specialisté technické podpory 1. stupně pracující v Olomouci. Ti za svou práci mohou nyní žádat 22 až 27 tisíc korun. Příklady některých dalších profesí v oboru naleznete na dalších stránkách.
Toto odvětví zahrnuje zhruba 70 rozdílných profesí, které výrobní firmy hledají přes náborové společnosti. I zde jsou velké rozdíly ve mzdách. Zatímco vedoucí závodu vydělává v Praze 120 až 200 tisíc korun, tedy stejně jako šéf IT, skladník v Ostravě si vydělá maximálně 25 tisíc, ale může to být i jen 15 tisíc. Záleží na tom, jak moc je schopný o svém platu vyjednávat.
Stavební obor vyhledává na trhu méně profesí než jiná odvětví. V průzkumu jich je jen osm. Nejvíce peněz si v oboru vydělává správce budov. V hlavním městě jeho mzda dosahuje 50 až 80 tisíc korun, naopak nejméně si vydělává rozpočtář staveb bez znalosti angličtiny. Jeho mzda se pohybuje v rozmezí 20 až 38 tisíc korun v rámci celé republiky. Nejvíce si má možnost vydělat v Libereckém a Ústeckém kraji, v Praze si vydělá maximálně 35 tisíc korun.
Nejvyšší výdělky v oboru mají finanční ředitelé. Jejich mzda se pohybuje od 80 do 200 tisíc korun podle toho, zda pracují v Praze a jsou silní vyjednavači, nebo pracují ve Zlínském či Libereckém kraji a tolik zkušeností při licitaci o mzdě nemají. Nejméně peněz si vydělávají pracovníci na přepážkách. Jejich mzda se pohybuje od 19 (Zlín) do 35 tisíc (Praha, Brno, Ostrava, Ústí).
Nejvíce peněz z oboru přinášejí domů výkonní ředitelé. Jejich mzda se pohybuje od 70 do 200 tisíc korun napříč republikou. Naopak nejméně vydělávají prodavačky v supermarketech, jejich výdělky se pohybují od 14 do 25 tisíc korun.
Nejlukrativnějším zaměstnáním v oboru je post šéfa lidských zdrojů. Ředitelé HR vydělávají v Česku 80 až 150 tisíc korun. Také mzdy zkušených advokátů (více než 5 let praxe) jsou vysoké, začínají na 45 tisících a končí na 150 tisících korun. Naopak na konci mzdového žebříčku jsou v tomto oboru recepční bez zkušeností. Jejich mzda dosahuje 15 až 25 tisíc korun. Pokud pracují na recepci více než tři roky, může jejich výdělek stoupnout až na 35 tisíc korun.
Nejvyšší mzdy ve zdravotnictví mají doktoři a šéfové obchodu farmaceutických firem. Výdělky obou těchto profesí začínají v Česku na 50 tisících korun a končí na 110 tisících korun (lékař) či 100 tisících korun (obchodní ředitelé v Praze, Brně a Olomouci). Nejméně naopak vydělávají zdravotní sestry. Jejich měsíční mzda začíná na 16 tisících korun, maximálně může dosáhnout 35 tisíc korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist